Yeni Bir Ürünün Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Siz ve meslektaşlarınız, yeni ürününüzün hakkında son derece heyecanlısınız. Soru şu, tüketicinin sizinle aynı heyecanı paylaşmasını nasıl sağlayacaksınız? Tanıtım, yeni ürününüzü, fikrinizi ya da görüşünüzü dünyaya sunma oyunudur. Yeni ürün pazarlaması, sunduğunuz ürün ve içinde bulunduğunuz pazar hakkında tam bir değerlendirme içermek zorundadır. Yeni ürünün tasarım sürecindeki işlevselliğinden tanıtıma kadar,  her küçük gelişme ürün lansmanında etkinliğinizi arttıracak. Aşağıda piyasaya yeni bir ürünü tanıtmak için gerekli olan temel noktaları inceleyebilirsiniz:

Sunum ve Paketleme: Yeni ürün tasarımı ve paketleme için yatırım yapın. Görünüş her şeydir. Herhangi bir satışın yüzde doksanını oluşturur. Yeni ürününüzün görünüşü, olağan bir ürün olsa bile dikkat çekici ve ilham verici olmalıdır. Tasarım esnasında genel pazar gidişatını denetleyin ve rekabet ettiğiniz ürünleri titizlikle inceleyin. Ürününüzün rekabet ettiğiniz diğer ürünlerden daha iyi görünmesini nasıl sağlarsınız? Ürününüzün paketlemesi için bir grafik tasarımcıya yatırım yapmalısınız. Oldukça küçük bir yatırım ile birlikte iyi bir şekilde paketlenmiş bir ürün piyasada kaldığı sürece tanıtım olanağı sağlar.

Ticari Lansman: Yeni ürünün tasarım aşaması tamamlandığında, ürününüzü endüstrinin ilgisine ve uygun dağıtıcılara sunmaya hazırsınızdır. Tüketicilerin yeni ürününüze olan tepkisini ve hangi endüstrinin ürününüzü daha hevesli biçimde karşıladığını görmek için ticari ve tüketicilere yönelik olan fuarları arayıp bulunuz. Fuarların küçük veya büyük, bölgesel veya uluslararası olması fark etmez, pazarlama ve dağıtım ağınız zayıfsa fuarlar pahalı olmayan ürün pazarlama fırsatlarıdır.

Yeni Ürün Lansmanını Halka Açmak: Önce ürününüzün yönetimi ve sunumuyla uğraştınız, şimdi ürün lansmanınızı daha geniş bir tüketici pazarına hazırlayabilirsiniz. Küresel ya da bölgesel dağıtımı hedefleyip hedeflemediğinize bakmaksızın dört basit ürün pazarlama kategorisinde bu durumu değerlendirebiliriz.

İnternet: İnternet şimdi geniş erişim olanağı sağlayan, pahalı olmayan bir ürün pazarlama aracıdır. İyi bir html programcısına yatırım yapın, ürününüzü özetleyip basitçe tanıtımını yapacak tasarımcıya sahip olun. Yeni ürününüz ve onun meziyetlerini sergilemek için bloglar ve internet üzerinden reklam verme fırsatlarını aklınızda bulundurun.

Video: Görmek inanmak, inanmak satın almaktır. Ürününüzün video ile tanıtımı için bir profesyonel ile çalışın. Web sayfanızda göstermeniz için küçük bir klip, mağazanızın önünde döndürmek için bir video veya bölgesel televizyonun reklam kampanyası için yaratıcı bir reklam filmi tasarlatabilirsiniz. Ürününüzü ve pazarını düşününün, ardından pazarı izleyen tüketicilere yönelik bir senaryo oluşturun.

Radyo: Diğer kitle iletişim araçlarından gelen tüm rekabete rağmen, özellikle maliyeti açısından radyo mükemmel bir tanıtım kaynağıdır. Birçok radyo istasyonu canlı yayın sunucuları ile tanıtım olanağı sağlar, reklam yazarları da ürününüze ve dinleyenlerine özel reklam kampanyaları oluştururlar.

Yazılı Basın: Yeni ürününüzü tanıtmak için tüm diğer çabalarınızda da olduğu gibi, hangi pazara yönelik olduğunuzu dikkate alın.  Potansiyel müşterilerinize en iyi nerede ve nasıl ulaşacaksınız. Tüm yerel gazetelerde yer almak geniş bir alan açısından tek büyük bölgesel bir gazetede yer almaktan daha iyi olabilir ya da durumun tam tersi de geçerli olabilir.

İmkanlarınız doğrultusunda tüketici pazarına ürününüz ile ilgili heyecanınızı anlatın. Pazarı değiştiremezsiniz ama onu öğrenebilirsiniz. Yeni ürün geliştirme ve yeni ürün lansmanı mekanizmalarını kullanarak ürününüzü pazardaki doldurulmayı can atarak bekleyen boşluğa göre şekillendirin.