Yolculukta doğru beslenme

Yolculuk yapmak kimi için yol kenarı lezzetleri anlamına geliyor. Peki yolculukta doğru beslenme hakkında yeterli bilginiz var mı?

Yolculuk yapmak bazıları için büyük zevk. Akan giden yollar, şehirler, doğa güzellikleri… Ancak kimisi olaya bu kadar romantik bakmıyor, sadece yol kenarlarındaki yöresel lezzetlere takılıyor. Tabii araç içinde de boş durmuyor sürekli bir şeyler atıştırıyor. Hatta bazen fazla kaçırıp kendini fellik fellik bir benzin istasyonu ararken bulabiliyor. Siz de bu insanlardan biriyseniz bu yazı tam size göre. Bakalım yolculukta doğru beslenme diye bir şey var mı?

Yolculukta doğru beslenme: Havaalanları

Bir yerden bir yere uçmak en pratik yolculuk yöntemi. Ancak rötarlar, geciken uçaklar derken bazı durumlarda çile haline gelebiliyor. Saatler havaalanının koltuklarında geçiyor. E karınlar da yavaş yavaş acıkıyor. Ancak hepimizin bildiği gibi havaalanlarında ufacık bir sandviç bile dışarıdakinden kat kat pahalı, üstelik aynı zamanda sağlıksız. Sonuçta hazır yemek ve katkı maddesi çok. Kendimizi düşünmeden yesek bile çocuklarımıza bu kötülüğü yapmak istemeyiz. Peki bu durumda ne yapacağız? Kaderimize razı olup hem paramızdan hem de sağlığımızdan mı olalım? Tabii ki hayır. İşte size havaalanında sağlıklı beslenmenin birkaç ipucu.

Havaalanlarına belli bir miktardan fazla sıvı sokmak yasak. Bunun nedeni çeşitli güvenlik önlemleri. Hal böyle olunca termosumuzu çorbayla doldurmak gibi seçenekler eleniyor. Ancak hala daha elimizde bazı seçenekler var. Örneğin ufak sandviçler hazırlamak mantıklı bir çözüm. Hem böylece o pahalıya satış yapan restoranlara bir gönderme yapmış oluruz hem de sağlıklı beslenebiliriz. Ayrıca meyveler de yolculuk sırasında tüketebileceğimiz besinler arasında. Tek yapmamız gereken evden çıkmadan önce çantamıza bir muz, elma, armut veya istediğimiz bir meyveyi atmak. Tabii bir de ufak paketlere konmuş kuru yemişler var. Bunlar da havaalanında beklerken atıştırabileceğimiz güzel seçenekler. 

Yolculukta doğru beslenme: Yol kenarı restoranları

Daha önce de söylediğimiz gibi bazıları için yol kenarı restoranları yolculuğun en güzel kısmı. Hatta bazıları bunun için yollarını bile uzatıyor. Meşhur bir yerde meşhur bir şey yemeye gidiyor. Hele bir de kendi aracınızla yolculuk yapıyorsanız aynı zamanda arabada da atıştıra atıştıra gidiyorsunuz. Tabii bu çoğu durumda sorunsuz işleyen bir plan. Ancak bazı durumlarda işler istenilen şekilde yürümüyor. Sonuç ishal, mide bulantısı, zehirlenme, aşırı yemeye bağlı kalp ve gaz sıkışması olabiliyor. Bu durumda da yolculuk hızla eğlenceden işkenceye dönüyor. Şimdi gelin bu sorunlarla karşılaşmamak için ne yapmalıyız bakalım.

Ekstra yağ almayın. Yollarda kebapçılar, tandırcılar çoktur. Çoğumuz da tercihimizi bunlardan yana yaparız. Ancak unutmayın yolculuktasınız. Hele bir de şoförseniz çok daha dikkatli olmalısınız. Bunun içinde aşırı yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durun. Örneğin iskender yerken ekstra tereyağı istemeyiniz. Mümkünse az yağlı şeyleri tercih ediniz. Yanına da haşlanmış patates gibi midenizi yatıştırıcı garnitürler alınız. 

Yeşil şeyler yiyin. Güzel yemek demek illa ki bol etli, yağlı yemek demek değil. Bu nedenle tercihinizi sebze yemekleri, salatalar ya da yöresel otlardan yana kullanın. 

Balık güzel bir alternatif. Balığı seven çok sever. İyisi de insana kilometrelerce yol yaptırır. Üstelik hem sağlıklı, hem de hafiftir. Yani kısaca yolculukta doğru beslenme denince akla gelmesi gereken şeydir balık. Bu nedenle siz de yolculuk sırasında bir alabalık çiftliği görürseniz hiç düşünmeden sinyalinizi verin ve direksiyonu doğruca oraya çevirin. Merak etmeyin pişman olmayacaksınız. 

Hijyen önemli. Bu konunun ne denli mühim olduğunu söylemeye gerek yok. Yolculuk sırasında yaşanan beslenmeye bağlı sorunların çoğu da bu alandaki sorunlardan kaynaklanıyor. Siz siz olun yolculuk sırasında girdiğiniz bir restoranda en ufak bir temizlik hatası varsa hemen oradan çıkın. Yoksa kendinizi çok zor durumlarda bulabilirsiniz. 

Yolculukta doğru beslenme hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.