Yumurtalık kanseri nasıl tedavi edilir?

Yumurtalık kanserinin tedavisinde cerrahi müdahale ve kemoterapi birlikte kullanılıyor.

Cerrahi müdahalenin kapsamı geniş; çünkü yumurtalık kanseri yumurtalıklarda kalmıyor. Çevre bölgelere de yayılıyor. Bu nedenle sadece yumurtalıkları değil, dölyatağı borusunu ve rahmi de almak gerekiyor. Yumurtalık kanserinin sıçradığı lenf düğümlerini, omentum adı verilen dokuyu da çıkarmak gerekiyor. Yumurtalık kanseri ameliyatının amacı olabildiğince fazla kanserli dokuyu cerrahi müdahaleyle uzaklaştırmak.

Yumurtalık kanseri erken dönemde teşhis edilirse daha basit bir müdahaleyle sorundan kurtulmak mümkün. Örneğin birinci evrede yumurtalık kanseri tedavisinde sadece bir yumurtalığı ve ona bağlı dölyatağı borusunu almak yeterli. Böylece gelecekte çocuk sahibi olma şansı sürüyor.

Kemoterapi

Ameliyatın ardından kemoterapi tedavisi de gerekiyor. Kemoterapide kullanılan ilaçların amacı cerrahi müdahaleyle uzaklaştırılamayan kanserli hücreleri tümüyle yok etmek. İleri düzeydeki yumurtalık kanserlerinde kemoterapi temel tedavi yöntemi olarak da kullanılıyor.

Kemoterapi ilaçları damar içine veya karın boşluğuna enjekte ediliyor. Bazen her iki yöntem birden uygulanıyor. Kemoterapide kanserin türüne, düzeyine, hastanın sağlık durumuna  ve planlanan tedavi sürecine bağlı olarak göre tek ilaç ya da birden fazla ilaçtan oluşan karışımlar kullanılıyor.

Nasıl baş edeceğim?

Yumurtalık kanseri olduğunuzu öğrenmek sizi ruhen çöküntüye uğratabilir. Ama tüm kanser türlerinin ortak kuralını unutmayın: Moralinizi yüksek tutmak kanserin daha çabuk iyileşmesini sağlıyor.

Yumurtalık kanseriyle daha kolay baş etmeniz için birkaç ipucu verelim:

Hastalığınız hakkında her şeyi bilin: Yan etkileri, tedavisi, türü, süreci… Hastalığınız hakkında her şeyi öğrenin. Aklınıza gelen her soruyu doktorunuza mutlaka sorun. Hastalığınıza dair bilginiz artarsa onunla çok daha iyi mücadele edebilirsiniz.

Konuşacak birilerini bulun: Yanında kendinizi iyi hissettiğiniz insanlar, dostlarınız, can arkadaşlarınız  mutlaka vardır. Kanserle mücadelenizde size çok yardım edeceklerinden kuşku duymayın. Aileniz ya da arkadaşlarınız fark etmez. Birileriyle konuşmak insanı her zaman rahatlatır. İnsan insanın zehrini alır.

İnsanların yardım etmesine izin verin: Kanser tedavisi hem vakit alır, hem de fazlasıyla yorar. Ev işlerinde, alışverişte ya da çocukların bakımında yakınlarınızdan yardım almak kendinizi çok daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Mantıklı hedefler belirleyin: Hayatla ilgili hedeflerinizin olması önemli.  Böylece kontrolü kendi elinizde hissedersiniz. Ama uygulanabilir olmalarına dikkat etmek lazım. Örneğin yarı zamanlı bir iş bulabilirsiniz. Haftanın bazı günleri hafif tempoda çalışmak moralinizi yerine getirebilir.

Kendinize zaman ayırın: İyi beslenmek, dinlenmek, rahatlamak kanserin iyileşme sürecinde çok yararlı. Mümkün olduğunca stresten uzak durmaya, kanser gibi büyük bir sorunla uğraşırken ufak tefek ayrıntılara takılmamaya dikkat etmelisiniz.

Yumurtalık kanseri riski nasıl önlenir?

Kanseri önlemenin kesin yöntemi henüz yok. Ama her kanser türünde olduğu gibi yumurtalık kanserinde de risk faktörlerini azaltmanın yolları var:

Doğum kontrol ilacı kullanmayı düşünebilirsiniz. Bunu öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Garip ama gerçek: Doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda risk azalıyor. Ancak şunu da unutmamalı: Doğum kontrol haplarının başka zararları olabilir. Eczaneden doğum kontrol hapı alıp içmeye başlamadan doktorunuzla konuşmanız önemli.

Doktorunuza danışın. Ailenizde yumurtalık kanserine, göğüs kanserine yakalanmış birileri varsa siz de mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktor sizi muayene ettikten sonra sizin için risk faktörü oluşturacak durumları belirleyebilir.