Zatürre belirtileri neler?

Zatürreniz varsa belirtiler 24 saat gibi kısa bir zaman içinde görülmeye başlayacak. Belirtiler çok fazla rahatsız edici olabilir. Ancak onları vücudunuzun enfeksiyonla savaşma şekli olarak görebilirsiniz. Vücudunuzu korumak için hareket etseler de çok kötü hissetmenize neden olabilirler. Zatürreniz çok kötü değilse belirtilerden sadece birkaçını yaşıyor olabilirsiniz. Yaşınız ilerlemişse genç kişilerden daha az belirtiyle karşılaşabilirsiniz. Zatürrenin genel olarak görülen belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

Yüksek ateş

Yüksek ateş sizi terletebilir ve zayıf düşürebilir. Hasta gibi hissedebilirsiniz. İştahınız kapanabilir. Ateşiniz çok fazla yükselirse halüsinasyonlar ya da kabuslar görebilirsiniz. Yüksek ateş vücudunuzun enfeksiyonlarla mücadele etmesinin en yaygın yollarından. Çünkü mikropların yüksek ateşle aynı ortamda yaşamaları zor.

Öksürük

Öksürük de zatürrenin en yaygın belirtilerinden. Sizi bitkin düşüren öksürük nöbetleri yaşayabilirsiniz. Balgamsız kuru öksürük ya da balgamlı öksürük olabilecek öksürük türlerinden. 

Öksürük akciğerlerin enfeksiyondan kurtulmasının bir yolu. Solunum yollarınız iltihaptan hasar gördüyse akciğerlerinizin kendini temizlemesi için öksürmeniz şart.

Balgam

Öksürdüğünüzde akciğerlerinizden çıkan maddenin adı: balgam. Solunum yollarınız tarafından üretilir. Zatürreniz varsa balgamınız beyaz ya da yoğun sarı hatta yeşil olabilir. Balgam enfeksiyonla, mikroplarla ya da hasarlı akciğer dokularıyla mücadele için vücudunuzun ürettiği akyuvarlardır.

Nefes almada güçlük

Zatürreyseniz merdiven çıkarken ya da güç harcadığınız başka eylemlerde nefes almanız güçleşecek. Hiçbir şey yapmasanız da nefesinizi tutmak zorlaşacak. Nefes almanız hızlanacak. Normalde Zatürre olmayan kişiler dakikada 12 – 20 nefes arasında alırlar. Ancak siz kendinizi dakikada 28 nefes alırken bulacaksınız.

Akciğerleriniz enfeksiyon kaptığında solunum yolları iltihaplanır ya da sıvıyla tıkanır. Bu durumda akciğerlerinizin oksijeni alması ve hücrelere ulaştırması, karbondioksitten kurtulması zorlaşır.

Göğüs ağrısı

Öksürükten dolayı göğsünüz ağrıyabilir. Zatürreniz ciddi boyutlara ulaşırsa nefes aldıkça göğsünüzdeki ağrı da artacak. Anlattığımız bu ikinci durum akciğerlerinizin arasındaki zar iltihaplandığında oluşabilecek bir durum. Bu zarlar normalde nefes aldığınızda sorun çıkarmaz ancak iltihap söz konusu olduğunda her nefesiniz size ağrı olarak geri dönebilir.

Dudaklarda ve tırnaklarda morarma

Dudaklarınızın ve tırnağınızın altındaki derinin mavimsi bir renk aldığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni enfeksiyonun akciğerlerinizin görevini yerine getirmesine engel olması. Akciğerleriniz vücuda temiz kan sağlayamaz. Böyle bir belirti yaşıyorsanız acil olarak hastaneye gitmelisiniz.

Bilinç bulanıklığı

Rüyalarınızın gerçeğe daha yakın olduğunu fark edeceksiniz. Uyanıkken de Rüya görüp görmediğinize emin olamamaya başlayacaksınız. Bunun nedeni şunlar olabilir:

Yüksek ateş halüsinasyonlara neden olabilir.

Dehidrasyon bilinç bulanıklığına neden olabilir. Bunu engellemek için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz.

Kanınızdaki oksijen miktarının çok fazla düşmesi de bilinç bulanıklığına neden olabilir. İşte bu durum epey tehlikeli. Hemen doktorunuza başvurun.

Yan etkiler

Zatürreniz çok ilerlemişse yan etkiler gibi ekstra durumlar yaşayabilirsiniz. Nefes alma problemleri, dolaşım sisteminize sıçrayan enfeksiyon ya da akciğerlerinizin su toplaması bunların içinde sayılabilir. Genel olarak sağlığınızda sorunlar varsa ve yaşınız ilerlememişse yan etkilerle karşılaşma ihtimaliniz daha fazla.

Zatürrenin değişik türleri değişik türden belirtilere neden olabilir. Bakterilerden kaynaklanan zatürrenin belirtileri virüs kaynaklı zatürrenin belirtilerinden farklı olacaktır. Zatürrenin en yaygın bu iki türünün haricinde mantarlardan ve diğer nedenlerden kaynaklanan zatürreler de var. Zatürreye neden olan durum zatürrenin tedavi şeklini de etkileyecektir. 

Zatürreyle alakalı sormak istediğiniz, aklınıza takılan sorularla alakalı uzman doktorlarımız her zaman yardıma hazır.