Zoloft Nedir ? Yan Etkiler Nelerdir ?

Zoloft, Depresyon, Panik Atak, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası Stres bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobisi) ve şiddetli bir premenstrual sendromu (premenstrual dysspic bozukluğu) tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Bu ilaç ruh halinizi, uykunuzu, iştahınızı ve enerji seviyesini iyileştirebilir ve günlük yaşama olan ilginizin geri gelmesine yardımcı olabilir. Korku, endişe, istenmeyen düşünceler ve panik atak sayısını azaltabilir. Aynı zamanda günlük yaşamda kesintiye neden olan tekrarlanan görevleri (el yıkama, sayma ve denetleme gibi) gerçekleştirme arzusunu da azaltabilir. Zoloft, seçici Serotonin geri alma engelleyici (SSRI) olarak tanımlanır. Beyinde belirli bir doğal maddenin (serotonin) dengesini yeniden sağlamak için yardımcı olur.

Zoloft Nasıl Kullanılır ?

Prospektüsü okuyun ve orularınız varsa doktorunuza ya da eczacınıza sorun.

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği gibi ağızdan alın, genellikle günde bir kez ya da akşam alınması gerekir. Bu ilacın tablet formu, gıda ile veya yiyeceksiz alınabilir. Kapsül formu genellikle kahvaltıdan sonra ya da akşam yemeğinden sonra yemekle birlikte alınır.

Eğer adet öncesi problemle ilgili bu ilacı alıyorsanız, doktorunuz sizi bu ilacı ayın her günü ya da dönemin başlangıcından önceki iki hafta boyunca alıkoyabilir.

Dozajı tıbbi durumunuza ve tedaviye verdiğiniz cevaba göre ayarlanır. Yan etkilerin riskini azaltmak için, doktorunuz sizi düşük dozda tedaviye başlatacak ve kademeli olarak dozunuzu artırmanız için yönlendirecektir. Doktorunuz verdiği talimatlara uyun. Bu ilactan en iyi şekilde faydalanmak için düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, her gün aynı saatte alın.

Bu ilacı iyi hissetseniz bile aksi belirtilmediği sürece almaya devam etmelisiniz. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı kesmeyin. Zoloft’u aniden bıraktığınız zaman psikolojiniz kötüye gidebilir. Ayrıca, ruh hali değişiklikleri, baş ağrısı, yorguyu, uyku değişiklikleri ve kısa hisler gibi belirtiler olabilir. İlacın yan etkilerini azaltmak için yavaş yavaş azaltılması gerekmektedir.

Zoloft Yan Etkileri

Baş dönmesi, sersemlik, ağız kuruluğu, iştahsızlık, artan terleme, ishal, mide bulantısı, mide bulantısı, uyku sorunu ortaya çıkabilir. Eğer bu etkilerden herhangi biri sürekli olup kötüye giderse doktorunuza ya da eczacınıza derhal söyleyin.

Bu ilacı kullanan pek çok kişi de ciddi yan etkileri rastlanmamıştır.

Eğer bu düşük seviye yan etkiler ortaya çıkarsa doktorunuza söyleyin: ciddi bir bruislama/kanama, cinsel yetiyle, cinsel yetenek (boşalma süresi), kas krampları/zayıflık, titreme (titreme), alışılmadık kilo kaybı.

Eğer bu nadir görülen yan etkilerden herhangi biri olursa hemen tıbbi yardım alın: göz ağrısı, göz ağrısı/redness, genişlemiş göz bebekleri, vizyon değişiklikleri (geceleyin ışıkların etrafında gökkuşağını görmek gibi, bulanık görme gibi).

Bu ilaç serotonin artışını ve nadiren serotonin sendromu denen çok ciddi bir rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca serotonin artışını da artıran başka ilaçlar alıyorsanız, doktorunuza danışın. Şu belirtilerin ortaya çıkarsan hemen tıbbi yardım alın: hızlı kalp atışı, halüsinasyonlar, koordinasyon kaybı, şiddetli baş dönmesi, şiddetli mide bulandırıcı/İshal, kasların kasılması, açıklanamayan ateş, alışılmadık kışkırtma/huzursuzluk.

Nadiren de olsa erkeklerde acı veren ya da uzun süreli kalıcı bir ereksiyon olabilir. Bu durum ortaya çıkarsa, bu ilacı kullanmayı durdurun ve hemen tıbbi yardım alın yoksa kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon az olur. Ancak, ciddi bir alerjik reaksiyon belirtilerini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, atık/şişkinlik (özellikle yüz/tongu/boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes alma sorunu.

Bu, olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuzla ya da eczacınızla görüşün.