Yüksek dozda D vitamini alımı nabız yüksekliğine yol açar mı?

D vitamini çok fazla besinde bulunmasa da besin takviyeleri ve güneş, vücuttaki D vitamini seviyesinin sıradışı miktarlarda artmasına sebep olabilir. İnsan vücudu gıda yoluyla aldığı kalsiyumun emilimini ve kemik yenilenmesini sağlamak için D vitaminine ihtiyaç duyar. Kemik erimesi riski altında olan insanlar çeşitli hap ve ilaçlar yoluyla D vitamini alabilirler. Fakat bu durum zaman zaman toksik seviyelerde artışa yol açabilir. Aşırı dozda D vitamini alımı kandaki kalsiyum seviyesini yukarı taşıyarak kalp rahatsızlıklarına ve diğer sağlık problemlerine yol açabilir. 

D vitamini kaynakları neler?

D vitamini balık, yumurta ve et gibi besinlerde doğal olarak bulunur. Mısır gevreği, süt ve portakal suyu gibi besinlere de üreticiler tarafından sentetik D-2 ve D-3 vitaminleri eklenmektedir. Ayrıca güneş ışığına maruz kalan deriniz bir vitamin ön maddesi olan D-3 sentezler. Vücudunuz da bu ön maddeyi kullanarak onu D-3 vitamini haline getirir. Çeşitli kaynaklardan çok fazla miktarlarda D vitamini almak kişide hipervitaminoz gelişimine sebep olabilir. Amerikan Sağlık Bakanlığı Takviye Besin Odası’nın beyanatına göre sadece güneşe maruz kalmak ya da sadece bol D vitaminli besinler tüketmek D vitamini zehirlenmesine sebep olamaz. 

D vitamini için tavsiye edilen miktar

Yetişkinler için tavsiye edilen günlük D vitamini miktarı  69 yaş altı insanlar için 15 mikrogram, üstü içinse 20 mikrogramdır. Bu rakamlar, Ulusal Akademiler Tıp Enstitüsü tarafından asgari güneş ışığına maruz kalan kimseler için verilmiştir. Dolayısıyla dışarıda çok vakit geçirerek kanınızdaki D vitamini seviyesini arttırabilirsiniz. Toksisite ise günlük 100 mikrogram ve üzeri alımlarda baş gösterir. 

Yüksek oranda D vitamini semptomları

Yüksek miktarlarda D vitamininin düzenli ve uzun süreli alımı kandaki kalsiyum seviyesinin aşırı yükselmesine yol açarak (hiperkalsemi) nabzınızın düzensiz, hızlı ya da zayıf atmasına sebep olabilir. Hiperkalseminin diğer semptomları arasında kusma, Kabızlık, sık sık idrara çıkma ve sebepsiz kilo kaybı bulunur. 

Yüksek oranda D vitamininin yol açtığı rahatsızlıklar

Aşırı D vitamini alımının yol açtığı nabız hızında anormallik ve bunun gibi diğer rahatsızlıklardan, aldığınız D vitamini takviyelerini keserek ya da bir kalp pili kullanarak kurtulabilirsiniz. Aşırı doz D vitamininin yol açtığı aritmiye bağlı kalp-damar rahatsızlıkları arasında göğüs ağrısı, kalp yetmezliği ve Kalp krizi bulunur.

Yüksek oranda D vitaminin etkileri üzerine ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.