Yüksek tansiyon önlenebilir mi?

Müdahale edilmeyen Yüksek tansiyon birçok sağlık sorununu tetikleyebilir. Kalp hastalıkları, felç buna örnek. Yüksek tansiyon hakkında doğru bilgilenirseniz sağlığınızı koruyacak önlemler alabilirsiniz. Yaygın yanlış bilgilere bakalım:

Tansiyon mühim mesele değil

Hastalığın çok başında belirti hissedilmez. Endişelenmezsiniz. Ancak uzun soluklu yüksek tansiyon ölümcül risklerden. Kalbiniz düzenli olarak atıyor, vücudunuzdaki her noktaya damarlarla kan pompalıyor. Kalp atışıyla harekete geçen kan, damarlarınıza baskı yapıyor. Kan basıncı yükseldikçe baskı daha da artıyor. 

Yüksek tansiyon damarlarınıza, kalbinize, böbreklerinize ve aklınıza gelmeyecek başka organlarınıza zarar verebilir. Yüksek tansiyonun eli baltalı kısmı farkında olmama ihtimaliniz. Doktorlar bu nedenle yüksek tansiyonu sinsi katil diye adlandırıyor. Siz sağlıklıyım zannederken o baltasını arkasına saklamış bekliyor. 

Yüksek tansiyonu hafife almanın gayet ciddi sonuçları olabilir. 

Yüksek tansiyon engellenemez

Yüksek tansiyonu olan akrabalarınız olabilir. Şu ya da bu nedenle yüksek tansiyonla baş etmek için elinizden bir şey gelmeyeceğini düşünebilirsiniz. O halde iyi haber: risk faktörü taşısanız da yüksek tansiyon engellenebilir. Yüksek tansiyonu engellemenin yolu basit:

İdeal kilonuzu koruyun

Sağlıklı beslenin

Yediğiniz tuza sınır koyun

Alkolü sınırlandırın

Sigara içmeyin

Düzenli egzersiz yapın

Stresten uzak durun

Yüksek tansiyonu engelleyecek yaşam tarzı değişiklikleri için doktorunuza danışabilirsiniz. 

Büyük tansiyon normalse küçüğünün önemi yok

Tansiyon ölçülürken biri büyük diğeri küçük iki sayı ortaya çıkar. Kafanız karışmasın. Kalp hiç durmadan atıyor. Atışları da çeşitli. Kalbin bir atışı aslında iki atıştan oluşuyor. Biri büyük tansiyonu belirliyor; diğeri küçüğü.

Büyük tansiyon (sistolik): Kanın damarlarınızı ne kadar zorladığını gösterir. Sistolik atış kalbin büyük atışı olarak kabul edilebilir.

12 (ve altı) normal. 12 ve 13 arası da normal kabul edilebilir. 14 ve üstü yüksek tansiyon olarak yorumlanabilir.

Küçük tansiyon (diyastolik): Kalbin diyastolik atışında, yani iki sistolik atış arasında kanın damarlara uyguladığı basıncı gösterir. 

8 (ve altı) ideal kabul ediliyor. 8 ve 9 arası normalden yüksek, 9 ve üstü ise yüksek tansiyon hastalığı demek.

Bazı insanların büyük tansiyona küçükten daha fazla önem verdiği doğru. Bazı uzmanlar yüksek büyük tansiyonun yüksek düşük tansiyondan daha güvenli olduğunu ekliyor.

Kan basıncı gün içinde ve hayat boyunca değişebilir. Büyük tansiyonun yükselmesi genellikle yaşın ilerlemesine bağlı. Küçük tansiyon ise yaşlandıkça azalıyor.

Tansiyon ölçümleriniz normalin üstündeyse hemen harekete geçmelisiniz.

Yüksek tansiyonun tedavisi hastalıktan beter

En sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek. Can sıkan yan etkileri olan ilaçlar kullanmak. Bunlar sizi yüksek tansiyon tedavisinde bekleyen sürprizlerden birkaçı. Size özel tedaviyi bulmak biraz zaman alabilir. Çünkü yüksek tansiyonun altında yatan sebepler değişir. Doktorunuz sizinle birlikte çalışıp uygun tedaviyi kısa sürede bulacaktır. Tedavinizde şunlar olabilir:

Sağlıklı beslenme: Yağı tuzu azaltmak. Meyve, sebze, lifli gıda tüketimini arttırmak. 

Kilo kontrolü: Fazla kilolarınız yüksek tansiyona davetiye çıkarır. Kurtulun onlardan.

Sigarayı bırakmak: Sigara damarlarınızı ve kalbinizi etkiler. Yüksek tansiyona neden olur.

İlaç: Doktorunuz yüksek tansiyonu denetim altında tutmak için ilaç tedavisi önerebilir.