Yeni Doğan Yavru Köpek Bakımı Nasıl Olur ?

Yaşamın henüz ilk haftalarındayken yeni doğan bir köpeğin yaptığı üç temel aktivite vardır; beslenmek, sıcak kalmaya çalışmak ve beden hareketlerini geliştirmek. Çoğu durumda biz insanlar yavru köpeğin yalnızca annesi tarafından bakım ve korunmasına şahit olur ve onu izleriz. Ama eğer sahiplendiğiniz yavru köpek annesinden uzaktaysa, annesi onu reddetmişse ya da annesinin sütü onu beslemeye yetmiyorsa bu durumda tıpkı bir anne köpeğin yaptıklarını öğrenmek ve yavruyu en iyi şekilde büyütmek gerekebilir. Yavrular fazlasıyla hassas oldukları için sağlıklı yetişmeleri adına yeni doğan yavru köpek bakımı çok büyük önem taşır.

Yeni doğan yavru köpek nasıl beslenir?

Hayatının ilk dört haftasında annesinin sütü bir yavru köpeğin tam olarak ihtiyacı olan her şey. Eğer sahiplendiğiniz köpeğin annesi herhangi bir şekilde orada değilse yani ona annesinin sütünü vermenize imkan yoksa bu konuda bir veterinere danışmak en iyisi. Çünkü yavru köpekler aşırı hassas. Veteriner size onu biberonla en iyi ve en doğru şekilde besleme yollarını öğretecektir. Örneğin yavruyu kesinlikle onlar için üretilmiş özel sütlü mamalar ile beslemelisiniz.

Ne kadar sıklıkla beslemeliyim?

Yavruların haftalar boyunca biberon ya da uygun bir şırınga ile birkaç saatte bir beslenmesi gerekiyor. Yavru köpekler özellikle ilk haftalarında 2 saate bir beslenmeli. Onlar büyüdükçe yemek saatlerinin arası da açılacak, yani örneğin bu aralık zamanla 3 – 4 saate çıkacaktır. 4. haftadan sonra da ona artık katı mamalar da vermeye başlayabilirsiniz.

Yeni doğmuş bir köpeğin ağırlığı ne kadar olmalı?

Yeni doğmuş bir köpeğin ortalama ağırlığını ırkı belirler. Ama ırkı ne olursa olsun yeni doğan yavru köpek hemen ilk haftalarda kendini toparlar ve doğduğu kilonun 2 hatta 3 katına kadar çıkabilir. Her gün doğumdaki kilosundan %10 -15 civarı fazla olması sağlıklı olduğunun işareti. Bu dönemlerde yeterli kilo alamayan yavrulardan bazıları ne yazık ki hayatta kalmayı başaramayabilir.

yeni doğan köpekYavru köpeğimi kucağıma alabilir miyim?

Yavru köpekler özellikle ilk iki hafta epey hassas. Dolayısıyla bu haftalarda onu kucağınıza alsanız bile bunu yavru köpeğinizi sıcak tutmak, beslemek ve temizlemek amacıyla yapın. Kısacası onu yıpratacak, küçük bedenine zarar verecek bir şey yapmayın.

İlk haftalarda vücudunun sıcaklığına çok dikkat edin. Eğer odanın ısısını ölçecek aletleriniz varsa onun için odayı ideal ısıya getirin. Eğer böyle bir şeyiniz yoksa da onun vücudunu sıcak tuttuğunuza emin olmak için sıcak bir havluya sarabilirsiniz. Bu ona annesinin sıcaklığını hissettirecektir.

Ona tuvaletini yaptırmayı nasıl ve ne zaman öğretmeliyim?

Yeni doğan yavru köpekler ilk haftalarda kendi kendine tuvaletini yapmayı bilemez. Tuvalet eğitimi de onlara anne köpek tarafından verilir. Anne köpekler yavrularına bunu öğretmek için onları yalarlar, bu bir şekilde tuvaletini yapması gerektiğini öğreten bir mesajdır. Siz de yavru köpeğinizi annesi olmadan büyütüyorsanız elinizi kullanmanız gerekecek. Küçük bir parça bezi ılık suya batırın ve bu bezle hem anal bölgeye hem de idrar yapacağı bölgeye yavaşça masaj yapın. Böylece yavru köpeğiniz zamanla nasıl yapması gerektiğini kavrayacak ve yaklaşık 3 ya da 4. haftada bunu kendi kendisine yapmayı öğrenecektir.

Yeni doğan yavru köpeğimi veterinere ilk kez ne zaman götürmeliyim?

Eğer doğduğunda her şey yolundaysa ve sağlıklıysa veterinerler bir sonraki ziyaretin 6. haftada uygun olacağını söylüyor. Ama unutmayın ki yavru köpeğinizin en sağlıklı şekilde hayatına devam edebilmesi için veteriner önerilerine uygun bakımında fayda var. Dolayısyla siz yine de veterinerinize ona nasıl bakmanız konusunda danışmayı ihmal etmeyin. Ayrıca yavru köpeğiniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa onu acilen bir veterinere götürün;

  • iştahsızlık
  • çok fazla kilo kaybı
  • kusma
  • ishal
  • nefes darlığı
  • öksürük
  • zaman zaman ağlama
  • idrar ya da dışkı yaparken zorluk
  • burun akıntısı
  • şiş gözler