Yoğurdun Faydaları Nelerdir ?

Hem tamamen doğal, hem de tamamen süt ürünü. İşte bunlar yoğurdu çok sağlıklı bir besin maddesi haline getiren özellikler. Yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor. Bize hem bol miktarda protein veriyor, hem de sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına yardım ediyor. Bakalım yoğurdun faydaları başka nelermiş. 

Yoğurdun faydalarından biri protein

Yoğurt protein bakımından çok zengin. Örneğin normal bir kase yoğurtta 15 gram protein var. Protein çok önemli bir besin maddesi. Uzmanlara göre kadınlar günde 46 gram, erkeklerse 52 gram protein tüketmeli. 

Kemik sağlığımızı koruyor

Yoğurt tamamen süt ürünü. Bu nedenle yoğun bir kalsiyum kaynağı. Yoğurdun faydalarından biri de doğal olarak kemiklerimize oluyor. Kalsiyum demek güçlü kemikler demek. Kalsiyum eksikliğindeyse neler olduğunu hatırlatalım: osteoporoz riski ve kırılgan kemikler. Yaklaşık bir kase yoğurdun %20’sini kalsiyum oluşturuyor. Bu nedenle sık sık yoğurt yemeniz günlük kalsiyum ihtiyacınızı da karşılamanızı sağlıyor. 

Yoğurdun faydalarından biri kilo vermenize yardım etmesi

Doğru duydunuz, yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor demiştik. Kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenler için yoğurt birebir. 2005’te yapılan bir araştırmada obez insanlar dikkate alınmış. Yoğurt tüketenlerin %22 daha fazla kilo verdiği görülmüş. Yağsız ya da yarım yağlı yoğurt yemek aynı zamanda daha az şeker tükettiğiniz anlamına geliyor. Bu da otomatikman daha az kalori demek oluyor. Kilo vermek istiyorsanız size bir öneride bulunalım. Öğle yemeğinde yoğurt yerseniz bu size hem ihtiyacınız olan besinleri sağlayacak, hem de sizi uzun süre tok tutacak. Böylece akşama kadar geçen sürede yediğiniz sağlıksız atıştırmalıklardan korunmuş olacaksınız. 

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Yoğurdun faydalarından biri de bağışıklık sistemine. Yoğurt yediğinizde vücudunuzda hastalıklarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimi artıyor. Bu da bakteri ve virüslere karşı daha dayanıklı olacağınız anlamına geliyor. Bu bilgiye bir araştırma sonucu ulaşılmış. Üç ay boyunca düzenli olarak yoğurt tüketen 68 kişinin bağışıklık sisteminin güçlendiği görülmüş. Kısacası siz de sık sık yoğurt tüketirseniz kışın grip, nezle gibi hastalıklardan korunmanız daha kolay olur. 

Sindirimi kolaylaştırıyor

Yoğurdun faydalarından bir diğeri sindirimi kolaylaştırması. Çünkü yoğurt bir Probiyotik. Yani sindirime yardım eden faydalı bakteriler içeriyor. Probiyotik tüketmek de sindirim sistemini düzene sokuyor, hatta ishalle bile baş etmenizi sağlıyor. Üstelik rahatsız bağırsak sendromuna bile iyi geliyor. 

Yoğurdun faydalarından biri sodyum

Sağlığımıza en zararlı besin maddelerinden biri tuz. Uzmanlar tuzlu yemememiz konusunda sürekli uyarıyor. İşte bu noktada yoğurdun faydaları yeniden devreye giriyor. Çünkü yoğurt neredeyse tuzsuz, üstelik tadı da buna rağmen çok lezzetli. 

Az karbonhidrat içeriyor

Birçok nedenden dolayı az miktarda karbonhidrat tüketmeniz gerekebilir. Örneğin diyabet hastaları için karbonhidrat hiç yararlı bir madde değil. Sizin de az karbonhidrat içeren besinlere ihtiyacınız varsa yoğurdu öneriyoruz. Yoğurdun faydaları çok fazla demiştik. Yoğurt yaklaşık 9 gram karbonhidrat içeriyor. Bu da birçok besine göre çok daha az karbonhidrat demek.

Kıvamı çok iyi

Kremaya benzeyen bir yapısıyla yoğurt hem tek başına hem de yiyeceklerin yanında çok iyi bir besin maddesi. Üstelik onu içine meyveler katıp tatlı olarak bile yiyebiliyoruz. Yoğurdun faydalarını özetleyelim: sağlığımızı koruyor, sindirime yardım ediyor, kemiklerimizi güçlendiriyor, zayıflamamıza yardım ediyor, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.

Siz de hem yoğurdun faydaları hem de kendi sağlık durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarakbaşvurabilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.