Yeni Bir Köpek Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bir köpek almayı mı düşünüyorsunuz? Hayatınıza yeni bir köpek dahil etmek önemli bir karardır. Sürece başlamadan önce bir köpek için hazır olduğunuza emin olun. Ayrıca bu, köpek sahibi olmanın bedelini anlamanız için de gereklidir. Eğer doğru zaman olduğuna karar vermişseniz, tebrikler! Şimdi hangi tip köpeğin sizin için doğru köpek olduğunu anlamanın zamanı. Bir köpek seçmeden önce düşünülmesi gereken birkaç faktör vardır. En önemlisi, mevcut yaşam tarzınızı incelemek ve bir köpek almak için ne gibi ayarlamalar yapmanız gerektiğini düşünmektir. Özellikle eğer çocuğunuz ya da başka evcil hayvanınız varsa ailenizin ihtiyaçlarını düşünün. Alerjisi olan kişiler ya da az kepek döken köpekleri tercih eden kişiler hipoalerjenik köpek türlerine bakmanızı isteyebilirler. Daha sonra, yeni köpeğinizin ideal boyutu, enerji seviyesini ve yaşını düşünün. Sonra, köpeği nereden alacağınızı belirleyin. Bir köpek almanın köpek sahibine sıkı bir taahhüt getirdiğini unutmayın. Burada sizin ve aileniz için en iyi köpeği seçmenize yardım edecek bazı ipuçları mevcut.

Boyut

Etrafta taşıyabileceğiniz küçük bir kucak köpeği isteyebilirsiniz. Ya da büyük, dev bir köpek türüne kalbinizde yer verebilirsiniz. Eğer karar veremiyorsanız, belki orta boy bir köpek iyi bir seçim olabilir.

Bazı küçük köpeklerin hassas ve savunmasız olduğunu unutmayın. Yanlışlıkla üzerine basmak ciddi yaralanmalara neden olabilir. Ayrıca, küçük köpekler soğuk havalara daha duyarlıdır, bu yüzden onu sıcak tutmaya yardımcı olmaya hazır olun. Küçük köpeklerin daha fazla eğitime ihtiyacı olduğunu da unutmayın! Bazı küçük köpekler küçük boyutlarını telafi etmek için “sert köpek” tutumu geliştirebilir. Bu ihtimale hazırlıklı olduğunuza emin olun.

Çok büyük köpekler etrafta gezinebilmek için daha fazla alana ihtiyaç duyar. Uzun kamçı kuyruklu büyük, mutlu köpekler, kuyruklarını incitmemek ya da evdeki nesnelere zarar vermemek için “sallama alanına” ihtiyaç duyarlar. Diğer bir husus ise giderleridir: Daha büyük bir köpek, köpek maması, köpek takviyeleri ve tıbbi tedaviler gibi daha pahalı şeyler getirir. Eğitim de burada anahtar faktördür. Eğer gençken bir kucak köpeği gibi davranmanıza izin veren büyük bir köpek dev bir köpek türü yavrusu alacaksanız, sizi ezip geçmek için büyüyecektir- Kelimenin tam anlamıyla!

Aktivite Seviyesi

Bazı köpeklerin diğerlerinden daha enerjik olduğunu muhtemelen zaten biliyorsunuz. Bir köpeğin aktivite seviyesi, genellikle cinsi ile belirlenir, fakat köpeğinizin nasıl bu kadar enerjik olduğunu belirlemek için cins tek başına yeterli değildir. Her köpek cinsi ve boyutu ne olursa olsun, rutin egzersizlere ihtiyaç duyar, bu yüzden bunu sağlayabildiğinizden emin olun. Eğer günde bir ya da ikiden daha fazla rutin yürüyüşleri kabul edemeyecekseniz, Basset Hound cinsi gibi düşük enerjili bir köpek daha iyi olacaktır. Eğer bir koşu arkadaşı köpeği arıyorsanız, çevik bir rakip ya da bir “disk- frizbi köpeği” olan Border Collie cinsini düşünebilirsiniz. Eğer gerekirse köpeğinize dikkat vermeye ve egzersiz miktarını ayarlamaya hevesli olun. Sürekli havlayan, bahçenizi kazan, evinize zarar veren ya da başka şekillerde dışa vuran bir köpeğin ekstra egzersiz ihtiyacı olasıdır. Çoğu davranış problemi aşırı enerjinin sonucudur. Ne yazık ki, çoğu köpekten vazgeçilir ya da doğru miktarda egzersiz ve dikkatle kolayca uzaklaştırılabilecek bir davranış problemi yüzünden uyutulabilir.

Köpek

Fiziksel Bakım

Köpeğinizin görünümü bakım ihtiyaçları ile birlikte yapılacak çok şey gerektirir. Bütün köpekler için bakım gereklidir, fakat bazı türler tüylerinin tipine bağlı olarak daha çok ihtiyaç duyar. Eğer tüyleri uzayan bir kedi almayı düşünüyorsanız, detaylı rutin bakım gereklidir. Çoğu kısa yumuşak tüylü köpekler,  çok tüy dökerler, bu yüzden ekstra temizlik yapmak için hazırlıklı olun. Bazı bakım araçları tüy dökülmesini azaltabilir. Uzun, sarkık kulaklı köpeklerin kapsamlı kulak temizliği gerektirdiği ve kulak enfeksiyonlarına daha yatkın olduğunun farkına varın. Buna ek olarak, bazı tür köpekler çok fazla salya üretebilir. Mastiff, Bloodhounds ve benzeri köpek sahipleri aslında salyayı silmek için “salya bezi” taşırlar. Kafalarını sallarlarsa dikkat edin!

