Yüz Yapısına Göre Makyaj Nasıl Yapılır ?

Makyaj yapmak her kadının en sevdiği olaydır. Güzel olmak yüzyıllardır pek çok kadın için çok önemlidir. Güzel göründüğünü hissetmek kadınların gururunu okşar ve aynı zamanda özgüvenini de artırır. Makyaj da kadınların güzel olmaları için uyguladıkları tekniğin başında gelmektedir ancak makyajı doğru yapmak da çok önemlidir. Yanlış uygulanan makyajlar kişiyi güzel göstermek dışında aksi bir etki yaratarak kötü bir görüntüye de neden olabilir. O nedenle iyi bir makyaj yapmak için bazı püf noktalarını da çok iyi bilmek ve uygulamak gerekir. İnternetten ya da pek çok güzellik salonundan Doğru makyaj tekniklerini öğrenmeniz mümkündür.

Güzel Bölgeleri Öne Çıkarın

Makyaj yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken, yüzünüzde hangi bölgenin ön plana çıkarılacağını bilmek olmalıdır. Bu tercihi yaparken öncelikle hangi bölgenizi daha çok beğendiğinizi tayin etmelisiniz. Örneğin gözlerinizi beğeniyorsanız ön plana çıkarak olmanız gereken kısım gözlerinizdir. Yanaklarınız güzelse de yanaklarınızı ortaya çıkarmanız doğru bir davranış olacaktır ve makyajınızı da bu şekilde yapmalısınız. Doğru makyaj yapmak için yüz şeklinizi de iyi bilmelisiniz. Yüzünüze uygun yapacağınız makyaj sayesinde hem şok daha güzel, hem de çok daha çekici görünebilirsiniz. Elbette önemli olan bir başka durum da gündüz ve gece makyajı arasındaki farkı bilmenizdir. Ayrıca giydiğiniz giysilerin durumu da makyajınızı etkileyen önemli bir unsurudur.

Yüz yapısına göre makyaj yapmak isteyenler için verebileceğimiz püf noktaları arasında, ova yüze sahip olanlar var. Yüzünüzün şekli oval ise mutlaka ona göre makyaj yapmalısınız. Genellikle en ideal yüz şekli olarak belirlenen oval yüzde çok fazla sorun yaşamazsınız. Genellikle sorunsuz bir yüz olarak bilinen oval yüzlerde önemli püf noktası köşeli hareketlerden olabildiğince kaçınmak olmalıdır. Makyajınızı yaparken çizgiler oluşturmama sizin için çok daha iyi olacaktır. Makyaj hareketleriniz dairesel olmalıdır.

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüze sahip olanlar için yüzün dış bölgelerine müdahale etmek gerekebilir. Tüm makyaj hilelerinde yüzü oval bir görüntüye çekmek için uğraşılır. Yuvarlak yüzlerde de aynı uygulama geçerli olacaktır.  Çene bölgesi ve elmacık kemiklerinde mutlaka belirgin tonlar uygulanmalıdır ve öne çıkarılmalıdır. Bunu yapabilmek için de mutlaka ten rengine uygun bir fondötene uygulamak gerekir. Ayrıca fondöten uygularken iki tonda aynı zamanda yararlanmak yerinde olacaktır. Yüzün dış bölgelerinde genellikle koyu renk fondöten kullanmak gerekir ki, öne çıkarmak istenilen bölgeler için de açık fondöten uygulanması doğru olacaktır. Baz fondöten uygulaması da yapılması yerinde olacaktır. Yüzün üst kısmına ve kulakların olduğu bölgelerde gölgelendirmeler yaparak geniş kısımlar geri plana itilmelidir. Kulak memesi itibari ile burun arasında da kavisli bir görünüm kazandırmak gerekir. Allık kullanımında ise elmacık kemiğinin üzerinden sürülmeye başlanmalı ve yanak çukurunda işlem sonlandırılmalı ve böylece yuvarlak görünüm azaltılmalıdır.  Böyle bir makyaja uygulanacak ruj ise canlı ve koyu renklerde olmalıdır. Yüzdeki tüm dikkatin makyaj sayesinde orta bölüme çekilmesi gerekir ve kaşları olabildiğince çekik şekilde boyamak gerekir.

Kare Yüz

Kare yüze sahip kişiler ise yüze daha yumuşak bir ifade verecek makyajlar yapmalıdır. Dikkati yüzün orta kısmına toplamak yerinde olur. Bu nedenle kullanılacak renk tonlarının koyu ve canlı olması önemlidir. Ten rengine en uygun fondöten kullanmak ve yüzün üst kısmında ve şakaklara kadar olan bölgede gölgelendirme çalışması yapılmalıdır. Dudakları olabildiğince canlı bir rujla belirgin hale getirmek gerekir. Allık da üçgen şekilde uygulanmalıdır.

Uzun Yüzler

Uzun yüzlü kişiler ise yüzdeki düz görüntüyü giderecek şekilde fondötenler seçmeli ve ona göre gölgelendirme yapmalıdır. Allık elmacık kemiğinden yatay bir şekilde buruna doğru sürülür. Perçem ve kakül kullanmak da yüze güzellik katabilir. Göz makyajı da yatay olmalıdır.