Yüksek topuklar ne yapar?

Yüksek topuklar ne yapar? Yüksek topuklar ne yapmaz ki desek daha doğru olur. Gelecekte büyük sorunlara yol açabilirler. 

Topuklular canınızı yaksa da onlardan vazgeçemiyorsunuz. Ne var canım azıcık ayaklarım ağrısın diyorsanız size kötü haberlerimiz var. Şimdi sadece ayak ağrısı olarak başlayan topuklu kabusu yaşlılığınızda başınızı çok ağrıtacak.

topuklu ayakkabı 

Uzmanlar yaşla birlikte ayakların da değiştiğini söylüyor. Bu değişimin çoğu da rahatsız yüksek topuklardan kaynaklanıyor. En çok rastlanılanlardan biri de ayak tabanındaki yağ dokusunun kaybedilmesi. 

Yüksek topuklar ne yapar?

Yüksek topuklar zamanla ayak tabanınızdaki yağ katmanını yok eder. Bu yağların bir kısmı ayak parmaklarınıza doğru kayar.

Ayaklarınızı uzun süre incecik topukların üzerinde tutarsanız ağırlığın o küçücük noktaya itilmesi olağan.  

Bunlar sadece acıyı arttırmıyor. Aynı zamanda osteoartrit riski de yükseliyor. Osteoartrit eklemlerdeki kıkırdakların yıpranmasıyla yakından ilişkili.  

Çözüm yolu

Bazen doktorlar ayağınızdaki yapıyı silikon enjekte ederek geri getirmeye çalışıyor. Bu çok da iyi bir fikir değil. Enjekte edilen bu maddeler sorunu kesin olarak çözmeye yetmiyor.

Yöntemin çok fazla tavsiye edilmediğini hatırlatalım. Uygulama sonrası enfeksiyon, sinirlerde yıpranma, yürüme zorluğu görülebiliyor.

topuklu ayakkabı

Ayak ağrısını gidermenin daha iyi bir yolu var. Desteklenmiş ayakkabı tabanları kullanmak. Ayağınızla yer arasında bir tampon oluşturuyorlar. Bunlar da çoğunlukla silikondan üretiliyor. Topuk dikeni vb. ayak sorunlarında özel tasarlanmış taban kullanımı yaygın.

Ve son olarak eğer hayatınızın büyük kısmını yüksek topuklularla geçirdiyseniz aşil tendonunda çekilme yaşayabilirsiniz. Burası topuğun arkasındaki bölge. Topuksuz ayakkabıyla, hatta yalın ayak yürürken bile acıya neden oluyor. Çözüm tıpkı koşucular gibi esnetme hareketleri yapmak.

Bazı durumlarda bu da yetmiyor. Aşil tendona Doktor müdahalesi gerekiyor.