Yüksek Tansiyon İçin St.John’s Wort

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Amerikalıların üçte birini etkileyen, ayrıca hipertansiyon olarak bilinen yüksek kan basıncını ve insanlarda yüksek kan basıncının kalp hastalığına yakalanma veya Kalp krizi geçirme riskini artırdığını tespit etmiştir. Yüksek tansiyon, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol edilebilir olsa da, bitkisel ilaçlar bu durumu gidermek ya da önlemek için alternatif tıp uygulayıcıları tarafından kullanılmaktadır. St.John’s Wort belki de en çok Depresyon belirtilerine karşı faydalı olması ile bilinir; ancak St.John’s Wort yüksek tansiyon için kullanmak isteniliyorsa, kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

Yüksek Tansiyon Nedir ?

Kan basıncı, kan damarları içindeki sistolik ve diyastolik kan basıncı hesaplanarak ölçülür. Bu tipik olarak, bir kan basıncı manşonu kullanılarak gerçekleştirilir. Yüksek kan basıncı 140/90 milimetre civa ya da daha yüksek bir kan basıncı düzeyine sahip olunması olarak tanımlanır. 20/80 ve 139/89 mmHg arasında bir kan basıncı seviyesi varsa, bu durum, yüksek tansiyonun öncüsü olan pre-hipertansiyon rahatsızlığının habercisi olabilir. Göz hasarı, kalp yetmezliği ya da böbrek hasarını önlemek için yüksek kan basıncını mümkün olduğunca çabuk azaltmak hayati önem taşımaktadır.

St.John’s Wort Nedir ?

St.John’s Wort kullanımı antik Yunanistan’a uzanır ve bu çalı bitkisi Yahya Peygamberin doğum günü ve bayram günü olarak kabul edilen 24 Haziran civarında çiçeklendiği için adını buradan almıştır. St.John’s Wort pseudohypericin ve hiperisini de kapsayan birincil aktif bileşikler içermektedir; ancak Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi bitkinin flavonoidler ve esansiyel yağları yerine tıbbi bileşiklerin olabileceğini belirtmiştir. Bu bitkinin, beyinde Serotonin, norepinefrin ve dopamin düzeylerini arttırdığına inanılmaktadır. Geleneksel olarak, bu bitkinin beyinde serotonin, norepinefrin ve dopamin düzeylerini arttırdığına inanıldığı gibi bu bitki minör depresyon belirtilerin tedavi etmek için kullanılır.

St.John’s Wort

St.John’s Wort

St.John’s Wort ve Yüksek Tansiyon

St.John’s Wort hafif depresyon, Menopoz ve PMS belirtileri için bir potansiyel olarak etkili bir tedavi olsa da, yüksek kan basıncını azaltmak ve tedavi etmek için kullanımı umut verici değildir. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi, Almanya Berlin’de Franz Volhard Klinik Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen, bilim adamlarının kardiyovasküler sistem üzerine St.John’s Wort ve etkinliği ile ilgili yaptıkları çift-kör çapraz testin ana hatlarını vermiştir. Bu testin sonuçlarında, kan basıncı ve kalp hızında hemen hemen hiç değişiklik göstermemiştir.

St.John’s Wort Yan Etkileri

Herhangi bir bitkisel takviyede olduğu gibi, St.John’s Wortun da diğer ilaçlar ile birlikte alındığı takdirde potansiyel ilaç etkileşimleri vardır. MedlinePlus kısa bir süre için ağızdan alınan bu bitkinin çoğu insan için büyük olasılıkla güvenli olduğunu belirtmiştir; ancak daha büyük dozlarda alındığında, bu bitki büyük olasılıkla güvensiz olarak kabul edilir. St.John’s Wort sık görülen yan etkileri olarak mide rahatsızlığı, sinirlilik, anksiyete, baş dönmesi, ağız kuruluğu ve baş ağrısı sayılabilir. Hamile veya emziren kadınlar, bipolar bozukluğu, kısırlık, Alzheimer hastalığı ya da DEHB olanlar St.John’s Wort kullanmamalıdır. MedlinePlus, ameliyat olacak insanlar ameliyattan önceki en iki hafta önce St.John’s Wort alınmasının bırakılması gerektiğini belirtmiştir.