Yükselen Burç Nasıl Bulunur?

Yükselen burç, doğduğunuz anda Doğu ufkunda yükselen takım yıldıza verilen isim. İçerik ve ayrıntılarını, Güneşin doğuş istikametinde olan göksel bölgeden alır.  Kimi araştırmalara göre, yükselen burcun öz burçtan çok daha etkili ve belirleyici olduğu söylenmekte. Öz burç, kişinin doğduğu aylık dönemi kapsamakta fakat yükselen burç neredeyse saat başı değişim gösterdiği için, çok daha bireysel olabilmekte. Dünya, Güneş etrafındaki yolculuğu sırasındaki hareketiyle bu doğrultuda bulunan bazı dengeleri değiştirir. Bu bölgede her zaman bir burç ve sembolü bulunur ve bu eksende yer değiştirirler. Kişinin doğduğu ana göre de belirleyici olurlar.

Dünya üzerinde bir günde, saatte, dakikada hatta saniyede ve doğduğunu konuma yakın binlerce insan dünyaya geliyor. Yükselen burcu etkileyen tüm bu faktörleri bilmek, yükseleninizi doğru tespit edebilmeniz için önem taşır. Parapsikoloji’nin pek çok alt dalı için de gerekli olan bu bilgileri doğru tespit edebilmek için, doğduğunuz saati ve hatta dakikayı bilmeniz gerekir. Yükselen burçlar, 4-5 dakikalık süreler içerisinde kalan zaman dilimlerine göre belirlenirler. Bu sebeple, doğum saatini dakikası dakikasına bilmek gerekir.

horoscope-gallery-cancer

Yükselen Burç Nedir?

Yükselen Burç, kişi için pek çok bakımdan belirleyici özelliğe sahiptir. Kişinin, sosyal çevresi ile ilişkisinden tutun da fiziksel görünümüne kadar etkili bir rol üstlenir. Evrenle nasıl bir temas halinde olacağını, çevresine vereceği enerjiyi belirler. Hem sosyal hem de fiziksel olarak hayata yaklaşımınızın nasıl olacağını belirleyen Yükselen Burç, kişinin yaşayacağı hayat hakkında önemli ipuçları verir. Yeni doğan bir bebeğin, yüz yapısından fiziksel özelliklerine, surat ifadesinden şahsi özelliklerine kadar bir çok unsuru şekillendiren burçtur. Bireyin, düşüncelerinin dışa vurumunu bile etkileyebilen bu burç, kişiliği oluşturmasının yanı sıra, yüz hatlarının alacağı şekilleri, vücut dilini bile belirler.

Yükselen Burç Neden Önemli?

Yükselen burç, kişinin özelliklerini doğru bir şekilde saptayıp ifade edebilmek için ekstra önem taşır. Astroloji’de de birinci ev olarak geçer ve doğum anında yükselişte olan burca denir. Aynı, öz burç gibi yükselen burç da 12 tanedir ama aylık olarak değil de saatlik olarak değişir. Birbirini takip eden bu 12 yükselen burç, Dünya’nın hareketiyle doğup batar. Bu süre içerisinde de her burç bir kez yükselen burç olarak doğar ve batar. Yükselen burç, bir çok durumda öz burçtan bile önemlidir çünkü, dış dünyayla ilgili birçok şeyi belirler. Kişinin ruhani özellikleriyle de pek çok açıdan bağlantısı vardır. Ruhani yapımızı analiz edebilmek için yükselen burç dengemizi ayrıntılı bir şekilde incelemek gerekir.

Yükselen Burç nasıl hesaplanır?

Bu hesaplamayı yaparken, yıldız günlüğü (horoskop) olarak adlandırılan kaynaklardan yardım almak mümkündür. Bu noktada, bir diğer önemli nokta da doğduğunuz yerin enlem ve boylamını yani konumunuzu hesaplamalara dahil etmektir. Bu hesaplamaları kolaylaştıran pek çok tabloya, çeşitli kaynaklar aracılığıyla ulaşmak da mümkündür. Bir diğer önemli konu ise, bazı özel durumlarda, kişinin birinci evde birden fazla burcu bulunabilmektedir. Bunlardan hangisinin yükselen burç olduğunu anlamak için, yıldız günlüğünün (horoskop) 12. Evinde ve 30 derecelik bölümünde hangi burcun daha fazla ön plana çıktığına bakmak gerekir. Yani kısaca, yükselen hesaplanırken sadece birinci evdeki burca bakmak yerine, 12. evde ön plana çıkanı yükselen olarak belirlemek gerekir.

Sonuç olarak, dış dünya ile nasıl iletişime geçileceğinden tutun da, karakterimizin nasıl olacağına dair tüm ipuçlarını içinde barındırır. Sosyal çevrenin, bireyi nasıl algıladığını bile yükselen belirler. Özetle, kişinin dış dünyaya nasıl görüneceğinin belirleyicisi niteliğindedir.