Yeni Yöntem Balon Sinüsoplastinin Avantajları

Sinüzit yaklaşık olarak ülkemize her sene 15 milyon insanı etkilemektedir. Çocuktan yetişkine herkes böyle bir hastalık ile karşılaşmaktadır. Hatta kalp ve şeker hastalıkları gibi hastalıklardan çok daha fazla yaşam kalitesini bozmaktadır. Baş ağrısı, akıntı gibi durumlar kişinin yaşamında olumsuz etkenlere sebep oluyor.

Sinüzit olayı sinüslerin mukoza bölgesinde iltihap oluşmasından meydana gelen bir hastalıktır. Sinüs delikleri tıkandığından dolayı kişiye rahatsızlık veriyor. Tıkanan bu delikler açıldığı takdirde kişi iyileşmiş olacaktır. Eğer erken teşhis edilirse ilaç ile tedavi edilme şansı son derece yüksektir. Eğer ilaca cevap verilmez ise; iltihaplanma oldukça kronikleşmiştir. Bundan sonraki çözüm ise; ameliyat ile sinüs yollarını tamamen açmaya çalışmaktır. Tabi ki tıp her geçen gün ilerlemesinden dolayı biraz daha farklı ve yeni yöntemler geliştirilmiştir. Tıp tarihinde yeni olan balon sinüsoplastin yöntemi sinüslerin açılmasına yardımcı oluyor. Bu yöntem sayesinde kesikli ameliyatların önüne geçmeyi hedef edilmektedir. Amaç tıkanan sinüslerin bu yöntem sayesinde açılmasıdır. Bu teknik sayesinde tıkanan sinüs ağız kısım bölgesine balon konuşmaktadır. Yerleştirilen bu balon serum sayesinde şişiriliyor. Şişirilen balon tıkalı bölgeler yani sinüs ağızlarını genişletmeyi sağlamaktadır. Görüldüğü gibi ameliyattan çok daha mantıklı gelen bu yöntemin oldukça fazla avantajı vardır. En önemlisi narkoz almak ve sancılı ameliyatlar olmaktan kurtulacaksınız. Son derece güvenli ve etkili olan bu yöntemin ani komplikasyonlar vermesi oldukça düşüktür. Teknik yapılırken çok küçük ve elastik olan ekipman kullanılıyor. Kapalı olan sinüslerin kibar bir şekilde açılması sağlanarak çok az şekilde dokuya travma etkisi veriliyor. Oldukça riskleri az ve ani komplikasyon durumları son derece düşük bir yöntemdir. Bir takım vakalarda hiçbir şekilde doku çıkartılması gerekmediğinden dolayı kanama oldukça azdır. Böyle bir yöntem sonrasında birçok hasta 24 saat içinde normal yaşamına dönmektedir. İlerleyen zamanlarda bu kısımda yapılacak herhangi bir tedaviyi kesinlikle engellemez. 

Operasyon Ne Kadar Sürüyor ?

Balon sinüsoplastin operasyonu yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürmektedir. Çok kısa zaman içinde yapıldığından birçok hastayı da umutlandırıyor. Bu işlem genel anestezi şeklinde uygulanmaktadır. Her ne kadar kesik olmasa da sonuçta tıkalı olan sinüs bölgeleri balon yöntemi ile açılacağından dolayı azda olsa sancısı olacaktır. Bu yüzden baş bölgesinde olduğundan dolayı müdahaleyi yaparken daima genel anestezi kullanılmaktadır. Çok kısa zaman içinde sonuca ulaşılan bu yöntemin sinüzit hastalarına umut oluyor. Artık sinüzit hastalığı kalıcı bir rahatsızlık olmaktan çıkmaktadır. Daha çok hafiflemiş ve rahatlamış bir şekilde yaşamınıza devam edeceksiniz. Yaşam kalitenizi son derece düşüren bu hastalığa veda etmek çok kolaydır. Balon tedavisi sonrasında kısa bir süre içinde eski yaşamınıza geri döneceksiniz. Baş ağrılarınızı azalacak ve sürekli geniz akıntınızdan kısa sürede kurtularak yaşam kalitenizi anında yükselteceksiniz. Bu yüzden sizde balon sinüsoplastin tedavisine kesinlikle sıcak bakmalısınız.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir ?

Ülkemizde birçok insanı olumsuz olarak etkileyen sinüzit etkileri çok fazladır. En çok görülen belirtilerinden birisi genel olarak Baş ağrısıdır. Yüz kısmınızda basınç artması, ağırlık ve dolgunluk varsa belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra burun tıkanıklığı ve hiç geçmek bilmeyen geniz akıntısı baş göstergesidir. Burun akıntınızdan sürekli çok koyu renkte sarı ve yeşil akıntılar gelmesi sinüzit başlangıcıdır. Kokuları algılamada azalma ve his kaybı varsa muhakkak bir doktora gitmelisiniz. Ayrıca nefesinizde daralma ve sürekli öksürme gibi durumlar sinüzit başlangıcı olabilir. Görüldüğü gibi sinüzit belirtileri her insanın teşhis koyması için oldukça basittir. Eğer bu belirtilerden üç tanesi ve fazlası var ise; doktora gitmekte yarar vardır.