YOMESAN 500 MG 4 TABLET

Salisilik asit türevi, antisestodal. 6 yaş üzeri 4 tablet, 2-6 yaş arası 2 tablet, 2 yaş altında 1 tablet, çiğnenerek su ile yutulur. Tenya ve difillobotrium latum tedavisinde tek doz yeterli. H.nana tedavisinde ilk gün bu dozdan sonra 6 gün yarım doz devam edilir. Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık. Gebelik ilk 3 ay, 2 yaş altı, alkol ile birlikte kullanılmamalı.

YAN ETKİLERİ

bulantı, karın ağrısı, iştahsızlık, diyare, yorgunluk, uyuşukluk, baş ağrısı, ateş, rektal kanama, allerjik reaksiyonlar.Prospektüs Formülü: Bir tablet 0.5 g niklosamid ve ayrıca sakarin sodyum (tatlandırıcı) içerir. Farmakolojik Özellikleri: Niklosamid sestodların (tenyalar) mitokondrisinde oksidatif fosforilasyonu inhibe eder. Ayrıca birçok sestodu ilgilendiren anaerobik metabolizmayı da inhibe edebilir. İlaç ile temas eden skoleks ve proksimal segmentler hızla ölür. Skoleks barsak duvarından ayrılır ve sindirilir. Niklosamidin gastrointestinal kanaldan belirgin bir absorpsiyonu yoktur. Eliminasyonu fekaldir. Endikasyonları: Tenya saginata (sığır tenyası), Tenya solium (domuz tenyası), Difillobotrium latum (balık tenyası), Himenolepis nana (bodur tenya) ile oluşan enfeksiyonlar. Kontrendikasyonları: Niclosamide karşı aşırı duyarlılık. Uyarılar, Önlemler: Tedavi esnasında alkol alınmamalıdır. Yomesan hamilelikte kullanılmamalı, ancak gebeliğin ilk üç ayından sonra Doktor zorunlu gördüğünde kullanılabilir. Emziren anneler ile ilgili yeterli bilgi mevcut değildir. 2 yaşından küçük çocuklarda güvenirliği tespit edilmemiştir. Yan Etkiler/Advers Etkiler: Genel olarak bulantı, kusma, karın ağrısı, iştah kaybı, ishal, yorgunluk, uyuşukluk, baş ağrısı ve deri döküntüleri görülebilir. Nadir olarak ateş, rektal kanama, kuvvetsizlik, ağızda kötü tat, terleme, çarpıntı ve sırt ağrısı olabilir. Genellikle bu yan etkiler hafif ve geçici olup, görüldüğünde ilaç kullanımı bırakılmamalıdır. Ayrıca kan SGOT seviyesinde yükselme olabilir; test yapıldığında dikkate alınmalıdır.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

Kullanım Şekli ve Dozu: Sığır tenyası (T. saginata), domuz tenyası (T. solium) ve balık tenyası (D. latum) da bir tek doz yeterlidir. Yetişkinlere (12 yaşın yukarısı): 4 tablet 6-12 yaş çocuklara: 3 tablet 2-6 yaş çocuklara: 2 tablet Ancak doktor zorunlu gördüğünde 2 yaşın altındaki çocuklara 1 tablet verilir. Tenyanın çabuk ve bir parça halinde düşmesini sağlamak için, Yomesan dozundan 2 saat sonra magnezyum sulfat ve sodyum sulfat gibi kuvvetli bir müshil verilir; aksi halde parazit parça parça bir kaç gün içinde düşürülür. Tenya solium’da kuvvetli bir müshil zorunludur. Bodur tenya enfeksiyonlarında (H. nana) aşağıdaki 7 günlük tedavi önerilir: Birinci Gün: Yetişkinlere (12 yaşın yukarısı): 4 tablet 6-12 yaş çocuklara: 3 tablet 2-6 yaş çocuklara: 2 tablet Diğer 6 Gün: Yetişkinlere (12 yaşın yukarısı): 2 tablet 6-12 yaş çocuklara: 1 tablet 2-6 yaş çocuklara: ½ tablet Tatbik Şekli Küçük çocuklarda tabletlerin iyice ezildikten sonra, bir miktar suya karıştırılarak verilmesi önerilir. Kabız olanların, tedaviden önce bağırsaklarını iyice boşaltmaları gereklidir. Perhiz yapmaya gerek yoktur. Ancak doktor zorunlu gördüğünde 2 yaşın altındaki çocuklara günde ¼ tablet verilir.Yomesan tabletler kahvaltıdan sonra alınır. Lezzetli tabletler, muhakkak ağızda tamamen çiğnendikten sonra, bir miktar su ile yutulur. Tabletler, bir miktar suda dağıldıktan sonra da alınabilir. Dozaşımı ve Tedavisi: Aşırı dozda kullanılması durumunda hızlı etkili bir laksatif ve lavman uygulanır. Kişi kusturulmamalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI

30 °C’nin altındaki oda sıcaklığında ambalajında saklayınız. Ticari Takdim Şekli: 0.5 g’lık 4 tablet içeren kutular. Bayer Healtcare AG, Almanya lisansı ile üretilmiştir. Ruhsat Sahibi: Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti. İstanbul Ruhsat Tarihi: 05.12.1990 Ruhsat No.: 154/15 Üretim Yeri: Bayer İlaç Fab. A.Ş. İstanbul Reçete ile satılır. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız. Hekime danışılmadan kullanılmamalıdır. Sağlık bakanlığı onay tarihi: 07.04.2005

ATC: P02DA01

BARKODU: 8699546011247

FİYATI: 5,91TL

ETKEN MADDE: Niclosamide – niklozamid

ÜRETİCİ: BAYER TURK