Zatürre Nedir ? Zatürre Belirtileri Nelerdir ?

Büyükleri bile yataklara düşüren zatürre gelişmemiş ülkelerde çocuk ölümlerinin bir numaralı sorumlusu.

Karlı bir kış günü. Ufaklık anaokuluna başlayalı daha birkaç ay olmuş. Her gün okuldan eve, evden okula. Buraya kadar her şey güzel. Ardından hafiften soğuk algınlığı başlıyor. Bu da normal. Sonuçta okula başlayarak mikropların bir numaralı hedefi oldu. Sonra hastalık ilerliyor. Sizinki yatak döşek yatıyor. Normal olmadığı belli, korkup doktora gidiyorsunuz, iyileşmiyor. Doktor zatürre tanısı koyuyor. O güne kadar zatürre nedir, ne yapar bilmiyorsunuz. Bir anda tüm aile sarsılıyor. Hastane odalarında geçen günler, minicik kolundan yediği serumlar, her gün tahlil için alınan kanlar, hepsi sizi perişan ediyor.

Zatürre bir akciğer hastalığı. Öksürük, ateş ve nefes sorunlarıyla geliyor. Çoğu zaman evde tedavi ediliyor. Tamamen geçmesi 2 – 3 haftayı buluyor. Tabii bu yetişkinler için geçerli. Yaşlılar, bebekler ya da çocuklar çok daha hassas. Çoğunlukla hastaneden tedavi edilmeleri gerekiyor.

Nasıl kapıldığına gelince: sıradan yollardan. Tıpkı grip gibi o da işte, okulda, orada burada bulaşıyor. Hastanede bir başka hastalık için tedavi görürken zatürre kapanlar da var.

Zatürre neden olur?

Zatürrenin başlangıç noktası bir tür bakteri ya da virüs. Bunlar ağız yoluyla ciğerlere giriyor. Soğuk algınlığı ya da griple zayıf düşen bünyeyi ele geçiriyor. Hele de uzun süreli kronik bir hastalık, astım, kalp, kanser, diyabet gibi ciddi sorunlarınız varsa zatürreye yakalanmak çok daha kolay.

Zattürre belirtileri 

Zatürre bedeni çabucak sarıveriyor. Belirtileri:

• Öksürük. Öksürükle birlikte pas rengi, yeşil veya kanlı bir mukus tabakası görülebilir

• Ateş

• Hızlı nefes alıp verme veya nefes darlığı

• Titreme

• Göğüs ağrısı, özellikle nefes alırken ve öksürürken

• Hızlı kalp atışları

• Çok yorgun ve bitkin hissetmek

• Mide bulantısı ve kusma

İshal

Yetişkinlerde belirtiler daha hafif yaşanabilir. Örneğin ateş daha az olur; öksürük olur ama mukus tabakası rahatsız etmez. Yetişkinlerdeki en büyük belirti düşüncede. Kafa karışıklığı ve sayıklamalar en belirginleri.

Peki virüsle gelen zatürre ile bakteriyle gelen arasında ne fark var? Virüsle gelenler daha hafif atlatılıyor.

Zatürre nasıl teşhis edilir?

Röntgen ve kan tahlili zatürre belirtilerini kesinleştirmek konusunda yeterli. Belirtileriniz kötüyse ve de yaşlıysanız doktor daha fazla teste ihtiyaç duyabilir. Hastalık ileri seviyedeyse doktor soruna bakterilerin neden olup olmadığını öğrenmek için mukus örneklerini inceleyebilir.

Zatürre tedavisi nasıl yapılır?

Zatürreye bakteri neden olmuşsa tedavinin ilk yolu antibiyotikten geçiyor. Antibiyotiğin temel kuralıysa kesinlikle aksatmamak. Sadece biraz iyi hissettiniz diye antibiyotiği bırakırsanız hiçbir yarar göremezsiniz.

Hazırlıklı olun, zatürre insanı çok hasta ediyor. Daha iyi hissetmenizin yardımcılarıysa antibiyotikler. 2 – 3 gündür antibiyotik kullanmanıza rağmen hiçbir değişiklik olmadıysa doktorunuza tekrar görünmelisiniz.

Tedavi sürecini kısaltmak için sizin de yapabilecekleriniz var. İyi dinlenin, çok uyuyun, bol bol sıvı tüketin, sigara içmeyin.

Çocuklarda zatürre

Zatürre yetişkinlerde gripten farksız. Ama yaşlılarda, çocuklarda ya da kronik bir hastalığı bulunanlarda çok ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Çocuklarda 5 yaş altı çok riskli. Özellikle gelişmemiş ülkelerde zatürrenin ölümle sonuçlanması bilinen bir durum. Üstelik de çok yaygın.  Bu yüzden ülkemizde zatürre aşısı bebeklerin resmi aşı takviminin olmazla olmazlarından. Peki aşı yeterli mi? Hayır değil. Çocuk bir şekilde zatürre virüsünü kapıyor. Okula gidiyor, sokağa çıkıyor, bayramlarda bir sürü amcanın teyzenin elini öpüyor.

Zatürre çocuğa bir kez bulaştıysa çok iyi bakılmalı, gerekirse hastane ortamında tedavi edilmeli. Çünkü hiç de hafife alınacak bir sorun değil. Üstelik çocuklarda zatürrenin iyileşmesi haftalar değil aylar sürüyor.

Onları korumanın yoluysa bakterilerden virüslerden uzak tutmak. Özellikle kış aylarında ona daha hassas davranmanız, grip ve nezle olan kişileri yanına yaklaştırmamanız ve sık sık ellerini yıkamanız alacağınız en basit önlemlerden.