Yoga Başlangıç Pozisyonları ve Faydaları Neler ?

Yoga Sanskritçe’de zihin, beden ve ruh arasındaki bağlantıyı ifade eder. Yoga yapmaya başlamak, pozisyonlar arasında geçiş yaparken nefesinizi ve hareketlerinizi kontrol etmeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Farklı yoga türleri, çeşitli düzeylerde sekans yoğunluğu gerektirir. Hafif ve yavaş uygulanan pozisyonlar yeni başlayanların nefes teknikleri ve uygun vücut duruşunu öğrenmeleri için yararlı pozisyonlardır. 

Tanıtım 

Genelde uygulanan yoga egzersizlerinin çoğu, Hatha yogadır. “Yoga Dergisi”’ne göre (Yoga Journal), Hatha yoga egzersizlerinde nefes kontrolünü, beden pozisyonunu ve meditasyonu kullanılır ve çeşitli yoga disiplinlerinde uygulanmaktadır. Başlangıç pozisyonları uygulandığı disipline göre çeşitlilik gösterir. Vinyasa disiplini Ashtanga yogasında, güç yogasında ve Jivamukti yogasında uygulanan, yoğun ve akıcı bir egzersizdir. Geliştirilmiş Hatha yogası Viniyoga, Svaroopa ve Bikram yogalarıdır. Diğer popüler Hatha Yoga türleri ise Iyengar, Tibet ve Kundalini yogalarını içermektedir.

Özellikler

Yoganın başlangıç pozisyonları, vücut şeklinin ve nefes alıp vermenin üstünde durmaktadırlar. Nefes kontrolü, yoga uygulamasının temel bir unsurudur. Ashtanga yoga eğitmeni Natasha Rizopoulos’a göre, yoga egzersizlerinde, o anda kalınmasına yardımcı olmak için odaklanmış solunumu kullanılmaktadır. Hatha Yogada kullanılan en yaygın solunum, Ujjayi (zafer) solunumudur. Bu solunum türünde, nefes alıp verme süresinin aynı uzunlukta olmasını sağlamak amacı ile solunum burundan gerçekleştirilir. Yoga egzersizleri sırasında, egzersize yeni başlayanlar alışkın oldukları kısa ve sık nefes alıp vermeye ve ağızdan solunuma dönme eğilimindedirler. Pratik yaptıkça, yoga egzersizleri sırasında bile yavaş ve uzun süreli nefes alıp vermeyi öğreneceksiniz.

Pozisyonlar

Yoga sekansları disipline göre değişir, ancak “Yoga Dergisi”, sekansların çoğunun doğrusal olduğunu belirtmiştir. Yogaya yeni başlayanların doğrusal asana sekansları kullanılan ortak pozisyonları, aşağı bakan köpek, ağaç, uzun üçgen, tekne ve köprü pozisyonları gibi klasik olarak meditasyona yöneliktir. “Yoga Dergisi” kendi internet sitesinde, yeni başlayanlar için, bu pozisyonları birleştiren doğrusal bir sekans örneği vermiştir. Bu pozisyonların tüm talimatları ve resimleri internet sitesinde verilmiştir. 

Vücut Duruşu

Yogada vücut duruşu, bütün pozisyonlardan en iyi şekilde yararlanmak ve yaralanma riskini azaltmak açısından önemlidir. Öncelikle, uygun pozisyon ile kol ve bacakların nasıl yerleştirilmesi gerektiğine konsantre olun. Temel duruşunuz doğru olduğu sürece, vücudunuzun esnekliği üzerinde egzersiz yapabilir, diğer hareketleri ve esnemeyi tam olarak öğrenebilirsiniz. Yoga pozisyonlarında vücudun herhangi bir bölgesini esnetmek için eğilmek, omuzlarınızı ve boynunuzu kasmanıza sebep olur. Omuzlarınızın rahatladığını düşünün ve onları kulaklarınızdan uzak tutmaya çalışın. Bu size, rahat nefes alıp verme konusunda da yardımcı olacaktır.

Faydaları

Yoga aerobik özellikleri ile tanınmamasına rağmen, esnekliği artırır, güçlendirir ve kas dayanıklılığını artırır. İster meditatif sekans ile başlayın, ister güneşi selamlama (sun salutation) ile başlayın, yoga zindeliğinizi artırır ve rahatlamanıza yardımcı olur. Amerikan Kanser Derneği, yoga uygulamalarının, kan basıncı, kalp hızı, vücut ısısı ve metabolizma gibi vücut işlevlerini kontrol edebildiğini belirtmiştir. Yoganın faydalarına stresi azalması ve ruhsal olarak iyi hissedilmesine sebep olması da sayılabilir. Ayrıca yoga Artrit ile ilişkili ağıları azaltabilir, anksiyete ve Depresyon belirtilerini hafifletebilir.