Yirmilik diş çekimi sonrası

Yirmilik diş çekilmeden önce dişin çekileceği bölge lokal anestezi yöntemiyle uyuşturulur. Bunun normal bir dişi çekmek için ya da normal bir dişe dolgu yapmak için yapılan anesteziden hiçbir farkı yok. Lokal anestezinin yanında sizin ve diş hekiminizin ortak kararına göre kaygınızı azaltmak amaçlı sakinleştirici alabilirsiniz. Sakinleştirici ilaçlardan kahkaha gazı olarak da bilinen nitröz oksit ağızdan ya da damar yoluyla verilebilir. Kahkaha gazı verildiyse eve kendiniz dönebilirsiniz. Hatta araba bile kullanabilirsiniz. Sakinleştirici başka bir ilaç seçildiyse ameliyattan sonra birinin sizi alıp evinize götürmesi gerekebilir.

Yirmilik diş gömülüyse, dişin çekimi çok daha zor olacaksa çok nadir olarak ameliyat genel anesteziyle de yapılabilir.

Yirmilik diş çekiminden sonra

Yirmilik Dişinizden kazasız belasız kurtuldunuz. İyileşme süreniz işlemin zorluğuna göre değişir. Tamamen çıkmış dişin çekimi çene kemiğinde gömülü kalmış dişin çekiminden çok daha kolay, iyileşmesi de daha hızlı olur. Bakalım yirmilik dişiniz olmadan ilk gününüz nasıl geçiyormuş:

Kanama. Diş çekiminden birkaç saat sonra ortaya çıkabilir. Kanamayı kontrol altında tutmak için temiz bir pamuk koyup yavaşça ısırın. 45 dakika boyunca uygulayacağınız sabit baskı kanamanızı durdurabilir. Nemli çay torbası da tampon olarak iyi bir alternatif.

Çay kanın pıhtılaşmasına yardımcı. Küçük boyutlarda bile kanama devam ediyorsa çay kompresini tekrarlayın. Sigara içmekten, sıcak içeceklerden kaçının. Emme yutma gibi hareketler, kahve çay gibi içecekler kanın pıhtılaşmasını engelleyebilir.

Yüzde şişkinlik. Dişin çekildiği alanda yüzde kızarıklık oluşabilir. Kızarıklığı en aza indirmek için bir parça buzu 10 dakika süreyle, 20 dakikalık aralıklarla yanağınızda gezdirin. Gerekli görürseniz ilk 24 saat boyunca tekrarlayabilirsiniz.

Ağrı kesiciler. Paracetamol gibi ağrı kesiciler hafif ağrılar için etkili olabilir. Daha şiddetli ağrılar için diş hekiminiz size özel ilaç yazabilir.

Antibiyotikler. Diş çekilmeden önce kullanmanız gerekebilir. Bunun nedeni yirmilik dişinizin etrafında iltihaplanma olma ihtimali. Bütün ilaçlar bitene kadar yani kür sona erene kadar dişiniz çekilmez.

Yiyecekler. Anestezinin uyuşturucu etkisi geçene kadar menü sadece sıvılarla sınırlı. Birkaç gün boyunca yumuşak yiyecekler yiyin. Alkolden de kaçınmalısınız.

Dişlerinizi fırçalamaya devam edin. Dişlerinizi fırçalarken yirmilik dişinizin boş kalan yerini ve o yerin etrafındaki dişleri es geçin. Hafifçe fırçalayın. Ağız suyu gibi ürünler kullanmayın. Sonraki günler de nazikçe fırçalamaya devam edin.

İlk günü öyle ya da böyle atlattınız bakalım ilk günden sonra nelere dikkat etmelisiniz.

Yüzde kızarıklık. Geçen bir gün boyunca buz kompresi uyguladınız ama kızarıklıkta hala bir gerileme yok. O zaman buz kompresini 20 dakikalık aralıklarla 20 dakika süreyle yapmaya başlayın.

Ağzınızı ılık tuzlu suyla çalkalayın. Yarım çay kaşığı tuzu bir fincan ılık suyla karıştırıp ağzınızı çalkalayın. Yemeklerden sonra ve yatmadan önce yapmanız işe yarayacak. Ağız sularını kullanmamaya devam.

Dikişler. Kendiliğinden yok olan cinsten bir dikişiniz yoksa yaklaşık bir hafta sonra diş hekiminize gidip dikişlerinizi aldırmalısınız. Dikişinizin hangi türden olduğunu öğrenin.

İyileşmeyen diş yuvasına dikkat. Böyle bir durumla karşılaştığınızda diş hekiminize başvurmalısınız.

Tamamen iyileşme. İyileşme süresi birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Genellikle bir iki hafta içinde ağzınızı eskisi gibi kullanacak kadar iyileşmiş olursunuz.

Yirmilik diş çekimi sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Komplikasyonların en önemli ikisi iyileşmeyen diş yuvası ve parestezi. Bakalım bunlar neymiş.

İyileşmeyen diş yuvası: Kan pıhtılaşmazsa iyileşme daha geç olacaktır. Diş çekimini izleyen 2 – 3 gün içinde bu sorunla karşılaşılabilir. Uyuşmaya ya da ağrıya neden olabilir. Belirtileri ortalama olabileceği gibi çok ciddi boyutlarda da olabilir. Diş hekiminiz diş çukuruna ilaç verir ve çukur iyileşir.

Parestezi: Daha az görünen bir yan etki. Uyuşma olarak tarif edilebilir. Yirmilik diş çenedeki sinirlere çok yakın bulunur. Diş çekimi sırasında sinirler hasar görebilir. Dilde, dudakta ve çenede birkaç gün, hafta ya da ay boyunca uyuşma görünebilir. Hatta hasara bağlı olarak uyuşma kalıcı da olabilir.