Yenidoğan Bebek Neden Ağlar?

Yeni doğum yapmışsanız ya da bebeğiniz biraz büyümeye başladıysa hemen herkes altın öğütleriyle üstünüze gelir. Bunlardan en yaygını tabii ki: “Her ağladığında kucağına almaya alıştırırsan seni parmağında oynatır”. Bu sözleri dikkate alıp küçücük bebeğin sizinle oynamasına izin vermiyorsanız ya da şımarmaması adına bebeğinizi ağlarken seyrediyorsanız dikkatli olun. Bunu ne kendinize ne de bebeğinize yapmanıza gerek yok. Çünkü yenidoğan bebeği şımartmanın yolu yok. Uzmanlar da bu görüşte. Araştırma sonuçlarına birlikte bakalım:

Yenidoğanlar ağlar, çünkü karşılanmamış temel ihtiyaçları vardır

Beslenmek, sarılmak, rahat ettirilmek, sevilmek yenidoğanların temel ihtiyaçları. Bu zamanlarda henüz istekleri ve ihtiyaçları arasında fark yok. İçgüdülerinizi dinleyip ihtiyaçlarını ve isteklerini en iyi şekilde karşılamak sizin en önemli göreviniz. Bunun anlamı onu kucağınızda taşımak, pışpışlamak ya da geceleri uykunuzdan saatlerce feragat etmek olsa bile yapın. Bunlar yenidoğan bebeğinizi şımartmaktan öte onun güvende ve rahat hissetmesini sağlar. Ağlamalarına bir bakışla dahi olsa cevap vermeniz onun rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olur. Güvenlik hissinin uzun vadede size dönüşü daha az ağlayan çocuk, daha az bağımlı birey olacak. Anne babalarına güven duyarak büyüyen çocukların bireysel bilinçlerinin ve kendilerine yetebilme güçlerinin daha fazla olmasının nedeni de bu.

Yenidoğanlar çıkarcı değildir

Bebeğinizin gözyaşlarını ve hıçkırıklarını çıkarları için kullandığını mı düşünüyorsunuz? Üzgünüz ama bebeğiniz henüz bunca karmaşık düşünecek kadar zeki değil. Onun ihtiyaçları ve istekleri çok net.

Yemek, ilgi veya uykuya dalmak için her ağladığında onunla ilgilenirseniz bebeğiniz size güvenebileceğini bilir. Bu durumda onu şımartmış olmazsınız. Aksine onunla sağlam bağlar kurarsınız. Tabii sizin de kendiniz için zamana ihtiyacınız olduğunu biliyoruz. Yani her ağladığında koşup onu avutamayabilirsiniz. Yine de elinizden gelen en hızlı sürede ihtiyaçlarını karşılarsanız bu onun sevildiğini anlaması için yeterli olur. Alın size bir püf noktası daha: Ailesiyle bağları daha güçlü olan bebekler daha az talepkâr ve daha mutlu oluyor. Unutmayın bebeğinizin sizden bağımsız olarak dünyadaki rolüne atılma cesaretine sahip olmalı. Bunun için biraz uykusuzluk ve sabır gerekebilir.

Yenidoğanlar daha büyük bebeklerden farklıdır

Bebeğiniz biraz büyüdü mü istekleri daha karmaşık bir hal alır. İstekleri ve ihtiyaçları aynı olmaktan uzaklaşır. Saçınızı ya da küpenizi çekmek isteyebilir. Televizyon kumandasının tuşlarına dokunmak isteyebilir. Bunların ihtiyaçlarıyla pek ilişkisi yok. Böyle durumlarda disiplini öğrenmesi açısından bazı kurallar gerekebilir. Böylece bebeğiniz annesinin onu sevdiğini ama ona her istediğini vermeyeceğini anlar.

Bebeğiniz ilk birkaç ay ağladığında size bir şeylerin haberini vermeye çalışıyor demektir. Yenidoğan bebeğinizi susturmak için yaptıklarınız onu şımartmaz; onun dünyaya ve en önemlisi size güvenen mutlu bir çocuk olmasını sağlar.

Bebeğinizin hıçkırıklarına ve gözyaşlarına duyarsız kalmayın. Elinizden geldiğince ihtiyaçlarını karşılayın. Yanında olduğunuzu hissettirin.