İş Yeri Makyajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş yeri makyajınızı özenle tasarlamalı ve profesyonel görüntünüze uygun bir makyaj şeklini seçmelisiniz. Patronunuz, çalışma arkadaşlarınız sizi iyi ekibin iyi bir üyesi olarak görmelerinin yanı sıra makyajınızın da bu ölçüde mat ya da fazla göze çarpan şekilde olmaması profesyonel görüntünüzü destekleyecektir. Bireysel iş yeri makyajınızı en iyi özelliklerinizi ortaya çıkaracak şekilde uygulayın. İş yeri makyajınızda dikkat etmeniz gerekenleri göz önünde bulundurun.

Fondöten

Çok ağır fondöten kullanmayın. Ofis ışığının aydınlığında yüzünüzü portakal gibi ortaya çıkaracaktır ve olduğunuzdan daha büyük görünmenize neden olacaktır. Ağır fondöten sıcakta erir. İş arkadaşlarınızın önünde utanç verici bir duruma düşebilirsiniz. Fondöten yerine kusurlarınızı kapatmak için kaliteli bir kapatıcı kullanabilirsiniz. Sonra, cilt tonunuzla uyumlu hafif, su bazlı bir fondöteni yüzünüze uygulayın. 

Pudra

Yığınla pudra kullanmayın. Fondöten gibi, çok fazla pudra da sizi yaşlı gösterecektir. Aşırı pudra yüzünüzdeki kırışıklıkları belirginleştirir ve yapay bir görüntüye neden olur. Bunun yerine az miktarda pudrayı geniş bir pudra fırçası kullanarak yüzünüze dağıtın. Sonra yüzünüzdeki pudra fazlasını temiz bir fırça ile alın.

Eyeliner

Eyelinerı buğulu göz makyajı yapmak için kullanmayın. Buğulu gözler sosyal durumlarda çok iyi görünebilir, ama iş yerinde sizi yorgun gösterebilir. Bunun yerine küçük bir miktar eyelinerı Göz kapağının üzerine ya da göz kapaklarının yarısına kadar uygulayın ve göz kapaklarının dibine eyeliner uygulamak gözlerinizi belirginleştirecektir. 

Göz farı

Göz Farı

Parlak renkli göz farlarını kullanmayın. Bazı insanlar iş yerinde mavi, mor ve yeşil göz farı kullanabilir, ama bu renkler iş ortamı için uygun değildir. Bunun yerine ten rengi, açık kahve, pembe ve şeftali gibi toprak tonlarında göz farı iş yeri için daha uygundur. Açık renk göz farı kullanıyorsanız far gün devam ederken gözden çıkabilir. Farı iş yerinize geldiğiniz zaman sürerseniz makyajınız taze görünmeye devam edecektir.

Maskara

Renkli maskara kullanmayın. Kahverengi ya da siyah maskara kullanın.

Kaşlar

Kaşlarınızı unutmayın. Kaşlarınızı belirginleştirmek için kaliteli bir kaş kalemini uygulayın. 

Allık

Çok fazla allık sürmeyin. Çok fazla allık gülünç görünmenize neden olacaktır ve dikkati gözlerden uzaklaştırır. İnsanlar sizinle konuşurken göz teması kurunca kendilerini iyi hissetmek ister. Hak ettiğiniz profesyonel özeni gösterme fırsatını değerlendirin. Mat şeftali ya da pembe renkli açık renkte ve doğal duran allıklardan kullanın. 

Ruj

Parlak ruj kullanmayın. Dudakları olduğundan daha küçük gösteren kahverengi, ten rengi, pembe, şeftali rengi gibi mat renkleri ya da renksiz dudak parlatıcılarını kullanın.

Öneriler

Yeni makyaj ürünlerini almak için en yakınınızda bulunan herhangi bir kozmetikçiye gitmeyin. Floransan ışıklı mağazalar da iş için en uygun renkleri seçebilmenizi hemen hemen imkansız kılar. Bulunduğunuz yerdeki alışveriş merkezlerinin kozmetik bölümünden makyaj ürünü satın almadan önce orda kozmetik bölümünün görevlilerine danışarak iş için en uygun makyaj malzemelerini alın.