Yumurtlama sorununa tüp bebek çare mi?

Evet, Tüp bebek yumurtlama sorununa çare.Yani yumurtlama problemleri yüzünden uzun zamandır hamile kalamadıysanız tüp bebek yöntemine başvurabilirsiniz.Kısırlık nedeniyle tüp bebek yöntemini deneyen aileler arasında yapılan bir araştırmada tüp bebeğin kısırlığa büyük oranda çözüm olduğu görülmüş. Tabii ki her durumda ilk seferde başarı sağlanmamış. Bazen birkaç kez denemek gerekmiş. Ama sonuç başarılı.

Yine araştırmalara göre kısırlık yüzünden doktora başvuran kadınların %20’sinde kısırlığın nedeni yumurtlamayla ilgili. Yumurtlama sorununun en büyük göstergesi adet düzensizliği. Siz de uzun zamandır bebek sahibi olmayı isteyip de olamıyorsanız ve adet düzensizliği yaşıyorsanız bir an önce tedavi olmak için doktora gidin. Çünkü yumurtlama sorunu çeşitli tedavilerle çözülebilen bir durum. Özellikle de hafif bir nedeni varsa işiniz çok daha kolay olacak.

Nasıl daha başarılı olur?

Tüp bebek her zaman başarılı olmaz demiştik. Başarılı olması için de birçok faktör var. Tabii bir de şans. İşte tüp bebek tedavisinin olumlu olmasını etkileyen en büyük etkenler:

Aslında tüp bebeğin başarısını etkileyen en önemli şeylerden biri nerede kim tarafından uygulandığı. Güvenilir bir Doktor ve iyi bir hastane tüp bebeğinizi kucağınıza alma şansınızı da arttırıyor. İmkanınız varsa Tüp Bebek Tedavisi uygulayan büyük hastane ve klinikleri tercih edin. Çünkü büyük yerlerdeki başarı oranı daha yüksek.

Ayrıca 35 yaşın altındaki kadınlarda tüp bebek tedavisinin çok daha fazla işe yaradığı da bir gerçek. 35 yaşın altındaki kadınların üçte biri daha ilk denemede hamile kalabiliyorlar. Oysa 40 – 42 yaş arasındaki kadınların sadece 10’da 1’i ilk seferde hamile kalıyor.
Uzun zamandır deniyorsunuz ama hamile kalamadınız. Daha önce de başınızdan hiç hamilelik geçmedi. Üzgünüz ama bu durumda şansınız daha az. Çünkü araştırmalar böyle söylüyor.

Yumurtlama sorunu ve tüp bebek

Çeşitli problemlerle kısırlık yaşayan kadınlar olabilir. Düzenli olarak yaklaşık 28 günde bir adet görmek normal bir yumurtlama takviminiz olduğunu gösterir. Bu zaman zaman 21 – 35 gün arasında değişebilir. Ama fazlası ya da azı yumurtlama problemi sayılıyor. Yani adet döneminiz gecikiyor ya da olması gerektiğinden sık oluyorsa vakit kaybetmeyin. Sorun ilerlemeden bir doktora görünün.

Yumurtlama sorunları da türlü türlü. Kistler, hormonlar, kanser, Menopoz gibi birçok problem yumurtlama sorunlarına yol açabiliyor. Hatta aşırı zayıflık bile bazen yumurtlayamama nedeni. Yumurtlama ya olamıyor ya da fazlasıyla düzensiz oluyor. Bu durum da doğal yollardan bebek sahibi olma imkansız hale geliyor. Ama yumurtanız varsa üzülmeyin.  Sorun tüp bebek tedavisiyle çözülebilir.

Tüp bebeğin başarı oranı yumurtlama sorununun türüne göre de değişiklik gösteriyor. Olay sadece yumurta ve sperm hücrelerinin alınması kadar basit değil. Öncelikle yumurtlama sorununa çözüm olacak hormon tedavileri uygulanıyor. Bu çeşitli ilaçlar ya da iğneler yardımıyla yapılıyor. Hormon tedavisi başarılı olunca artık yumurtalar çatlamış anlamına geliyor. Bu durumda eşlere bazen ilişki öneriliyor. Yani sorun çok büyük değilse hormon tedavisinin ardından doğal yollarla da hamile kalma şansınız var. Bu şekilde sorun hala devam ediyorsa Tüp bebek yöntemi deneniyor. Yumurta hücreleriniz alınıp eşinizin spermleriyle dölleniyor. Laboratuvar ortamında embriyolar oluşturuluyor. Yani gelecekteki bebekleriniz. Bu embriyolardan biri ya da ikisi rahminize yerleştirildiğinde şansınız yaver giderse tüp bebeğinizle tanışabilirsiniz.