Yüz Gerdirme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Gençleşme formülleri arasında yaygın olanlardan biri yüz gerdirme. Peki yüzü daha gergin ve kırışıksız gösteren yüz gerdirme ameliyatı sonrası neler oluyor?

İlk olarak yüz germe ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenlere göz atalım. Enfeksiyon riskini en aza indirmek için ameliyattan bir önceki gün ufak hazırlıklar yapılabilir. Saçların yıkanması, alkol alıyorsanız buna son vermek ve önceki günü Stres ve heyecanla geçirmek yerine güzelce dinlenmek ameliyatınızın sorunsuz geçmesi için yapabileceklerinizden. Bunların dışında doktorunuzun size özel olarak önereceği bilgileri de göz önünde tutmalısınız.

Bir önceki gün uygulayacağınız bu basit öneriler sayesinde ameliyat gününe hazırlanabilirsiniz. Yüz gerdirme ameliyatının süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 2-4 saat arası sürmektedir. Yine kişinin durumuna bağlı olarak doktorun belirleyeceği şekilde lokal veya genel anestezi ile ameliyata hazırlık başlar. Yüz gerdirme sonrası nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda doktorunuz sizi uyaracak hatta bazı durumlarda size bu süreçle ilgili bilgileri içeren bir doküman da verecektir. Doktorunuz ameliyat sonrasında ne yapacağınızı söylemezse siz de bu süreçle ilgili uymanız gerekenleri ona sormayı ihmal etmeyin.

yüz gerdirme

Yüz Gerdirme Nasıl Yapılır?

Yüz gerdirme ameliyatı kararını vermeden önce bunun ciddi bir ameliyat olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yüz gerdirme, yüzdeki kırışıklıkları yok eden ve gevşek derilerin sıkılaşmasını sağlayan bir yöntem. Bu yöntem dünyada birçok insanın gençleşmek için başvurduğu temel yollardan biri. Özetle sarkan deriler ve yağ dokuları bir tür kesme teknolojisi ile cildinizden alınıyor, cilt altındaki dokuya ise hiçbir zarar verilmemiş oluyor.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında yüz ve kafanızın etrafında bandajlar olacağını unutmayın. Bu bandajlar daha hızlı iyileşmeniz için gerekli, şişlik ve morlukları da daha aza indirmeye yarıyor. Ameliyatın ardından doktorunuzun önerisiyle içeceğiniz ağrı kesiciler de günlük yaşantınıza en hızlı şekilde dönmenize yardımcı olacak. Fakat siz yine de yaklaşık 2 hafta boyunca uyuşukluk, şişlik ve cilt renginizde meydana gelebilecek değişimlere hazırlıklı olun ve telaşa kapılmayın, bunlar ameliyatın beklenen yan etkilerinden. Ayrıca, doktorunuz artık banyo yapmanızın bir sakıncası olmadığını söyleyene dek yüzünüze ya da etrafındaki bandajlara kesinlikle su değdirmemelisiniz. Özellikle ilk günlerde başınızı yüksekte yani bir yastıkta tutup mümkün olduğunca sabit durmanız da iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Yüz Gerdirme Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyatın boyutuna ve ciddiyetine bağlı olarak yüz germe sonrasında iyileşme süreci bazı kişilerde bir hafta kadar kısa sürebilmekte bazı kişilerdeyse haftalarca devam edebilmektedir. Eğer çalışıyorsanız ve işinizden izin aldıysanız işinize geri dönmenizin yaklaşık 10 gün kadar sürebileceğini düşünerek hesaplama yapabilirsiniz.

Gündelik hayatınıza dönmeniz haftalarla ölçülebilir olacak, yani iyileşme sürecinize bağlı olarak birkaç hafta içerisinde normal hayatınıza devam edebileceksiniz. Ama bunun yanı sıra doktorunuzun uzun süre dikkat etmenizi isteyeceği konular da olacak. Örneğin saçınıza fön çektirmek, kulağa küpe takmak gibi şeyleri bir süreliğine unutmanız gerekecek. Hareketli egzersizler, ağır ev işleri ve cinsel aktivite de doktorunuzun önereceği birkaç hafta boyunca yasak olabilir. Unutmayın ki yüz gerdirme ameliyatı sonrasında hızlıca iyileşmek için en önemli kural bol bol dinlenmek.  Bu nedenle tüm önerilerin yanında siz yeterince iyi dinlenmeyi, sağlıklı beslenmeyi ve sağlığınızı korumak için çaba harcamayı ihmal etmeyin. Yüz gerdirme ameliyatı sonrası olabilecek tüm yan etkilere karşın yeterli dinlenme ile gündelik hayatınıza sağlıklı bir biçimde dönebileceksiniz. Üstelik de eskisinden çok daha genç ve güzel olarak.