Yüz Yogası Nasıl Yapılır ?

Yüz yogası bir çeşit yüz sporu olarak düşünülmelidir. Önemli olan konu ise bu sporu doğru şekilde yapabilmek. Yüzdeki sarkmaları önleyip, cildi gerginleştirmek ve sağlıklı bir görünüşe kavuşmak için yapılan Yüz yogasının pek çok uygulanış biçimi var.

Genellikle sadece yemek yerken ve konuşurken kullandığımız yüz kasları, yıllar ilerledikçe kendini bırakıyor ve bu aşamadan sonra onları tekrar toparlamak pek mümkün olmuyor. Bunu engellemek için mutlaka yüz kaslarımızı geliştirici, bilinçli egzersizler yapmalıyız. Hemen hemen her yerde ve koşulda basitçe yapılabilen bu hareketleri uygulamak oldukça kolay. Peki yüz yogası nasıl yapılır ?

Yüz yogası

Yüz yogası

Yüz Yogası Egzersizleri

Egzersizlerdeki temel amaç, her yerde bulunabilen basit objeler aracılığıyla doğal bir şekilde yapılmasının hedeflenmesi olmalı.

Çene bölgesindeki sarkmaların önüne geçmek ve gıdı sorununu engellemek için ilk aşamada kaşık kullanmak mümkün. Kaşığın sapını dudaklarınızın arasına yerleştirin ve kafanızı yukarı kaldırırken, alt dudağınızı ve çenenizi öne doğru çıkartın. Bu sayede bu bölgedeki gerginliğini yitirmekte olan kas gruplarının kademeli olarak sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yanak bölgesindeki sarkmalar için balonla yapılan bir çalışma oldukça etkili. Balon şişirilerek başlanan bu egzersizde, balonun içerisindeki hava tekrar geri çekilerek bu sefer yanakların şişmesi sağlanıyor. 5-6 sefer tekrarlanan bu egzersizle, yanak kasları oldukça etkili biçimde çalışıyor.

Bir diğer egzersiz, kaş arasında oluşan çizgiler için. Bu işlemde sağ ya da sol elinizin orta parmağını kullanmanız mümkün. Gayet etkili olan bu yöntemde, orta parmağı iki kaşın ortasına yerleştirin ve hafifçe bastırarak masaj yapın. Her bir masaj hareketi sonrasında ise, parmağınızı düz bir şekilde alnınızın üst kısmına doğru kaydırın. Hareketi dört-beş sefer tekrarlayarak iki kaşınız arasında kalan bölgeyi sıkılaştırıp gerginleştirebilirsiniz.

Dudaklarınızın üzerinde oluşmaya başlayan kırışıklıklar içinse kalemle çalışarak bu etkileri ortadan kaldırmak mümkün. Gayet basit bir şekilde, kalemi dudak ve burun arasında yuvarlamak bu etkilerin azalmasına ve ortadan kalkmasına yarıyor.

Kadınların temel sorunlarından biri olan göz kenarları (kaz ayakları) çizgileri için, göz çevresini kırıştırmadan açabildiğiniz kadar açıp, baş parmakla hafifçe bastırarak masaj yapmak yeterli. Fakat tabii ki tüm bu hareketleri her gün düzenli bir şekilde tekrarlamak gerekiyor. Unutmamak gerekiyor ki bir hareketi yaparken, diğer bölgeyi kırıştırmamak oldukça önemli.

Yüz Yogası Doğru Uygulanmalı

Yüz yogası hakkında İnternette pek çok yazı ve içerik bulunabiliyor. Fakat bu konu oldukça yeni olduğu için, istismara da fazlasıyla açık. Pek çok yanlış içerik bulunabiliyor. Yazılanlar arasında sıklıkla karşılaşabileceğiniz en genel yanlış yargı, yüz çevresinde oluşabilecek asimetriyle ilgili olacaktır. Bu ve bunun gibi bilgiler kesinlikle yanlıştır. Her spor dalında olduğu gibi, yüz yogasında da uygulamalar doğru yapıldığında sakatlık riski minimum seviyeye iner. Ön yargıları kırmak için şöyle düşünmek gerekir; vücuttaki kasların nasıl ki spora ihtiyacı varsa, kuşkusuz ki yüz bölgesinin olacaktır.

Uykuda Yüz Yogası Nasıl Yapılır ?

Uykudayken yüzümüz ve boynumuz pek çok şekle girer. Bu sebeple, yastık ve kumaş seçimimiz oldukça önemli. Doğru seçimler yaparak, uyurken de yüz yogamızı desteklemiş oluruz. Oldukça faydalı ve etkili ama uygulaması bir o kadar zor olan yastıksız uyumak, bu konuda atılacak ilk adım.

Yastık kullanmadan, sırt üstü uyumak oldukça faydalı. Bu sayede hem boynumuz ve yüzümüz kırışmamış hem de cildimiz yastıkla temas etmemiş oluyor. Bunu uygulamak için oldukça zorlanan ve kesinlikle yastıkla uyumayı tercih edenlerin yapabileceği bir diğer seçenek ise yastık kumaşıyla ilgili. Yastık kumaşı olarak saten kumaş seçmek cilt için oldukça faydalı. Çünkü pamuk kumaşlar katlanıp, yüzümüze baskı yapabilirken, saten kumaşlar katlanmadığı için cildin oldukça az tahriş olmasını sağlar.