Yüksek proteinli beslenme düzeni ve B6 eksikliği

B6 vitamini, ya da piridoksin, vücudunuzun protein metabolizmasında ve 100 farklı enzim reaksiyonunda kullandığı suda çözünebilen bir vitamindir. B6 vitamini eksikliği oldukça nadir olarak rastlanan bir durum olsa da belirli şartlara sahip bireyler risk altında olabilir. Vücudumuz B6 vitaminini protein sindiriminde kullandığı için eğer yüksek proteinli bir beslenme düzenine sahipsek yüksek oranda B6 vitamini kullanmamız gerekir.

Tanımlama

B6 vitamini vücudunuzun birçok fonksiyonunu yerine getirmesine yardımcı olur.  B6 vitamini bir nörotransmitter (sinir taşıyıcı) olan serotoninin salgılanmasında çok önemli bir rol oynar. Ayrıca, Linus Pauling enstitüsüne göre, alyuvar üretimi ve hormonların işlevlerini yerine getirmesinde de önemli bir yardımcıdır. Bazı araştırmalara göre B6 eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatır, böbrek taşı oluşma ihtimalini arttırır ve bilişsel zayıflamayı hızlandırır.

Kaynaklar

B6 vitamini birçok besinde bulunur. Balık, sakatatlar ve tavuk eti en zengin B6 vitamini kaynakları arasında. Patates ve diğer nişastalı sebzeler ve turunçgiller dışındaki meyveler B6 vitamini bakımından zengin diğer besinler. B6 vitamini ayrıca multivitaminlerin ve B-kompleks vitaminlerin içerisinde ya da tek başına takviye olarak alınabilir.

Tavsiye edilen kullanım miktarı

Vücudunuza giren protein miktarında oluşan bir artış vücudunuzun B6 vitaminine duyduğu ihtiyacı arttırsa da, sağlık otoritelerince belirlenen B6 vitamini kullanım miktarları tüketilen proteine göre değil, bireyin yaşına göre belirlenmiştir. Buna göre 19 – 50 yaş arasındaki yetişkinlerin günlük 1.3 miligram; 51 yaşının üstündeki erkeklerin günlük 1.7 miligram ve 51 yaşının üzerindeki kadınların günlük 1.5 miligram B6 vitamini alması gerekli. B6 vitamininin bozulma ihtimali oldukça düşük. Bu yüzden B6 vitamini kullanımı için üst limit günlük 100 miligrama kadar çıkabilir.

Tavsiyeler

Eğer B6 vitamini eksikliğinden muzdaripseniz doktorunuza danışın. Protein bakımından zengin bir beslenme düzeniniz varsa, B6 vitamini takviyeleri almanızda fayda var.  Çölyak hastalığına, ülsere veya Crohn Hastalığına sahipseniz, vücudunuz B6 vitamini emilimini sağlamada güçlük çekebilir. Bazı insanlar alkol bağımlılığı ve böbrek hastalıkları sebebiyle de B6 vitamini eksikliği çekebilir. Eğer vücudunuzdaki B6 vitamini miktarını yüksek seviyelerde tutamıyorsanız,  doktorunuz protein tüketiminizi azaltmanız konusunda size yardımcı olabilir. Ayrıca durumunuza özel tavsiyeler için uzman doktorlarımıza danışabilirsiniz.