Yoga ve Pilates Arasındaki Farklar

Son yılların en moda sporları yoga ve pilates. Etrafımız rahatlamak için yoga derslerine katılanlarla, esnek bir vücuda sahip olmak için günlerce pilates yapanlarla dolu. Kısacası yoga ve pilates neredeyse futbol kadar hayatımızın içine girmiş durumda. Peki onlar hakkında ne kadar bilgimiz var? Sağlıklılar mı? Zayıflamamıza yardım ederler mi? 

Tai chi, pilates ya da yoga gibi aktiviteler zihin – beden aktiviteleri olarak biliniyor. Çünkü hepsinin ortak özelliği hem bedenimizi zinde tutmak hem de ruhsal sağlığımıza fayda sağlamak. Uzmanlara göre bu hareketler bedenimizi güçlendiriyorlar, bize esneklik katıyorlar. Üstelik tüm hepsini bize beynimizi kullanarak bedenimizi nasıl çalıştıracağımızı öğreterek yapıyorlar. 

Yoga ve pilates gerçekten kalori yakıyor mu?

Spor yapmaktaki asıl amacınız kalori yakmak ve zayıflamaksa yoga ve pilates hareketleri sizin için biçilmiş kaftan. Yani yoga ve pilates hakkındaki efsaneler doğru, gerçekten de işe yarıyorlar hem de görünür boyutlarda. Örnek verelim: yaklaşık 75 kilo olan bir kişi bir saatlik bir yoga seansında yaklaşık 295 kalori yakıyor. Hatta ileri seviyelerde daha farklı yoga hareketleri yapmak daha çok kalori yakmanızı sağlıyor. Tabii ki yoganın tek faydası kalori yakmanızı sağlamak değil. Çok daha büyük faydaları var. Hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak sağlığınızı koruyor. Ayrıca ilerleyen yoga derslerindeki hareketlerde oluşabilecek sakatlanmalara karşı da ilk derslerde öğreneceğiniz temel hareketler etkili.

Güçlü bir beden yapısı için yoga yapın

Tıpkı aerobik ve ağırlık kaldırma sporları gibi yoga ve pilateste de yoğunluk öğretmene, yapılan hareketlere ve sizin durumunuza göre değişiklik gösteriyor. Ama zihin – beden aktivitelerinin en önemli ortak özelliği size güçlü bir vücut yapısı sağlamaları. Bu yüzden yanlış yapmaktan ya da tüm hareketleri yapamamaktan korkmayın. Çünkü başlangıçta sadece orada olmanız ve o sporu yapıyor olmanız bile yeterli. Zamanla öğreneceksiniz. 

Hatta zihin – beden aktiviteleri o kadar etkili ki uzmanlara göre yoga yapan biri yıllarca antrenman yapan bir atletten daha esnek bir yapıya ve daha güçlü bir bedene sahip oluyor. 

Pilates ve Yoga

Zihin – beden aktivitelerine başlarken nelere dikkat etmeliyim?

Siz de yoga ve pilates gibi alternatif spor aktivitelerine imrenip de nereden başlayacağını bilemeyenlerden misiniz? Üzülmeyin. Uzmanların tam size uygun bazı önerileri var:

Bir spor salonuna ya da bir yoga dersine yazılmak istiyorsanız öncelikle orayı arayıp konuşun. İlk dersinizden önce konuşmanız ve bazı noktaları öğrenmeniz önemli. Çünkü ancak bazı soruları sorarak sizin için uygun olan kursun hangisi olduğuna karar verebilirsiniz. 

Böyle bir aktivite satın almadan önce deneme derslerine katılın. Pilates, yoga ya da tai chi… Hepsi zihin – beden aktivitesi olmasına rağmen hepsinin kendine özgü hareketleri var. Bu yüzden bir kursa yazıldığınızda öncesindeki deneme derslerine katılmanız sizin için önemli. Böylece size hangisinin en iyi uyduğuna karar verebilirsiniz.

Kursa hazır olun. Zihin – beden aktiviteleri yaparken uymanız gereken en önemli kurallardan biri ayakkabıları çıkarmak. Çünkü bu tür aktivitelerde ayağınızın altındaki yeri hissetmek önemli bir özellik. Diğer kuralsa tüm sporlarda olduğu gibi rahat giyinmek. Ama bunun da bir püf noktası var. Bol kıyafetlerden uzak durmanız gerekiyor. Çünkü bol kıyafetler hareketlerinizi kısıtlayabileceğinden dolayı zihin – beden aktiviteleri için uygun değiller.