Zencefil hangi sorunların çaresi?

Zencefil yüzyıllardır bütün dünya tarafından üretilen ve hastalıklara çare olması için kullanılan bir bitki. Zencefil kökü güçlü bir ilaç özelliğinde ve bilindiği gibi sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Normal miktarlarda düzenli olarak alındığında zencefil kökü mide bulantısına, sindirim problemlerine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, astım belirtilerine, kalp damar hastalıklarına, ağrıyı dindirmeye ve iltihaplanmaya iyi gelip kronik hastalıkların oluşmasını önlemede etkili.

Zencefilin yiyeceklere ve içeceklere eklediği değişik tadın yanında sağlığımıza olan faydaları da saymakla bitmiyor. Bakalım zencefilin faydaları nelermiş:

Zencefil sindirimi düzenler ve besinlerin vücut tarafından daha iyi emilmesini sağlar. Zencefil sağlıklı bir sindirime yardımcı olabilecek enzimler içeriyor. Besinlerin sindirilmesinde oluşabilecek sorunları ortadan kaldırıp midenin ve bağırsakların rahatlamasını sağlıyor. Ülserde, Mide bulantısında, seyahat hastalığında, hamilelikte sabah bulantılarında ve mide bulantısının diğer her türünü tedavi etmede etkili.

Deniz tutması, otobüs tutması ve her türden mide bulantısını tedavi etmede etkili. Hamile kadınlar, kemoterapi gören kanser hastaları ya da midelerinden yana sıkıntı çekenler zencefille rahata kavuşabilir. Zencefilin ideal dozu çeyrek çay kaşığı gibi görünüyor. Ayrıca zencefili ne şekilde alırsanız alın etkisi görülüyor. İster şeker olarak, ister çay olarak alın mide bulantısını geçirdiğini göreceksiniz.

Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirip iltihaplanmayı engeller. Kronik iltihaplanma durumlarının oluşmasını engellemede ve tedavisinde etkili olarak zencefil kullanılabilir. Zencefil üzerine yapılmış birçok araştırma zencefilin kanserli hücrelerle savaştığını ve kanserli hücrelerin intiharına neden olduğuna dair sonuçlar ortaya çıkarmış. Böylelikle kanserin büyümesini ve yayılmasını engellemiş oluyor.

Zencefil ağrı kesicidir. Özellikle kronik ağrı durumlarında yani Romatizma gibi sağlık sorunlarında zencefilin günde iki kez alınması ağrının dinmesine yardımcı olur. Zencefilin bu etkisi araştırmalarla da kanıtlanmış. Bunun yanında zencefil hafif olan baş ağrılarını, kas ağrılarını ve soğuk algınlığını geçirmede de etkili. Zencefil de doğal olarak ağrı kesici içeriyor. İçeriğindeki kimyasallar sayesinde ağrıya neden olan kısmı uyuşturuyor. Eczaneden aldığınız doğal olmayan ağrı kesiciler maalesef bu kadar etkili değil. Etkili olsalar da tehlikeli ve zararlı olan yan etkilerden ayrı düşünülemiyorlar. 

Zencefil ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye de sahip. Bu durum zencefili birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir kılıyor.

Zencefil kalp hastalıklarına iyi gelir. Damarlardaki kan akışını korumayı amaçlar. Zencefil ayrıca adrenalin dengesini kurarken damarlardaki pıhtılaşmayı de önler. Böylece daha güçlü bir kalbe sahip olursunuz.

Zencefil antioksidandır. Antioksidan özelliğinde iki önemli bitki var biri zerdeçal diğeri zencefil. Bunlar kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellemenin yanında Alzheimer’a da engel olur. Beyine zarar veren diğer hastalıklar gibi Alzheimer de beyindeki plaklaşmadan kaynaklanır. Zencefil ise bu plaklaşmayı önler.

Zencefil astım belirtilerini rahatlatır. Astım belirtilerinden hayatı cehenneme dönüşen yetişkin ve çocuklar zencefil sayesinde rahata kavuşabilir. Astım belirtilerini ortadan kaldırmak için zencefil yanında birkaç bitki daha kullanılabilir. Zencefil mukus salgılanmasını arttırır. A Vitamini sayesinde ve antioksidan özelliğiyle vücudun arınmasına yardımcı olur.

Zencefil sağlık konusunda birçok şaşırtıcı özelliğe sahip. Günlük zencefil tüketimi sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirip birçok hastalıktan korunmanız mümkün. Üstelik zencefili nasıl tükettiğinizin çok da önemi yok yani ister çay olarak ister çiğneyerek tüketin zencefil yine de işe yarayacaktır. Başka besinlere karıştırıp da tüketebilirsiniz. Kısacası önemli olan zencefili günlük beslenmenizin bir parçası haline getirmek.