Yoga Egzersizleri İçin En Uygun Zaman Nedir?

Yoga egzersizi ister kilo kaybı için, ister esneklik kazanmak için ve isterse zihni temizlemek için yapılsın, gün içinde egzersizin yapıldığı zaman dilimi, başarıyı büyük ölçüde etkiler. Sabah saatlerinde yoga egzersizi yapılması bazı insanlara zindelik sağlayıp onları canlandırsa da, diğer insanlar bunu yapmayı çok zor bulabilir. Benzer akşam saatlerinde yapılan yoga egzersizi bazı insanlara iyi bir gece uykusu sağlarken, diğer insanlara zihinsel ve bedensel enerji verebilir, uykuya dalmayı engelleyebilir. Yoga egzersizi için en uygun zamanın seçimi, hayat tarzınıza, kişisel tercihinize ve uygulamayı seçtiğiniz yoga türüne bağlıdır.

Yoga’nın Kısa Tanımı

Yoga, “5.000 ‘den fazla yıl öncesine kadar uzanan, antik Hindistan’daki vücut bilgisi” olarak tanımlanır. Yoganın genel amacı, insanların kendileriyle ve çevreleriyle uyum içinde olmalarını sağlamaktır. Bu uyumu elde etmek için yoga öğrencileri, yapılandırılmış egzersiz, nefes alıp verme teknikleri ve meditasyonla meşgul olmalılardır. Yoganın sağlık açısından faydaları, genellikle gelişmiş bir kan dolaşımı, daha fazla esneklik, uyarılmış organlar, iyi bir vücut duruşu ve genel anlamda sakinlik ve huzuru kapsamaktadır.

Sabah Yogası

Yoga egzersizlerinin uygulanması için en fazla önerilen zaman sabah saatleridir.  Erken kalkılması, bağırsaklar boş iken istenirse duş alınması ve güne yoga egzersizleri ile başlanması önerilmektedir. Sabahın erken saatlerinde, zihninizin sakin olduğunda ve vücudunuz henüz herhangi bir strese maruz kalmamış durumdayken yoga yapılması tavsiye edilmektedir. Sabah saatlerinde yapılan yoga egzersizi size gün için enerji verir; sabah saatleri aynı zamanda enerjik yoga pozisyonları için de ideal bir zamandır. Sabah ilk iş olarak yoga egzersizinin tamamlanması ayrıca egzersizlerin sekteye uğrama riskini de azaltır, böylece egzersizin atlanması, çeşitli nedenlerle yapılmaması daha az olasıdır.

Akşam Yogası

Eğer sabah saatlerinde yoga egzersizi yapılamıyorsa, erken akşam zamanında yani güneş batarken yoga yapılması önerilmektedir. Bu zaman diliminde yoga egzersizi yapılması, stresli bir günün ardından bedensel ve zihinsel rahatlama sağlayabilmektedir. Ancak yapılan egzersiz, uykuya Dalmanızı engelleyecek aktif ve yorucu bir egzersiz olmamalıdır.

Kişisel Tercihler

Sabah erken veya güneş batarken, yoga yapılması için en çok tavsiye edilen zaman dilimleri olmalarına rağmen, bu herkes için uygun olmayabilir. Yogayı da içeren herhangi bir egzersiz için en uygun zamanı Kişisel tercihlerinizin belirlemesine izin verin. Her birey benzersizdir, buna bağlı olarak her bireyin vücut kimyası ve biyolojik saati farklıdır. Aslında, bugün sizin için en iyi olan şey, birkaç yıl içerisinde değişebilir. Uygulanan yoga egzersizinin başarısı, bireyin gösterdiği özveriye, kararlılığa ve uygulamanın değerlendirilebilmesine bağlıdır. Bu nedenle, sizin için en uygun saati seçin. Egzersiz süresini gerek duyduğunuz gibi ayarlayın.

Değerlendirmeler

Yoga egzersizini ister sabah erken saatlerinde, ister öğle yemeği molasında, isterse akşam saatlerinde uygulayın, tutarlı bir rutini takip etmelisiniz.” Yoga Dergisi”, egzersizlerin uygulama süresini veya yoğunluğunu sık sık değiştirmekten kaçınmanızı tavsiye etmektedir. Eğer mümkünse, düzenli bir rutin olarak egzersizlerin uygulanması en iyisidir. Yoga egzersizleriniz bir-iki günlük bir kesintiye uğrarsa, geçici bir çözüm bularak en kısa sürede egzersizlerinize geri dönmelisiniz.