Yeni Doğan Bebek Nasıl Emzirilir?

Yeni doğum yapmış annelerin birçoğu bebeklerini emzirerek ya da biberonla beslemek arasında kararsızlık yaşayabilir. Sizin için hangisi daha uygun öğrenmek için işte birkaç bilgi:

Emzirmek

Anne sütü bebek için kesinlikle kusursuz bir besin. Özellikle ilk 6 ay için. Ayrıca avantajları göz önüne alındığında bebek mamasını sollayıp çok gerilerde bırakıyor.

Anne sütü:

Her zaman müsait.

Bedava.

Mikroplarla savaşan alyuvarlar ve doğal kimyasallar içeriyor. Bu kimyasallar ve alyuvarlar ilk aylarda bebeğin enfeksiyonlara karşı daha güçlü ve dayanıklı olmasını sağlıyor.

Bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besinleri içeriyor. (protein, karbonhidrat, kalsiyum)

Sindirimi kolay.

Gelecekte oluşabilecek alerjilere ve astıma karşı koruma sağlıyor.

Bebeğinizin gelecekte obez olma riskini düşürüyor.

Beyin gelişimine yardımcı yağ asitleri içeriyor.

Yeni doğum yapmış annenin daha kolay kilo verebilmesine yardımcı oluyor.

Biberonla beslemek

Anne sütünün bu kadar avantajını öğrendikten sonra bebeğinizi yine de emzirmemeyi seçebilirsiniz. Suçlu hissedecek bir durum yok. Bebek mamalarının da faydalı olduğu noktalar var.

Bebek mamaları anne sütünün içerdiği besinlerin aynısını hatta daha da fazlasını içeriyor. Bu açıdan anne sütünden daha iyi olduğu söylenebilir.

Emzikli bebekler arada sırada ciddi olmayan derecede enfeksiyon kapabilir. (İlk aylarında bebekler nasıl beslenirlerse beslensinler çok ciddi enfeksiyonlar kapmazlar.)

Mutlu ve stressiz bir anne en iyi annedir. Bebeğinizi biberonla beslemek sizi daha iyi hissettirecekse bu bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayan en iyi beslenme yolu olacak. 

Bebeğinizi biberonla beslerken dikkat edilecekler

Bebeğinizi biberonla beslemeye karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bu noktalara bakalım:

Bebeğiniz için mamayı ısıtmanız gerekmez. Oda sıcaklığı ideal.

Bebeğiniz tek seferde bir biberon mamayı bitiremediyse bir dahaki yemek saati için buzdolabında saklamanızda bir sakınca yok. Ama sonrasında mutlaka atmak gerekir.

Bebeğiniz için mama seçerken dikkat edilecekler

Bütün bebek mamaları hemen hemen birbirinin aynı. Maddiyat sizin için sorunsa mama seçerken daha ucuz olanı seçmekte tereddüdünüz olmasın. Bebek mamasının daha pahalı olması diğerlerinden daha iyi olduğu anlamına gelmiyor.

Demir içeren bebek mamalarını tercih edin. Demir özellikle ilk yıllarda bebekler için önemli. İlk yıllardaki Demir Eksikliği beyin gelişimini etkiliyor. Demirin yan etkileri ise hala tartışılıyor. Nadir olarak gaz, Kabızlık ve rahatsızlık yapabiliyor.

Toz, konsantre ya da hazır mama türlerinden hangisi sizin ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılıyorsa onu seçin. Bu çeşitlerin hepsi besin değerleri açısından aynı.

Başlangıç için soya fasulyesi maması yerine inek sütü mamasını tercih edin.