Yumurta Alerjisinin Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Yumurta alerjisi çocuklar için en çok görülen ikinci yiyecek alerjisidir. Yaklaşık olarak çocukların yüzde ikisi tavuk yumurtasına alerjiktirler. Yetişkinlik döneminde yumurta alerjisi riski olduğu halde yetişkinler için yumurtalar önde gelen bir alerji türü değildir. Bu yazımızda yumurta alerjisinin belirtileri ve tedavisinde bahsedeceğiz.

Yumurta Alerjisi Belirtileri

Yumurta alerjisinin belirtileri genelde yumurta ve ya yumurta içeren yiyecek tüketildikten bir kaç dakika sonrasından iki saat sonrasına kadar ortaya çıkar. Belirtiler şunları içerir:

 • Kurdeşen ve egzema gibi deri tepkileri
 • Alerjik konjonktivit (kızarıklık, gözlerde sulanma)
 • Bulantı, karın ağrısı, kusma ve ya ishal gibi gastrointestinal reaksiyonlar
 • Hırıltı, öksürük veya burun akıntısı gibi solunum yolu belirtileri
 • Anjioödem (dudaklarda, dilde, ya da boğazda şişkinlik)

Yumurta alerjisi anafilaksi denen sert bir tepkiye neden olabilir. Anafilaksi derhal tıbbi bakım gerektiren acil bir durumdur.

Yumurta Alerjisinin Yan Etkileri Neler ?

Sadece yumurta beyazına, sarısına ya da ikisine de alerjiniz olabilir. Evinizde yumurtanın beyazını ve sarısını tamamen ayırmanız mümkün değildir.

Tavuk yumurtasına alerjisi olan insanların genelde kaz ve bıldırcın gibi diğer kuşların yumurtalarına da alerjisi vardır. Nadirde olsa sadece tek bir türün yumurtasına alerjik olmakta mümkündür. Eğer ciddi bir yumurta alerjiniz varsa ve kontakt-reaktif iseniz, yabani kuşların yumurtaları da dahil olmak üzere yumurtalara dokunmaktan kaçınmalısınız.

Yumurta alerjisi olmuş bir çocuk

Yumurta alerjisi olmuş bir çocuk

Kuş – Yumurta Sendromu Nedir ?

Bazı insanlar kuşlara olan alerjisinin ardından yumurtalarına da alerjik olabilirler. Bu kuş – yumurta sendromu olarak isimlendirilir ve bu genelde evde papağan besleyen kişiler gibi kuşlarla uzun süre temas halinde bulunan kişilerde meydana gelir. Evinde kuş besleyen insanlar kuş tüyündeki proteine karşı bir hassasiyet oluşturabilir ya da bu tepki yumurtalara karşı bir alerji oluşturabilir. Yetişkin bayanlarda erkeklere ve çocuklara oranla daha sık rastlanır.

Yumurtalar ve Etiketleme Kanunları

Yumurtalar özellike Amerika ve Avrupa’da yiyecek alerjilerinden önde gelen ilk sekiz alerji türünden biridir ve bu nedenle yürürlükte olan yiyecek alerjisi etiketleme kanunları tarafından kapsanmaktadır. Besin üreticileri ürün etiketlerinde yumurta içeriklerini listelemek zorundadırlar. Fakat fırıncılık ürünleri gibi bazı besinler alerjik uyarı etiketlerine sahip olmayabilirler.

Günümüzde yumurta alerjisine bir çözüm bulunmadığı için alerjinizle başa çıkmanın yolu tüm yumurtalardan uzak durmak ve olası tepkilere hazırlıklı olmaktır. Size ciddi bir yumurta alerjisi teşhisi konulduysa doktorunuz size sürekli yanınızda taşımanız gerekecek olan otomatik enjekte edilebilen adrenalin reçete edecektir.

Yumurtalardan uzak durmak kolay gibi gözükebilir, fakat yiyecek alerjenleri süpriz bir şekilde çevrede gizlenebilir. Restoranlarda yemek yerken içerik listelerini okumayı ve sorular sormayı öğrenmeye ihtiyacınız olacaktır.

Yumurta İçeren Popüler Yiyecekler

 • Lokum/şekerleme
 • Mayonez
 • Kremalı pasta
 • Unlu mamüller
 • Ekmekli mamüller
 • Pudding
 • Salata sosları
 • Makarna türleri
 • İşlenmiş etler

Büyüyen Yumurta Alerjileri

Yumurta alerjisi olan çocukların alerjilerini gençlik çağlarına da taşımaları beklenir. Büyüyen yumurta alerjileri hakkında yapılmış bir çalışma aşağıdaki oranları meydana çıkardı:

 • 4ncü yaşta yüzde 4
 • 6ncı yaşta yüzde 12
 • 10ncu yaşta yüzde 37
 • 16ncı yaşta yüzde 68

Araştırmacılar yumurta proteinine karşı dayanıklılığı geliştirecek, çocuklara yumurta alerjisi konusunda yardımcı olacak yollar hakkında çalışıyorlar. Bazı çalışmalar kontrollü bir çevre içerisinde, iyice pişmiş yumurta yiyen çocuklarda oluşan alerjik tepkileri çok daha hızlı bir şekilde azaltabiliyor. Diğer çalışmalar ise oral immünoterapinin olumlu sonuçlar verdiğini keşfetti. Buna rağmen, araştırmacılar yumurta alerjisi tedavisindeki yeni tekniklerin henüz doktorların ofisi için hazır olmadığı ve deneyim aşamasında olduğu konusunda uyarıyor.

Yumurta Alerjisinin Tedavisi Var mı ?

Yumurtaya alerjisi olanların yumurta yememeleri, yumurta içeren besinlerden uzak durmaları ve yumurta proteini içerebilen aşıları yaptırmamaları tavsiye edilmektedir.Yumurta proteini içeren bir kaç tür ilaç mevcut. En yoğun olarak kullanılan ise yumurta proteini ile üretilen aşılar. Eğer yumurta alerjiniz var ise doktorunuzla hangi aşıların size uygun olduğu hakkında konuşun. Daima doktorunuza yumurta alerjinizin olduğunu söyleyin, çünkü sakınmanız gereken başka ilaçlarda olabilir. Antihistamin ilaçlar alerjinin semptomlarını azaltabilmektedir.

Ayrıca anafilaksi için epinefrin yani adrenalin içeren oto-enjektör (EpiPen, Auvi-Q) verilmektedir. Doktorunuz oto-enjektörün nasıl kullanıldığı size anlatacaktır.

Çocuğunuzda yumurta alerjisi varsa alerji doktoruna periyodik olarak ziyarete gitmekte yarar vardır. Çocukların büyük bölüm bu alerjiden kurtulurlar.

Bu konuyla ilişkili bazı konular: