Yeşil Soğan ve Arpacık Soğan Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yeşil soğan ve arpacık soğan Allium ailesinde yer alan lezzetli kök sebzelerden bazıları. Bu iki sebze de dünyanın çeşitli yerlerinde servis edilen yemeklerin popüler malzemelerinden. İki sebzenin de vitamin, mineral ve lif yapılarının ve antioksidan özelliklerinin sağlığa faydaları sınırsız. Tek sorun, yeşil soğanın kuru soğana, arpacık soğanın da sarımsağa yakın bir kokusunun olması. Bu sebzeleri tükettikten sonra naneli şekere ihtiyaç duyabilirsiniz fakat vücut sağlığına faydalarına kıyasla bu çok ufak bir sorun.

Yeşil Soğan ve Arpacık Soğan Antioksidan Mı ?

Yeşil soğan ve arpacık soğan içerilerinde hücreleri kanserden koruyan güçlü antioksidanlar barındırır. Arpacık soğan özellikle kuersetin ve kaempferol gibi antioksidanlar açısından zengindir. Yeşil soğan ve arpacık soğan etlere, soslara, salatalara, yumurta ve çorbalara katılan popüler malzemelerden. Ayrıca, çiğ olarak da tüketilebilirler ve günde sadece iki çaykaşığı tüketildiğinde yeterli dozda antioksidan alımını sağlarlar.

Yeşil Soğan ve Arpacık Soğan İçindeki Vitamin ve Mineraller

Yeşil soğan ve arpacık soğan adeta birer vitamin ve mineral deposu. Yeşil soğan A, B ve C vitaminlerini barındırır. Ayrıca kemikleri sağlıklı kılan ve kemik erimesiyle mücadelede önem taşıyan K vitamini de içerir. Arpacık soğan da A ve C vitaminleri için mükemmel bir kaynak.  Demir, kalsiyum ve potasyum yeşil soğan ve arpacık soğanda bulunan birçok mineralden bir kaçıdır.

Yeşil Soğan ve Arpacık Soğan İçindeki Lif Oranı

Yeşil soğan yapraklı yeşil bir bitki olup sindirim sistemine yardımcı olan bol lifli bir yapıya sahiptir. Arpacık soğan da sindirim sistemine yardımcı olur. Düzenli olarak bu sebzelerle beraber diğer az yağlı, sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesi kolon kanserine yakalanma ihtimalini azaltır. Yeşil soğan ve arpacık soğandaki lifler Kabızlık, basur ve diverkülit iltihabına yakalanma riskini de azaltır.

Yeşil Soğan ve Arpacık Soğanın Diğer Faydaları

Yeşil soğan, lif bakımından zengin olmakla beraber çok düşük kalorilidir. Çalışmalar yeşil soğanın kolesterolu düşürmede ve vücuttaki bakteri, virüs ve mantarlarla savaşmada yardımcı olduğunu göstermekte. Benzer olarak arpacık soğanın da kolesterol oranı düşüktür ve çalışmalar tüketiminin Kalp krizi, felç ve diyabet riskini azalttığını göstermektedir. Arpacık soğan, karaciğer sağlığı için önemli kılan fenoplast açısından da zengindir.