Yirmilik Diş Nasıl Tedavi Edilir ?

20’li yaşların sonunda ya da 30’lu yaşların başında çıkmaya başlayan yirmilik diş sağlıklı ve düzgünse tam bir hazine ama bu dişler genellikle yamuk ve gömülü olma eğiliminde. Mutlaka çekilmeleri gerekiyor. 

Diş hizası bozuk çıkıyorsa yirmilik dişler potansiyel problem. Öndeki dişlerin üzerine eğilmiş, ağzın içine ya da dışına yamulmuş olabilirler. Yirmilik dişlerin hizasız olması sağlıklı dişlere, çeneye ya da sinirlere zarar verebilir. Yanındaki dişlere baskı yaparsa bu dişler çürümeye daha yatkın olur. 

Dişin bir kısmı ya da hepsi damakta gömülü kalabilir. Bir kısmı dışarıda yirmilik dişe bakteriler bayılır. Yirmilik dişler fırçanın ulaşamayacağı yerlerde olunca dişeti hastalıkları, diş çürümesi, enfeksiyon, ağrı, yanma gelişebilir. 

Yirmilik diş mi nasıl anlarım?

Dişçinize yirmilik dişinizin pozisyonunu sorabilirsiniz. Yirmilik dişin konumu, biçimi röntgenle kolayca anlaşılabilir. Gerekirse dişçiniz sizi çene cerrahına yönlendirebilir.

Dişçiniz ya da çene cerrahınız yirmilik dişinizi henüz probleme neden olmadan çekmeyi önerebilir. Birkaç yıl sonra oluşacak ağrılı ve acılı süreci hızlı ve çabuk yoldan atlatmanız için bu yol mantıklı.  Ayrıca gençlerde diş çekimi daha kolay. Yirmilik dişin kökleri henüz tam oluşmamışken, kemik dokusu çok yoğun değilken sorunu çözmek en iyisi. Daha yaşlılarda iyileşme süresi uzayabilir. 

Yirmilik diş nasıl çekilir?

Yirmilik dişiniz tamamen çıkmışsa ameliyat daha kolay. İşlem tıpkı normal dişi çekimi gibi sorunsuz gerçekleşebilir. Dişetlerinden henüz çıkmamış, çene kemiğine yapışık yirmilik dişte operasyon güçleşebilir. Böyle durumlarda dişetleri uyuşturulur. Dişin üstünü kapatan kemik parçası kaldırılır. Diş parça parça alınır. Dişi almak için açılan kemiğe çok fazla zarar vermemek için bu gerekli. 

Yirmilik dişler çoğu zaman normal yollarla, damaktan öylece çıkmayı tercih etmiyor. Ağızda dişin çıkabileceği yeterli alan olmayınca dişler yanlış yönlere çıkıyor. Bazen de gömülü kalıyor. 

Gömülü kalan yirmilik dişinizi çektirip çektirmemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Merakınızı giderelim: yirmilik dişler soruna neden olmasa da çekilebilir. Ancak yirmilik dişinizin size zararı yoksa, ağrı yapmıyorsa, diğer dişlerin şeklini etkilemiyorsa çekilmesi zorunlu değil. Diş çektirmek acı verir; ameilyat riskleri de cabası.

Gömülü yirmilik dişin tedavisi

Gömülü yirmilik dişiniz herhangi bir probleme neden olmuyorsa, çektirmek zorunda kalmayabilirsiniz.

Yirmilik dişiniz iltihaplanma, diğer dişlere hasar verme gibi problemler yaratmaya başladıysa çektirmek zorunda kalabilirsiniz.

Yirmilik dişe yapılan cerrahi müdahale sonucu ağrı ve yanma gibi problemler yaşayabilirsiniz. Okuldan ya da işten izin almanız gerekebilir.

Çok az sayıda insanda ameliyat kalıcı hasara da neden olabilir. Alt dudakta ya da dilin altında hissizlik gibi.

Yirmilik diş çekiminde deneyimli bir dişçiye gittiyseniz sorun yaşama ihtimaliniz düşük.

24 yaşından büyükseniz ameliyat sonrası sorun yaşama olasılığınız artar.

Gömülü kalmış yirmilik dişin çekilmesi çoğu zaman bir soruna neden olmaz. Ancak araştırmalar diş çekiminin gelecekte oluşabilecek sorunları önleyip önlemediği konusuna henüz kesin cevaplar veremiyor.