Yeni Doğan Bebek ve 1 Aylık Bebek

Bebeğin ilk yılı harika. Yürümeyi, konuşmayı, tepki vermeyi, kısacası her şeyi ilk defa öğreniyor. İlk ay daha da ilginç. Yeni doğan bebek ilk ayında bu dünyayı tanımaya çalışıyor. Henüz her şeye çok yabancı. Ama çok da hızlı öğreniyor. Bakalım bebek bir ay içinde ne gibi değişimler geçiriyor.

Bebeğin ilk aydaki bedeni

Bebeğiniz ilk birkaç gün içerisinde kilo kaybederse korkmayın. Çünkü bebekler vücutlarında fazla sıvı ile doğuyorlar. Bu sıvıyı atmaları da gayet normal. Zaten yaklaşık 2 hafta içinde doğdukları kiloya geri dönüyorlar. Anormal bir durum varsa da doktorunuzun sizi uyaracağına emin olabilirsiniz.

Bebeğin ilk aydaki temel becerileri

Sinir sistemi hala gelişiyor da olsa birçok şeyi şimdiden çözdü. Örneğin doğumdan birkaç gün sonra sizi emmesi ya da biberondan içmesi gerektiğini öğreniyor.

Parmağınızı avucuna koyarsanız onu sıkacak. Bebeğin ona dokunulmasına, yüksek bir sese verdiği tepkiye moro refleksler deniyor. Bebek bu uyaranlarla kasılıyor, ürküyor ağlıyor. Moro refleksi birkaç ay sonra geçiyor.

Bir aylık bebeğiniz kafasını da çevirebiliyor. Hatta karnının üzerinde yatarken bile.

Bebeğin ilk aydaki uykusu

Doğmak zor iş. Bu yüzden ilk günlerde istediği tek şey uyumak olacak. Yeni doğan bebeğiniz günde 15 – 16 saat uyuyacak. Şaşırmayın. Size az görünmesinin nedeni sürekli uyanıyor olması.

Henüz uyku düzenine de alışık değil. Ne geceyle gündüzü ne de uyku vaktini ayırt edebiliyor. Uyku düzeni oturtmak için gündüz aktivitelere ağırlık verip gece de karanlık bir ortam sağlayabilirsiniz. Böylece gündüzün oyun, gecenin de uyku saati olduğunu zamanla o da keşfedecek.

Bebeğin ilk aydaki hisleri

Bebekler doğduğunda bulanık görüyorlar. Görüş açıları da öyle bizimki gibi değil.  Yakını daha rahat görüyorlar.

Yeni doğanlar insan yüzü ilginç buluyorlarmış. Bu yüzden siz onu emzirirken oyuncak yerine sizin yüzünüze bakmayı seçiyor. Ayrıca karşıt renklere bakmayı seviyorlar. Çünkü onları daha kolay görüyorlar. Böylece ilgilerini çekiyor.

Odaklanmaya çalışırken gözlerinin şaşı olduğunu görebilirsiniz. Sakin olun. Bu gayet normal. Henüz gözlerinin kontrolünü sağlayamadı.

Duyma hissi de henüz gelişmedi. Anne ve babasının sesini daha kolay anlıyor. Çünkü onları 9 ay boyunca duydu. Ayrıca yüksek sesleri de seviyorlar. Yani akrabalar arkadaşlar gelip ona garip ses efektleri yaparsa kızmayın.

Bebeğiniz seslere tepki vermiyorsa onu bir doktora götürmenizde fayda var.

Tüm insanlar gibi onlar da tatlıyı sevecek. Henüz tat alma duyuları gelişmedi ama koklama duyuları çok gelişmiş. Anne sütünün kokusunu daha ilk günden tanımaya başladı bile. 

Bebeğin ilk aydaki iletişimi

Bir aylık bebeğinizin iletişim için tek yolu var. Ağlamak. Günde 3 saat ağlayabilirler. Ağlamak açım, altım pis, sıkıldım anlamlarına geliyor. Size de bu bebek dilini doğru çevirmek düşüyor. Ama 3 saatten fazla ağlıyorsa onu bir doktora götürün.  Çünkü kolik olabilir.

İlk ay için ipuçları

Bir aylık bebek ona dokunulmasını seviyor. Onunla olabildiğince temas halinde olun. Onu sevin, okşayın, elini tutun. Buna bayılacak. Hem de sevildiğini anlayacak.

Bacaklarına egzersiz yaptırın. Doğru duydunuz. Elinizle bacaklarını yavaşça hareket ettirin. Kasları rahatlayacak. Bunu yürüme için bir ön hazırlık olarak düşünün.