Yoga Nerede Yapılır ?

Yoga nerede yapılır sorusunun cevabı herhalde her ortamda olarak verilebilir. Doğada, salonda ya da ev ortamında yapmak uygundur. Fakat önemli olan şey, yapacağımız yerden çok, yapacağımız ortamdır. Yani burdaki düzene dikkat etmeli, konsantrasyonumuzu bozacak her şeyden uzak durmalıyız. Cep telefonu, televizyon kapalı olmalıdır. Hatta müzik bile eğer ki odaklanmamız üzerinde problem yaratıyorsa kapatmak gerekir. Tüm bunların yanı sıra doğada yoga yapmak belki de en eşsiz deneyim olur. Doğada ağaçlar arasında, kuş sesleriyle dolu, rahat, uygun ve dingin bir yer seçmek, yoga seansı için en faydalı yöntem olacaktır.

Yoga Nerede Yapılır ?

Yoga, hangi amaçla yapılıyor olursa olsun, başta ruhen ve bedenen arınmaya daha sonra ise vücutta yer alan tüm duyuların açılmış olmasına yarar. Bunun yanı sıra, yoga çalışmalarının en önemli faydaları arasında, stresle başa çıkmayı öğretmesi gösterilebilir. Hatta bu çalışmalar sayesinde, stresi temelli azaltmak bile mümkün. Ayrıca, hamilelik süresi boyunca ve doğum sonrasında da fazlasıyla tavsiye edilmekte. Doğum sürecine yaptığı en büyük katkı ise doğum korkusunun neden olduğu stresi azaltmak. Buradan yola çıkarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki yoga sayesinde bütün kaslarımız baştan aşağı gevşer.

Yoga nerede yapılır ?

Yoga nerede yapılır ?

Eğer ki salon dışında, yani evde ya da doğada yoga yapmak için karar verdiyseniz, kısa bir alışveriş listesi yapmanız gerekir. Bu listenin ilk sırasında yer alması gereken ekipman, yoga matı olmalı. Çok kalın veya çok ince olmaması gereken matın aynı zamanda kolay taşınabilir olması gerekir. Daha sonra ise, çalışmalar esnasında rahat hissetirecek özelliklerde olan kıyafetler almak gerekir. Evde çalışacaksanız, listeye tütsü, mum gibi hoş kokup sizi rahatlatabilecek objeleri ekleyebilirsiniz.

Eğer ki Evde Yoga çalışacaksanız, yanlış yapılabilecek herhangi bir hareketten kaçınmak için çeşitli video, görsel, kitap, dergiler alabilirsiniz. Bu konuda pek çok çevrimiçi makale veya e-dergi de mevcut. Kaynaklara çok daha pratik bir şekilde ulaşabilmek için siz de bunları tercih edebilirsiniz. Bu sayede pek çok detay öğrenip, sakatlanabileceğiniz hareketlerden kaçınabilir ve çalışmaları önceden bilerek, Meditasyon esnasında dikkatinizi dağıtmamış olabilirsiniz.

Başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da mutlaka ama mutlaka kendinize bir program belirlemeniz gerektiği konusu. Unutmamak gerekir ki yoga yaparken dikkat edilmesi gereken konuların başında düzen gelir. Bu düzen, hem mekanın düzenini hem de egzersizlerin düzenini yani prensip konusunu kapsar. Sadece düzenli çalışma sayesinde yoganın olumlu etkileri kendini göstermeye başlar.

Yogayı Evin Neresinde Yapmak Gerekir ?

Öncelikle belirtmekte fayda var ki eğer yogaya yeni başlıyorsanız, bunu bir yoga eğitmeni eşliğinde yapmak en doğru yol olacaktır. Biraz ilerledikten sonra ise evde kendiniz uygulamaya başlayabilirsiniz. Eğer ki temel bilgilere sahipseniz, o zaman video ve görsellerden yararlanarak çalışmalarınıza yön verebilirsiniz. Öncelik, duruşlarda, hareketlerde ve meditasyon aşamalarında olmalıdır. Bu aşamalardan önce ise asıl konu, en sağlıklı yoga egzersizlerinin evin neresinde yapılabileceği konusudur.

Öncelikle evimizi iyi analiz etmemiz gerekir. Kendimize, “Evde Yoga nerede yapılır?” sorusunu sorarak işe başlayabiliriz. Çünkü, evin en sessiz, en güzel ışık alan, bizi en çok mutlu hissettiren yeri neresi gibi soruların cevaplarını yine biz verebiliriz. Bu aşamadan sonra ise, evin o bölümünü yoga çalışmalarımız için hazırlayabiliriz. Tütsü, mum gibi yardımcıları kullanabilir, müzik sistemi kurabilir ya da dikkatimizi dağıtabilecek herhangi bir şeyi kaldırabiliriz.

Esneme ve ısınma hareketleri yaparak başlayacağınız egzersizlerde, mutlaka rahat kıyafetlerle çalışmak gerekir. Tüm çalışmalar esnasında da ilk etapta vücudu çok zorlamamak gerekir. Çünkü aksi takdirde, hareketleri yaparken zorlanabilir; kemik ve kaslara hasar verebilirsiniz.