Yoğurdu D vitamini bakımından zenginleştirmenin faydaları neler?

Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitamini kalsiyum emiliminin sağlanmasında hayati önem taşır ve sadece güneş ışığına maruz kalmak suretiyle ya da besin seçimiyle (sınırlı miktarda) elde edilebilir. Bu yüzden, D vitamini, yoğurt gibi besinlere sıklıkla eklenir. D vitamini bakımından zenginleştirilmiş yoğurdun sağlığınıza nasıl bir yarar sağladığını bilmeniz bu besini beslenme düzeninize eklemeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Kalsiyum Emiliminin Artırılması

 

Vücudunuza yeterli D vitamini girişinin olması kalsiyum emiliminin sağlanması konusunda çok önemli. Kalsiyum, kemiklerinizin büyümesinde ve güçlenmesinde önemli rol oynar. Yeterli miktarda D vitamini almayan çocuklar, raşitizm adı verilen kemik yumuşaması hastalığına yakalanabilirler. Raşitizm benzeri bir hastalık olan osteomalazi  de yetişkinlerde görülen kemiklerin kırılgan veya şekilsiz olmasına sebep olan bir hastalıktır. D vitamini bakımından zenginleştirilmiş yoğurt tüketerek, kemiklerinizi beslemek için gerekli besini alabilirsiniz. Tavsiye edilen günlük D vitamini tüketimi 1 ile 70 yaş arasındaki bireylerde günlük 600 birim, 70 yaşının üstündeki bireyler içinse 800 birim olarak belirlenmiştir.

 

Yararlı bir birleşim

 

D vitamini ve kalsiyum içeren yoğurt, kemiklerinizi güçlendirmek için gerekli besinlerin sağlanmasında size yardımcı olur.  Bir kase az yağlı , D vitamini açısından zenginleştirilmiş yoğurt 415 miligram kalsiyum içerir. D vitamini bakımından günlük ihtiyacın %20’si kadar zenginleştirilmiş bir porsiyon yoğurt aşağı yukarı 80 birim D vitamini içerir. D vitamini vücudunuzun tükettiği yoğurdun içindeki kalsiyumun emilimini gerçekleştirmesini sağlar. Bu yüzden D vitamini bakımından zenginleştirilmiş yoğurt sağlığınız için son derece yararlı bir birleşimdir.

 

Kanser Riskinin Azalması

 

2007 yılında Creighton Üniversitesi’nde Menopoz dönemini geçirmiş 1200 kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, dört yıl boyunca 1100 birim D vitamini ve 1400 miligram kalsiyum alan  kadınların, plasebo ilacı alan kadınlara göre %60 oranında daha düşük kanser riskine sahip olduğu gözlenmiş. Ayrıca hem kalsiyum hem D vitamini alan kadınların kanser riskinin sadece kalsiyum alan kadınlara göre daha az olduğu da gözlemlenmiş. Araştırmacılar D vitamini eksikliğinin hücrelerin ve organ sistemlerinin fonksiyonlarını yerine getirmesini zorlaştırması sebebiyle, D vitamini eksikliğinin kanser riskini arttırdığını tahmin ediyor.

 

Şeker Hastalığına Yakalanma Riskinin Azalması

 

2006 yılının Mart ayında Creighton Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre düşük miktarda D vitamini alan bireylerin şeker hastalığına yakalanma riski, yüksek miktarda D vitamini alan bireylere göre üç kat daha fazla. Araştırmacılar D vitamininin pankreasta salgılanan insülin miktarını etkilediğini tespit etmiştir. Vücudunuz insülini glikozun hücrelerinize girmesini sağlamak amacıyla kullanır. Eğer vücudunuz yeterli miktarda insülin üretmezse,  kan şekerinin yükselmesine bağlı olarak şeker hastalığına yakalanabilirsiniz.

 

D Vitamininin İçeriği

 

D vitamini bakımından zenginleştirilmiş birçok yoğurt günlük D vitamini ihtiyacınızın %100’ünü içermez. D vitamini bakımından zenginleştirilmiş yoğurtlar her bir kapta günlük D vitamini ihtiyacınızın %10’u  ile %30’u arasında bir kısmını karşılar. Tükettiğiniz besinlerin besin değeri tablolarını dikkatlice okumanız yediğiniz yoğurttan veya tükettiğiniz diğer besinlerden yeteri kadar D vitamini alıp almadığınızdan emin olmanız açısından önemli. Portakal suyu, margarin, mısır gevreği ve süt  D vitamini bakımından zenginleştirilmiş besinlere verilecek diğer örnekler arasında gösterilebilir. Ayrıca yumurta sarısı, ton balığı, dana ciğeri ve pişmiş somon da D vitamini içerir.