Yoga Eğitmeni ve Merkezi Nasıl Seçilir?

Yoga eğitmeni seçmeden bir önceki adım, doğru spor merkezini seçmek olmalı. Çünkü doğru spor merkezi, yoga eğitmeni dahil pek çok kriteri etkileyecektir. Bununla ilgili çeşitli maddeleri takip ederek ideal salon ve hocayı bulmak mümkün. Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak ve formunuzu korumak için yogayı seçtikten sonra size en uygun spor merkezi ve hocanın hangisi olduğuna karar vermek için aşağıdaki ipuçlarına göz atmak faydalı olacaktır.

studio_small_glass_wall-1

Evinize ya da işinize yakın olsun

İyi bir spor merkezi seçmek için dikkat edilmesi gereken temel faktörler var. Bunlardan en önemlisi size en yakın spor merkezini seçerek işe başlamaktır. Spor merkezine kaydolmak hiç bir işe yaramaz. Önemli olan bu salona düzenli olarak gidebilmektir. Seçeceğiniz salonun evinize ya da en azından işinize yakın olmasına dikkat edin. Bu sayede hem trafikten kurtulmuş olursunuz hem de zamanınızı verimli kullanmış olursunuz. Salonun isminden çok, uzaklığına bakmak gerekir.

Bütçenize uyan bir spor merkezi seçin

Başlangıçta bir şekilde halledilir diye başlanan üyelikler genelde yarım bırakılıyor. Bu sebeple, üyeliğinizin ve egzersizlerinizin sürdürülebilir olması için bütçenize en uygun salonları tercih edin. Bütçe planlamanızda oldukça mantıklı davranın. Ayrıca, üyelik başlangıcında pek çok salon, ekstra masrafları dile getirmez. Bu konuya dikkat etmek için;

– Arabanızla gidiyorsanız, ekstra park yeri ve otopark üyeliklerinin çıkmasına izin vermeyin. Üyeliğinizin başında konuşun.

– Bazı spor merkezlerinin, çeşitli programlar için ekstra ücretleri olur. Yani üye olup başladıktan sonra ekstra masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu konuya özen gösterin.

– Günlük ya da saatlik kullanıma açık merkezlerde, aylık üyelik ücreti olmaz fakat bunu alet kullanım başına alınan ya da hoca ücretleriyle dengelerler. Bu konuda araştırması gereken konuların başında gelir.

– Ayrıca bazı salonlarda uygulanan bir sistemle, kayıt olurken verilen ücretin yanı sıra her ay alınan aylık bir ücret vardır.

Büyüklük, ferahlık  ve konfor oldukça önemli

Sıkışık spor merkezi yapılarından çok, oldukça ferah, geniş ve havadar yapılara ilgi günden güne artıyor. Böyle bir salon bulduktan sonra ise eğitmenlerin, sizinle birebir çalışıp çalışmayacağını öğrenin.

Ekipmanları kontrol edin

Üye olmadan önce, malzeme ve ekipmanların kapasitesinin çalışmak istediğiniz yöntemlerle uyumlu olup olmadığına bakın. Vücudunuzun tüm bölgelerini çalıştırabilecek ekipmanlara dikkat edin. Burdan yola çıkarak da donanım bakımından size yeterli gelen merkezleri seçin.

Temizlik ve hijyen pek çok şeyin göstergesi

Sizin için en uygun merkezi seçerken, temizlik konusuna çok önem verin. Çünkü, üye olurken gözden kaçan ayrıntıların başında gelebilen bu ayrıntı pek çok şeyin de göstergesidir. Bu merkezlerin, pek çok üyenin kullandığı ortak alanlar olduğunu düşünürsek aletlerin, yoga çalışmalarının yapıldığı stüdyoların, soyunma odalarının temizliği sağlık açısından oldukça önemlidir. Seçeceğiniz merkezin hijyenik olmasına özen gösterin.

Saatleri size uygun mu?

Öncelikle, seçeceğiniz merkezin çalışma saatlerinin size uyup uymadığını kontrol edin. Sabah çok erken saatlerde çalışmak istiyorsanız buna uygun bir salon seçin. Daha sonra ise yoga ders saatlerini kontrol edin. Bu saatlerin, uzun vadede iş saatlerinizle uyum gösterip gösteremeyeceğini hesaplayın. Karar verirken hafta sonları ve tatil günleri kapalı olabilen salonları da dikkate alın.

Yoga merkezinden daha önemli bir konu varsa o da eğitmendir. Yogaya nereden ve nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız bu işin eğitimini almış, iyi bir eğitmenle çalışmak sizin için en doğru başlangıç noktası olacaktır. Bu sayede, tecrübesizce evde çalışarak oluşabilecek pek çok hatanın ve sakatlanmanın önüne de geçmiş olursunuz.