Zac Efron

Zachary David Alexander
Zachary David Alexander
HakkındaZachary David Alexander
(18-10-1987)18-10-1987 (yaşı 33)
San Luis Obispo, Kaliforniya, ABD
İkametHollywood Hills, Kaliforniya, ABD
MeslekAktör
Aktif Yıllar2002-
BurcuTerazi

Zac Efron 18 Ekim 1987 yılında Kaliforniya’da doğmuştur. Asıl adı Zachary David Alexander Efron olan Zac Efron, 2000’li yıllarda profesyonel oyunculuğa başlamış ve High School Musical ile kariyerinde önemli bir yükselişe geçerek şöhret kazanmıştır. Ancak sonrasında gençlik filmlerini geride bırakarak daha çarpıcı rollerde yer almayı tercih eden Zac Efron, The Beach Bum ve Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile filmlerinde başrol oynayacaktır.
11 yaşında piyano öğretmeni Zac Efron’u keşfetmiş ve ünlü oyuncuyu Pasifik Konservatuvarı’ndaki tiyatro oyunlarında yer alması için ikna etmiştir. Daha sonra tiyatroda küçük bir rol alan Zac Efron isminin duyulmasıyla beraber Arroyo Grande Lisesine devam ederken, düzenli olarak Los Angeles’a yolculuklar yapmaya başlamıştır.

Zac Efron ve High School Musical

Zac Efron kısa süreli yapımlarda yer almaya başladıktan sonra kariyerinde bir çıkış noktası olan High School Musical adlı düşük yapımlı filmde başrolde yer almıştır. Filmde başrolü Vanessa Hudgens ile paylaşan Zac Efron, beklenmedik bir şekilde seyircinin çok sevdiği bu seri ile özellikle genç kızların sevgilisii olmuştur.
High School Musical, şimdiye kadar yapılmış en iyi televizyon filmlerinden biri olarak bilinirken, aynı zamanda çok satan bir soundtrack müziklerine de sahip olmuştur. High School Musical serisinin 3 filminde yer alan Zac Efron, üzerine yapışmış olan bu rolden kurtulmak için müzikallerde oynamamaya karar vermiştir.
2012 yılıyla beraber daha olgun rollerde görülmeye başlayan Zac Efron, üzerinden Disney imajını da atmış oldu ve Taylor Schilling’in karşısında The Lucky One filminde başrolde beyazperdede boy gösterdi.

Zac Efron’un Aldığı Ödüller

2006 yılında High School Musical ile Teen Choice Ödüllerinde ve Bravo Otto Ödüllerinde en iyi film yıldızı ödüllerine sahip olmuştur.
2007 yılında High School Musical 2 ile Family Televizyon Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır.
2008 yılında Hairspray filmi ile MTV Film Ödülleri’nde Çıkış Yapan Performans ödülünü almıştır.

Zac Efron’un Müzik Hayatı

Zac Efron oynadığı filmleri takiben 2007 ve 2008 yıllarında tekli çıkış şarkılarıyla adından söz ettirmiştir. Hairspray albümünde Ladies Choice teklisi, High School Musical 2 albümünde What Time Is It?, Bet on It teklileri ve High School Musical 3: Senior Year albümünde diğer oyuncularla beraber söyledikleri tekliler bulunmaktadır.

Zac Efron Filmleri

Zac Efron yer aldığı filmler ve rol verdiği karakter isimleri şu şekildedir;
Melinda’s World (2003) – Stuart Wasser
The Big Wide World of Carl Laemk (2003) – Pete Laemke
Miracle Run (2004) – Steven Morgan
Triple Play (2004) – Harry Fuller
The Derby Stallion (2005) – Patrick McCardle
If You Lived Here, You’d be Home Now (2006) – Cody
High School Musical (2006) – Troy Bolton
Hairspray (2007) – Link Larkin
High School Musical 2 (2007) – Troy Bolton
17 Yeniden (2009) – Mike O’Donnell
Me and Orson Welles (2009) – Richard Samuels
Charlie St. Cloud (2010) – Charlie St. Cloud
New Year’s Eve (2011) – Paul
The Liberal Arts (2012) – Nat
The Lucky One (2012) – Logan Thibault
The Paperboy (2012) – Jack James