Zatürre Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Zatürre tedavisi bu hastalığa neden olan bakterilerin antibiyotiklerle öldürülmesiyle yapılır. Hangi antibiyotiğin kullanılacağı ise bazı değişkenlere bağlıdır. Örneğin yaşınız, belirtilerinizin ciddiyeti, hastanede yatma gereği olup olmadığı gibi. Antibiyotiği ne kadar uzun süre kullanacağınız tamamen hastalığınızın ciddiyetine bağlıdır. Zatürre ne kadar ciddiyse tedavisi de o kadar uzun sürmektedir. Zatürreye yakalanan kişiler 24-48 saatte hastalığın belirtileriyle karşılaşırlar. Öksürük, nefes darlığı, hızlı kalp atışı, ateş, terleme ve titreme, göğüs ağrısı ve iştahsızlık en belirgin belirtileridir. Bu hastalığın her 1000 kişiden 8’inde görülmektedir.

Zatürre Nasıl Tedavi Edilir ?

Hafif atlatılan zatürre tedavileri yaklaşık 2 – 3 günde sonuç vermeye başlar. Bu süreç içerisinde durumunuz kötüye de gidebilir. Ama doktorunuz durumunuzu izlemek için birkaç gün tedavi şeklinizi değiştirmez. Ayrıca unutmayın, zatürre tedavisi ne kadar erken başlarsa sonuç almanız o kadar kolay olur.

Zatürre tedavisi için bakteriler öldürülmelidir

Zatürre tedavisi için bakteriler öldürülmelidir

Zatürre tedavisine başlamanıza rağmen belirtilerinizde hiçbir düzelme olmuyorsa, hatta durumunuz daha da kötüye gittiyse doktorunuz büyük ihtimalle bir kültür ve hassaslık testi yapacaktır. Bu test sizdeki zatürreye neden olan organizmanın türünü belirlemek için yapılır. Ayrıca doktorunuz bu test sayesinde zatürreye neden olan bakterinin antibiyotiklere dirençli olup olmadığına bakar.

Eğer zatürre tedavisi için hastaneye gitmeniz gerekmiyorsa bakterinin türünü bir an önce belirlemek çok önemli olmaktadır. Çünkü ona uygun antibiyotik kullanmak tedavi sürecinizi hızlandırır. Hastaneye gitmenizi gerektiren durumlarda da doktorunuz bakterinin türünü hemen belirleyerek tedaviye başlar.

Mutlaka hastaneye gitmesi gereken kişiler:

 • 65 yaşın üzerindekiler.
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım, kalp sorunları, diyabet, kronik böbrek hastalığı, kronik karaciğer hastalığı gibi başka sorunları bulunanlar.
 • Kendi kendine bakamayanlar ya da bakacak kimsesi olmayanlar.
 • Dokularına oksijen gitmesini engelleyecek kadar hasta olanlar.
 • Akciğerlerinde iltihap olduğu için göğüs ağrısı çekenler. Bu yüzden mukusu öksürükle atamayanlar.
 • Zatürre uzun zamandır iyileşmediyse ve nefes darlığı arttıysa.
 • Yemek yiyemeyenler, yediği zaman istifra edenler.

Viral Zatürre Tedavisi Nedir ?

Zatürrenin tek nedeni bakteriler değil. Virüsler de zatürreye neden olabiliyor. Ama virüsler yüzünden oluşan zatürrenin tedavisi antibiyotiklerle mümkün olmamaktadır. Evde kendinize iyi bakmak ve dinlenmek viral zatürre tedavisinin önemli bir noktasıdır. Çünkü viral zatürre için kanıtlanmış bir tedavi yolu bulunmaktadır.

Evde Zatürre Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Sizin ya da evdeki birinin zatürre geçirmesi evde de bazı noktalara dikkat etmeyi gerektiriyor. İşte iyileşmenize ve yan etkilerden korunmanıza yardımcı öneriler:

 • İyice dinlenin. Dehidrasyonu önlemek için bol bol sıvı tüketin.
 • Öksürüyorsanız aşırı dereceye ulaşmadığı sürece öksürmeye devam edin. Çünkü öksürük vücuttaki bakteri ve mikropları atmak için iyi bir yol. Ama öksürüğünüz nefesinizi rahatsız edecek derecede arttıysa, kusmaya neden oluyorsa, dinlenmenize engel oluyorsa öksürükle ilgili de önlem almanız gerekir.
 • Vücudunuzu rahatlatmak, halsizliği almak için Aspirin gibi ilaçları deneyebilirsiniz. Ama zatürre çocuksa aspirin konusunda dikkatli olun. 19 yaşının altında çocuklarda aspirin kullanımı Reye sendromuna yol açabilmektedir.

Tedaviye başladığınızdan bir hafta sonra doktorunuz sizi kontrole çağırabilir. Çünkü durumunuza göre zatürre tedavisi devam eder ya da tedavi şekli değiştirilir. Bu yüzden siz de zatürre belirtilerinizde bir değişiklik olursa doktorunuzu durumdan haberdar edin. Örneğin öksürüğünüz kötüleştiyse, nefes darlığı arttıysa, ateşiniz varsa, çok halsiz hissediyorsanız doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Aşırı derecede ilerleyen ve tehdit oluşturan zatürre tedavileri evde değil hastane ortamında yapılır. Yani zatürre tedavisi için geciktiyseniz ya da evdeki tedavi sonuç vermediyse doktorunuz hastaneye yatmanızı isteyebilir. Hastanede ilaç tedavisinin yanı sıra kendinizi toparlamanız için size serum da verilebilir.

Zatüre Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar Hangileri ?

Zatürre tedavisi esnasında öksürük ya da halsizlik için ilaç kullanacaksanız çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle de zatürre çocuğunuza bulaşmışsa çok daha hassas davranmalısınız. Bu yüzden ilaçların etiketlerini iyi okumak önemlidir. Çocuğun yaşına ve kilosuna göre ilaç miktarı çoğunlukla değişir. Bu hastalığın tedavisi için verilen antibiyotikler aşağıdaki gibidir:

 • Zihtromax ve Zmax (azitromycin içerir)
 • Biaxin (clarithromycin içerir)
 • Eryc (erytromcin içerir)
 • Doryx (doxycycline içerir)
 • Factive (gemifloxacin içerir)
 • Levaquin (levofloxacin içerir)
 • Avelox (moxiflacin içerir)