Yeterli miktarda potasyum alımı için tavsiyeler

Yeteri kadar potasyum almadığınızda kramplarla karşılaşabilir ve kalp-damar sisteminizde sorunlar yaşayabilirsiniz. Birçok insan, beslenme yoluyla yeterli miktarda potasyum alarak potasyum yetersizliği sonucu ortaya çıkabilecek sorunları önlemektedir fakat bazı sağlık sorunları, potasyum sindirimini ve emilimini engelleyebilir; bu da diğer sorunları beraberinde getirebilir. Beslenme planınızda değişikler yaparak aldığınız potasyum miktarını arttırmadan önce doktorunuza danışın. 

1.Adım

Potasyum bakımından zengin olan kırmızı ve beyaz et seçeneklerini tüketmeye özen gösterin. Sığır, tavuk ve balık eti bunun için iyi seçimlerdir. Konserve etler, pastırma ve diğer işlenmiş ve paketlenmiş etler de potasyum içerir fakat içerdikleri sodyum miktarı çok fazladır. Soya fasulyesi de potasyum bakımından oldukça zengindir.

2.Adım

Günlük beslenme planınıza zengin potasyum kaynakları arasında yer alan taze meyve ve sebzeleri dahil edin. Balkabağı, kayısı, muz, brokoli, lima fasulyesi, nektarin, ıspanak ve havuç bütün yemeklere kolaylıkla dahil edebileceğiniz zengin potasyum kaynakları arasında yer alır.

3.Adım

Potasyum alımınızı süt ve süt ürünleri yoluyla gerçekleştirmek istiyorsanız peynir tüketiminizi azaltarak düşük yağlı yoğurt tüketin. Sütün de iyi bir potasyum kaynağı olduğunu unutmayın.

4.Adım

Çok fazla terlemenizi gerektirecek egzersizler yapıyorsanız potasyum alımınızı arttırmalısınız. Terleme yoluyla kaybedeceğiniz potasyumu yerine koymak için egzersizlerden önce potasyum bakımından zengin besinler tüketin.

5.Adım

Ara-öğünlerinizi kereviz ve hurma gibi potasyum bakımından zengin besinlerle geçirin. Kolaylıkla taşınabilen bu besinler çok iyi potasyum kaynakları arasında yer alırlar. 

6. Adım

Potasyum bakımından zengin meyveleri mısır gevreği ve yulaf ezmesi gibi kahvaltılıklara karıştırın. Salatanıza birkaç yaprak ıspanak ya da birkaç dilim muz eklemekten kaçınmayın.

Tavsiyeler ve Uyarılar

Potasyum alımınız günlük tavsiye edilen miktarların altındaysa yoksunluğu engellemek için potasyum takviyelerine başvurmanız geekebilir. Almanız gereken potasyum miktarını doktorunuzla konuşun. Birçok yetişkin günde ortalama 4700 miligram potasyuma ihtiyaç duyar.