Yenidoğan Bebek Neden Sarılık Olur?

Yenidoğan bebeklerde en sık rastlanan sorunlardan biri sarılık. Bebeğin cildi ve gözlerinin beyaz kısmı doğumdan sonra birkaç gün içinde sarıya dönüyor. Araştırmalara göre yeni doğan bebeklerin %60’ı dünyadaki ilk haftalarında sarılık oluyor. Prematüre bebeklerde sarılık riski daha da yüksek. Ayrıca prematüre bebeklerde sarılık daha erken başlayıp daha uzun sürüyor.

Sarılığa neden olan madde bilirubin. Hastalığın adından da belli olduğu gibi bilirubin sarı renkli. Kırmızı kan hücreleri bozulduğu zaman ortaya çıkıyor. Karaciğer tarafından kandan dışarı atılıyor.  

Yenidoğan bebeklerde normal karşılanan sarılık türüne fizyolojik sarılık deniyor. Bebeğin karaciğeri henüz yeterince olgunlaşmadığı için bilirubini yavaş yavaş atıyor. Fizyolojik sarılık birkaç gün içerisinde başlıyor ve en fazla iki hafta sürüyor.

Diğer sarılık türleriyse erken doğum, emzirme, enfeksiyon, kan veya karaciğer sorunlarıyla ilgili olabiliyor.

Bebeğinizde sarılık olduğunu fark ettiyseniz doktoruyla görüşerek önlem alabilirsiniz. Yenidoğanlarda sarılık çoğunlukla zararsız. Ama tedavi edilmediği nadir durumlarda beyin fonksiyonlarına zarar verebilir. Doktora gitmenizi gerektiren durumlar:

Sarılığın 2 haftadan fazla sürmesi

Bebeğinizin ilk 7 günden sonra sarılığa yakalanması

Bebeğinizin kakasının tebeşir gibi beyaz olması

Yenidoğanlarda sarılık belirtileri

Sarılığın adı üstünde. Bebeklerin cildini ve gözlerinin beyaz kısmını sarı yapıyor. İlk önce yüzünden ve gözlerinden anlaşılıyor. Bilirubin seviyesi arttıkça vücudun diğer kısımlarında da belirginleşiyor. Artarak ilerlerse bebekte uyuşukluk ve iştahsızlık da görülebiliyor.

Yenidoğanlarda sarılık nasıl tedavi edilir?

Fizyolojik sarılıkta genellikle tedaviye gerek yok. Birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Doktor yine de bilirubin seviyesinde artış olup olmadığını ölçmek isteyebilir.

Bazı nadir durumlarda bilirubin aşırı derecede artıyor. Bunun nedenini bulmak için çeşitli kan testleri yapılması gerekiyor.

Bilirubin Boşaltım sistemi yoluyla atılırken anneye bebeği daha fazla emzirmesi önerilebilir. Çünkü bu sayede bebek daha fazla idrara çıkar; bilirubinin atılması kolaylaşır. Bazen anne sütüne ek olarak mama verilmesi de bilirubinin atılmasına yardımcı olabilir.

Nadiren de olsa sarılığın kaynağı anne sütündeki bir madde olabiliyor. Böyle durumlarda anneden kısa süreliğine bebeğini emzirmemesi isteniyor.

Bazı durumlarda tedavi için fototerapi kullanılıyor. Bu özel bir ışık tedavisi. Bebeğiniz tedavi sırasında çıplak bırakılıyor. Böylece vücudunun ışıktan en iyi şekilde yararlanması sağlanıyor. Fototerapi sırasında gözler zarar görmemesi için örtülüyor. Bebeğin bedeni tedavi sırasında su kaybedeceğinden normalden daha fazla beslemek tavsiye ediliyor. Az rastlanan ciddi sarılık vakalarında ise bebeğe kan verilmesi gerekebilir.