Zayıflamak İçin Nasıl Diyet Yapılır ?

Yemekler ve hareketsizlik birleşince bize kilo olarak geri dönüyorlar. Fazla kilolarsa en çok canımızı sıkan şeylerden biri. Çünkü dış görüntümüz önemli. Fazla kiloları kafaya taktığımız anda da zayıflamak için diyet programları aramaya başlıyoruz. Bazılarımız tek bir diyetle başarılı olurken bazılarımız da birçok yöntemi denemek zorunda kalıyor. Ama ortak bir noktamız var: başlangıçta hepimiz diyet konusunda bilgisiziz. Birçoğumuzun hayatında zayıflamak için diyet yaptığı zamanlar oluyor. Bakalım zayıflamak için diyet yapanların sık sık düştüğü yanlışlar nelermiş.

Kalorileri Erken Saymayın!

Bu size şaşırtıcı gelebilir ama zayıflamak için diyet yapmaya başladığınızda kalorileri öyle erkenden saymayın. Çünkü kalorileri çok erken saymaya başlamak düş kırıklığına neden oluyor. Başlarken, sadece ne yediğinizi hesaba katın, ne kadar yediğinizi değil. Çünkü ilk aşamada önemli olan büyük resmi görmeniz, küçük ayrıntılarla kafanızı karıştırmayın. Zayıflamak için diyete başladıysanız ilk amacınız neler olmalı bakalım:

  • Günde 5 – 6 defa yiyin
  • Daha fazla meyve ve sebze yiyin
  • Daha fazla su için
  • Kalorili içeceklerden uzak durun
  • Protein tüketmeye özen gösterin
  • Şekeri azaltın
  • İşlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışın

calorie

Birkaç hafta sadece bu kurallarla ilerleyin. Bu kurallara iyice alıştığınızı hissettiğinizde daha ileri aşamalara başlama zamanınız gelmiş demektir. Yani artık yediklerinizde kaç kalori olduğunu sayabilirsiniz.

Doğru Diyet Nedir ?

İşte size şaşırtıcı bir yanlış daha. Zayıflamak için diyet arayanların düştüğü en büyük yanlışlardan biri doğru diyeti aramak. Dergilerde, televizyonda, internette sizi kısa bir sürede fit yapacak diyetlere rastlıyorsunuzdur. Üzgünüz ama bunların hiçbiri tamamen doğru değil.

Tabii kafa karışıklığının en büyük nedeni her gün yeni bir diyet çıkması ve bize mucizeler vaat etmesi. Biz de zayıflamak için diyet yapmaya karar verdiğimizde tüm bunlara çok kolay kanıyoruz ve bir diyetten başka birine atlayıp duruyoruz. Birinin işe yaradığını görmeye vaktimiz bile olmuyor. Ama güvenilir diyet programlarının hepsinin ortak bir noktası var. Bu ortak nokta ilk maddemizdeki Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek. Anahtar nokta başarmayı hedeflemekten geçiyor. İstediğiniz kiloları vermek size vaat edilen mucizevi diyetlerden daha uzun sürebilir ama sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz.

Basit planlar yapmamak

Zayıflamak için diyete başlayanların en çok zorlandığı noktalardan biri doğru düzgün bir plan hazırlamak. Plan hem zaman alıyor hem de moral bozuyor. Özellikle de gününüz ilerliyor ve siz ona yetişemiyorsanız. Örneğin şöyle bir senaryo düşünün: iş yerindesiniz, öğle yemeği için çok az vaktiniz var, öğlen ne yiyeceğinizi daha önce düşünmediniz ve etrafta sağlıklı bir şeyler yok. Bu durumda hem mecburen karnınızı doyurmak için bir şeyler yiyeceksiniz hem de strese gireceksiniz.

Bu durumda düşüneceğiniz ilk şeyse hem plan yapmak için vaktiniz olmadığı hem de sağlıklı beslenemediğiniz olacak. İşte bu yüzden tüm diyetinizi önceden planlamalısınız. Bunun için karmaşık planlara ihtiyacınız yok, planınız basit olmalı. Pazar akşamı oturun ve tüm hafta ne yiyeceğinizi bir kağıda yazın. Bu zayıflamak için diyet yapanların en önemli kurallarından biri. Hatta bu yiyecekler evde hazırlayabileceğiniz şeylerse onları önceden pişirerek kendinizi son dakika stresinden kurtarabilirsiniz. Örneğin yulaflı yoğurt ya da tavuklu bir ıspanak salatası iyi bir öğle yemeği olabilir.

Zayıflamak için diyet yapmaya başlayacağınızda neleri doğru yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Mucizeler beklemeyerek, daha ilk andan kalorileri saymayarak ve basit bir plan içinde hareket ederek siz de kilo verebilirsiniz. Tabii bir de kendinize zaman tanımanız ve sabırlı olmanız gerekiyor.