Yeni doğan bebekler nasıl görünür?

Bir yandan bebeğiniz doğacak diye çok heyecanlısınız. Bir yandan da nasıl görüneceğini merak ediyorsunuz. Bakalım yeni doğanların ne gibi fiziksel özellikleri oluyor.

Gözleri: Doğum sırasında oluşan baskı bebeğin gözlerinin hafif kabarık görünmesine neden oluyor.

Vücudu: Bebeğin kolları ve ayakları doğduğunda eğri büğrü görünür. Sonuçta 9 ay boyunca küçücük bir yerde durdu. Ama merak etmeyin kısa sürede hepsi düzelecek.

Kafası: Doğum sırasındaki baskı yüzünden kafa bazen yamuk olabiliyor. Endişelenecek bir şey yok. Birçok yeni doğanın kafası yamuk. Birkaç güne düzeliyor. 

Göbek bağı: Bebeğiniz yalnız gelmiyor. Yanında bir de göbek bağı var. Bu sarımsı, yeşilimsi tonlarda bir kordon. Zamanla kahverengiye dönüşüyor. Sonra da kuruyup düşüyor. Bu sırada sizin onu temiz ve kuru tutmanız gerekiyor. Çabuk kuruması için hava almasını sağlayabilirsiniz. 

Cildi: Bebeğiniz 9 aydır karnınızda bir suyun içinde. Bu yüzden o deriyi atması gerek. Doğumdan sonra derisinin üst katmanı soyulup dökülür. Siz de ilk birkaç hafta içinde o güzel yumuşak bebek teninin hissedebiliyorsunuz.

Bir de vücudu küçük siyah tüylerle kaplı olacak. Yüzü de dahil. Özellikle erken doğumlarda daha belirgin. Ama birkaç hafta içerisinde bunlardan da eser kalmayacak. Bazı bebeklerin yüzlerinde sivilceye benzer beyaz kabartılar oluyor. Bunlar zararsızlar ve bir iki haftaya geçiyorlar.

Memeleri ve genital bölgesi: Doğumdan önce sizin hormonlarınız bebeğin sistemine geçti. Bu bebeğin göğüslerinin hafif şiş doğmasına neden oluyor. Kız ya da erkek fark etmez.

Kızlarda belki çok hafif vajinal boşaltım ve vulvada şişlik olabilir. Boşaltım sadece birkaç gün sürerken şişlikse 2 ya da 4 haftada geçiyor.
Erkek bebeklerde doğum sırasında skrotumda sıvı birikebilir. Bu soruna Hidrosel deniyor. Birkaç ay içerisinde geçen bir problem.  Ayrıca erkek bebeklerde sıklıkla ereksiyon da görülebilir.

Doğum lekesi: Boynunda, Göz kapağında ya da iki gözünün arasında kırmızımsı pembe lekeler görürseniz telaşlanmayın. Bunlara doğum lekesi deniyor. Deriye yakın damarlardan dolayı oluşuyorlar. Göz çevresindekiler zamanla geçiyor. Ama boyunda ya da kafanın arka tarafındaysa zamanla daha da belirginleşme ihtimali var.

Bıngıldak: Bebeğinizin kafasında iki küçük yumuşak bölgeyi hemen fark edeceksiniz. Bunlara bıngıldak deniyor. Doğum sırasında bebeğin kafasının zarar görmeden çıkmasına yarıyor. Hem de beyninin daha rahat büyümesine. Bebek ağladığında bu bölgelerin biraz kabardığını görebilirsiniz.

Bıngıldağın üzeri lifli bir yapıyla örtülü. 12 ile 18 aylık arasında bu yapı tamamen kemiklerle kaplanmış oluyor.