Yürüyüşün Yararları Nelerdir ?

Aerobik aktiviteler içinde en sık uygulananlardan biri yürüyüş. Yürüyüş için ne bir ekipmana ne de bir spor salonuna ihtiyacınız var. Yürüyüşten en iyi verimi alabilmek için hızlı ve tempolu yürümelisiniz ama konuşmakta zorlanacak kadar nefes nefese kalıyorsanız biraz yavaşlamalısınız.

Bazılarımız iş yerindeki öğlen arasında, bazılarımız iş çıkışında, bazılarımızsa sabah yürüyor. Ama bu işi daha ciddi yapanlarımız da var. Her gün yaklaşık 30 dakika yürüyenlerden bahsediyoruz. Bir de yürüyüşten en iyi faydayı almak için yürüyüşün ardından bir de egzersiz yapıyorlar. Peki hangisi doğru. Hangi yürüyüş şekli ya da yürüyüş ritmi sağlıklı? Ne kadar süreyle yürümeliyiz? Uzmanlara göre yürüyüşe başlamalı ve süresini azar azar arttırmalısınız. Haftada 2 buçuk saat hızlı yürümek sağlığınızı korumak açısından önemli.

Yürüme hızınızı arttırın

Yürüyüş dediğimiz şey sokakta normal yürümeye pek benzemiyor. Tempolu olmalı ki verim alalım. Yürüyüş temponuzu hızlandırmanın yolları basit. Günlük aktivitelerinize biraz daha hareket katmanız yeterli. Örneğin:

• Arabanız varsa evinizin ya da iş yerinizin uzağına park edin. Böylece daha fazla yürürsünüz. Otobüs kullanıyorsanız da bir sonraki duraktan binmeyi deneyebilirsiniz.

• Asansöre alışmayın, sizi tembelleştirir. Onun yerine merdivenleri kullanın.

• Markete ya da bakkala gitmeden önce etrafta bir tur atıp yürüyüş yapın.

• Okula, işe, arkadaşınızın evine, yemeğe, markete, manava… Liste uzun. Kısacası hepsine yürüyerek gidin.

Yürüyüş için kendinize bir mekan bulun. Örneğin evinizin yanındaki park bunun için uygun olabilir.

Siz de yürüyüş için zamanı olmayanlardan mısınız? Yanılıyorsunuz, zaman hep var. Yeter ki siz onu etkili kullanmayı bilin. Örneğin işten eve gelince ne yapıyorsunuz? Biz cevaplayalım: büyük ihtimalle televizyon izliyorsunuz. Bunun yerine yürüyüş yapın. Ya da sabah geç kalkmak yerine uykudan biraz fedakarlık edip sabah yürüyüşlerinin tadını çıkarın. Gününüzün çok daha dinamik geçeceğine dair garanti veriyoruz.  Uyanmakta çok zorlanıyorsanız iş yerinizde öğlen arasında yürümeyi deneyebilirsiniz.

Sağlıklı bir kalp için yürüyüş yapın

Fiziksel aktiviteler kalp atışlarınızı arttırır, kalbinizi güçlendirir, vücudun kan dolaşımını hızlandırır ve organlarınıza daha çok besin ve oksijen gitmesini sağlar. Egzersiz aynı zamanda akciğerlerinizi de güçlendirir, daha iyi nefes almanızı sağlar, sizi zayıflatır, kolesterol ve kan şekeri riskinden korur. Kısacası egzersizin ve sporun faydaları saymakla bitmiyor. Egzersiz deyince akla ilk gelen basit egzersiz de yürüyüş oluyor. Üstelik yürümek sizi ruhsal olarak da rahatlatıyor, stresinizi alıyor.

Yürüyen insanlar

Etkili bir yürüyüş nasıl olmalı ?

Yürüyüşün birçok işlevi olduğunu siz de biliyorsunuz. Ama en önemli işlevi bizi sağlıklı tutması. Bunun için de etkili bir yürüyüşün ipuçlarını bilmek gerekiyor. Örneğin mağaza dolaşırken yürüdüğümüz gibi ağır yürümenin sağlığımıza pek etkisi olmuyor. İşte etkili bir yürüyüş için yapabileceğiniz şeyler:

• Sağlıkla ilgili bir probleminiz varsa ve hızlı tempoda yürüyüşün sağlığınızı etkileyeceğini düşünüyorsanız bu konuyu doktorunuzla konuşabilirsiniz. Konu hakkında aklınıza takılanları uzman yorum olarak da sorabilirsiniz.

• Başlangıç için kısa vadeli hedefler iyidir. Örneğin her gün 10 dakika yürüyerek başlayabilirsiniz.

• Artık alıştıysanız kendinize uzun süreli hedefler koymanızın vakti gelmiştir. Haftada en az 5 gün yarım saatlik sürelerle yürümeniz sağlığınız açısından çok önemli.

• Kendinizi motive etmek için bir yürüyüş arkadaşı edinebilirsiniz. Aileden birini ya da yakın bir arkadaşınızı bu konuda ikna edebilirsiniz.