Yetersiz beslenme ve aşırı egzersiz

Kötü bir deneyim de olsa, herkes hayatının bir döneminde yetersiz beslenme yaşayabilir ve aşırı miktarda egzersiz yapabilir. Bazı insanlar, kilo verme süreci boyunca birkaç kilo daha verebilmek için bilinçli olarak yetersiz beslenebilir ve aşırı miktarda egzersiz yapabilir. Yetersiz beslenme ve aşırı egzersiz yapma,  vücuduna çok fazla özen gösteren genç kızlar arasında oldukça yaygındır.  Medya, insanların beynine ideal bir vücut portresi işliyor ve birçok genç de bu vücuda sahip olmak için çaba sarf ediyor. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, yetersiz beslenme ve aşırı egzersiz yapma çok ileri boyutlara taşındığında çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Kilo Verme Sürecinin Durması

Kilo verme süreci durduğunda kilo vermek için daha da az yemek yemek ve daha fazla egzersiz yapmak çekici gelebilir. Kulağa garip gelse de, kişisel egzersiz uzmanı M.Mokros’a göre böyle bir durumda daha fazla yemek yemeniz ve daha az egzersiz yapmanız daha yararlı olacaktır. Sürekli olarak ve dinlenmeden egzersiz yapmanız, aslında egzersizlerden doğan kazanımlarınızı yok eder. Ayrıca, sürekli olarak egzersiz yapmanız performansınızda azalmalara da sebep olur. Aşırı egzersiz ve yetersiz beslenme, birbirlerinin etkisini güçlendiren durumlardır. Ancak, eğer çok düşük miktarda kalori alırsanız, vücudunuz açlık haline girer ve yağ depolamaya başlar.

Anoreksiya

Anoreksiya nervosa, kendini aç bırakan ve aşırı miktarda egzersiz yaparak  kilo vermeye çalışan insanlarla özdeşleşmiş bir hastalıktır. Bu hastalığın ruhsal problemlerden kaynaklanmaktadır ve anoreksiya hastası insanlar değerli bir insan olmak için ince olmaları  gerektiğine inanır. Doktorlara göre bu hastalık, oldukça tehlikelidir çünkü bir insanın hayatını tamamen ele geçirebilir ve ölümcül olabilir. Yetersiz beslenme, bir insanın bütün organlarında hasara sebep olabilir.

Sonuçlar

Aşırı egzersiz; çabuk öfkelenmeye, depresyona ve konsantrasyon bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca, bazı durumlarda tansiyonun yükselmesine de yol açabilir. Aşırı egzersizin ağrılara, acılara ve sakatlıklara da sebep olduğu bilinmektedir. Aşırı egzersiz yapan bireyler zaman geçtikçe daha kısa süre içerisinde yorulmaya başlarlar. Yetersiz beslenme; kansızlık, kalp hastalıkları, kemik kaybı, kadınlarda adet döneminde şaşmalar,  erkeklerde testosteron üretiminde azalmalar,  Kabızlık, karında şişlik, mide bulantısı, potasyum eksikliği ve böbrek hastalıkları gibi sorunlara yol açabilir.

Doğru Miktar

Egzersiz uzmanı Boris Sapone’ye göre, sağlıklı bir vücuda giden yolda egzersizin %20, egzersiz sonrası dinlenmenin %20, dengeli ve besleyici bir diyetinse %60 etkisi bulunur.  Kardiyo ve güç egzersizlerini doğru bir şekilde yapabilmek için yeterli miktarda kalori almanız gerekmektedir. Eğer yeteri kadar yemek yemezseniz yeterli miktarda egzersiz yapacak gücü de bulamazsınız. MayoClinic.com her gün altı besin grubuyla beslenmenizi önerir: meyve, sebze, karbonhidrat, protein, süt ve süt ürünleri, yağ ve tatlılar. Bu altı besin grubunun beslenme düzeninizde kapladığı yer; önem sırasına göre, meyve ve sebzeler, karbonhidratlar, proteinler ve süt ürünleri, yağlar ve tatlılar şeklinde olmalıdır.