Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım ?

Konu zayıflamaksa, hızlı zayıflamaktan ziyade, sağlıklı zayıflamak ilk amaç olmalıdır. Sağlıklı kilo vermenin ilk adımı yağ yakmaktır. Yolumuza yağ yakarak başlamalıyız. Yapılabilecek en büyük hata da, yağ yaktığını sanan kişinin aslında kas yakmasıdır. İnceldiğini sanan kişi, bu şekilde sağlıksız kilo vermeye ilk adımını atmış olur. Yazının devamında yer alan, adımları takip ederek, siz de sağlıklı kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Lose-Weight-Fast

Kas gruplarınızı tanıyın ve…

En çok yağ yakan kaslarınızı hareket ettirin. Unutmayın ki ne kadar çok hareket ederseniz, o kadar çok kilo verirsiniz. Ne kadar çok kasınız aktif olursa siz de o ölçüde kalori yakmaya başlarsınız. Kalça, göğüs, karın ve baldır kasları, vücudumuzda yer alan en büyük kas yakıcı gruplardır. Bunlara uygulayacağınız az hareketle, çok geri dönüş alabilirsiniz.

Devamlı hareket edin

Gün içerisinde sürekli oturuyor bile olsanız, unutmayın ki en ufak hareketler bile kalori yakmanızı sağlar. Oturduğunuz yerde ayaklarınızı sallamak ve hatta ritim tutmak bile kilo yakılmasını sağlar. Oturduğumuz yerde yapılan ofis hareketleri bile bu konuda oldukça etkili olur. Bu sayede, günde neredeyse 800 kalori yakmak mümkün olur.

Sürekli sınırlarınızı zorlayın

Gücünüzü artıracak çalışmalarla, sürekli daha çok yağ yakmayı hedefleyin. Egzersizlerinizde belirli bir rutin oluşturduktan sonra, bu rutini kırmaya çalışın ve yeni rutinler oluşturun. Bunu da egzersizlerin hızını ve şiddetini artırarak yapın. Koşuyorsanız, yokuş yukarı koşarak, yüzüyorsanız farklı stiller deneyerek bunu sağlayın.

Isınmanın önemi

Egzersizlerden önce ve sonra ısınıp, gevşemek çok önemlidir. Başlamadan ve bitirmeden  önce mutlaka ısının. Bu sayede, yağ yakımı hızlandırabılır ve hatta antrenmanınızı bitirdikten sonra bile yağ yakımına devam edebilirsiniz. Eğer ki yüzüyorsanız, bu sayede ekstra 90 kalori yakabilirsiniz.

Doğru egzersiz şart

Hangi sporla uğraşıyorsanız uğraşın ya da hangi egzersizle kilo vermeye çalışıyorsanız çalışın en önemlisi bunu doğru bir şekilde yapmanızdır. Herhangi bir alet kullanarak çalışıyorsanız, bunu yanlış kullanıyor olmanız size pek çok olumsuzluk sağlar. Hem yağ yakamazsınız hem de kendinizi sakatlama riskini artırırsınız. Ya da eğer ki öğle aralarında merdiven inip çıkmayı tercih ediyorsanız, parmaklıklara tutunarak bunun etkilerini önemli ölçüde azaltmış olursunuz. Asansör yerine merdivven kullanmak kuşkusuz ki yağ yakımı sağlar. Fakat bu faydaları artırmak ya da azaltmak sizin elinizdedir. Merdivenleri ikişer ikişer çıkarak, yağ yakımını maksimum seviyeye çıkartmak mümkün olur. Bunun gibi pek çok örnek mevcuttur. Önemli olan yaptığınız hareketin, sizin için maksimum seviyede fayda sağlamsını hedeflemek olmalıdır.

Duş almadan önce egzersiz

Duş almadan önce ısınma egzersizleri yapmak oldukça faydalıdır. En basit bir çömelip kalkma hareketi bile kaslarınızın gelişirken, maksimum ölçüde yağ yakmasını sağlar. Böyle bir ısınma sürecinden sonra ılık bir duşa girmek ise, vücudun kalori yakmaya devam etmesini sağlar.

Zayıf kalmanın temeli yürüyüş

Periyodik olarak, belirli bir tempoda yürümek, belki de yapabileceğiniz en sağlıklı hareketlerin başında gelir. Sürekli yürüyerek, yağ deponuzu kullanırsınız ve yağlar vücudunuzda yer edemez. Unutmamak gerekir ki eğer sürekli yürüyen biri değilsek sık sık yürüyüş molaları vermek gerekir.

Ev işi kilo verdirir mi?

Evet, kesinlikle ev işi yapmak kilo verdirir. Cam silmek, banyoyu temizlemek, halıları süpürmek, ütü yapmak ve daha niceleri… Her birini bir egzersiz biçimi olarak değerlendirebiliriz. Bu değerlendirme sonucunda ise, bunlar arasından bize en uygun olanı seçip, onu bir çalışma biçimi olarak görebiliriz. Biliniyor ki, sadece 1 ev işiyle ortalama 200 kalori yakmak mümkün.