Yaş

Yavrular, özellikle ilk altı ay içinde büyük oranda eğitim ve ilgi beklerler. Zamanınızın çoğunu evinize ve yavru köpeğinize bakmaya adamaya hazır olun. Köpeğiniz evde bolca kaza yapacak ya da muhtemelen mobilyaları ve kişisel eşyalarınızı çiğneyecektir. Bu problemler aşama aşama özel bir eğitimle çözülecektir, ancak sabır bır zorunludur. Ayrıca köpeğinizin büyüdükçe umduğunuzdan daha farklı olmasına hazırlıklı olun, özellikle de eğer karma cins bir köpek aldıysanız. Bu kötü bir şey değildir, sadece akılda tutulması gereken bir şeydir.

Yetişkin köpekler mükemmel bir seçim olabilir. Eğer yeni köpeğinizin uygun bir enerji seviyesi, tutum ve davranışa sahip olmasını istiyorsanız, daha iyi bir seçenektir.  Ancak, bu köpeğin sırf yetişkin olduğu için eğitimli olduğu anlamına gelmez, bu yüzden başlangıçta özel eğitim seviyesine gelmesini beklemelisiniz.  Neyse ki, çoğu yetişkin köpek eğitilmiştir ve bazı seviyelere getirilmiştir ve kolayca eski hayatlarından yeni hayatlarına adapte olabilirler.

Yaşlı köpekler unutulmamalıdır! Olgun bir köpeği evinize kabul etmek bir köpeğin altın yıllarına neşe getirmek için harika bir yol olabilir. Ne yazık ki, yaşlı köpekler daha az tercih edilir ve genellikle yaşamları barınaklarda evlerinden uzakta son bulur ya da uyutulurlar. Eğer daha az enerjisi olan bir köpek arıyorsanız, yaşlı köpekler harika bir dost olabilirler. Ancak, yaşlı köpeklerin özel ilgiye, daha sık veteriner kontrolüne ihtiyaç duyduğunu, size zaman ve para harcatan sağlık problemleri geliştirmeye daha yatkın olduklarını bilmek önemlidir. Bir yavru ya da yetişkinin aksine, yaşlı köpeğinizle uzun yıllar geçiremeyeceğinizi bilmelisiniz. Eğer bu sorumlulukları kabul etmeye istekliyseniz, yaşlı bir köpek edinmeyi düşünün. Bu değerli yaratıklar için yapabileceğiniz en şefkatli şeylerden biri olabilir.

Safkan mı Karma Tür Köpek mi?

Safkan köpekler inkâr edilemez şekilde popülerdir. Çoğu insan çeşitli nedenlerle bu özel köpek türünü çekici bulur. Belki de hayatınızda bu türle çok zaman geçirdiniz ya da bu türle büyütüldünüz. Belki belli bir türün görünüşünü, hareketini gerçekten seviyorsunuz. Ya da türle ilgili duyduklarınız, okuduklarınıza bağlı olarak türün sizin için doğru olduğunu hissediyor olabilirsiniz. Safkan bir köpek istiyorsanız, türü iyice araştırdığınıza emin olun. Sağlık problemleri, bakım ihtiyaçları, davranışları ile potansiyel zorlukları kabul etmeye istekli olup olmadığınızı belirleyin. Türün diğer köpekler dâhil yaşam tarzınız ve ailenizle birlikte uyum içinde yaşayacağından emin olun.

Karma köpekler dünyaya eklenen harika katkılar olabilir. İki ya da daha fazla türün kombinasyonu genellikle kişilikler ve fiziksel özeliklere göre dengelenebilir. Özellikle bir “pound köpek yavrusu” almak istiyorsanız, umulmadık olanı beklediğinize emin olun. Büyüdüğünde yavrunun nasıl görüneceğini bilmenin hiçbir yolu yoktur, sağlık problemlerini de tahmin edemezsiniz. Ancak, çoğu uzman karma cinsi köpeklerin safkan köpeklerden daha seyrek sağlık sorunu ile karşılaştığına inanıyor. Genel olarak daha iyi huylu ve zeki olma eğilimindeler. Artı olarak, bir karma köpek sahiplenmek köpeği ötenaziden ve yalnız barınak yaşamından kurtarmanız anlamına gelir!

Yeni Köpeğinizi Nereden Bulursunuz

Seçeneklerinizi daralttıktan sonra, yeni köpeğinizi aramaya başlamanın zamanıdır. Dışarıda bolca seçenek vardır, ancak bazıları diğerlerinden daha iyidir. Saygın olup olmadığını belirlemek için yeni köpeği alacağınız kişi ya da kurumu araştırın. Daha sonra, yeni köpeğinizin sağlıklı bir çevreden geldiğinden emin olmak için köpeklerin bulunduğu bölgeyi görmeye gidin. Lütfen öncelikle köpeğin adapte olmasını önemseyin. Başlamanıza yardım etmek için bazı kaynaklar aşağıdadır.

1.Hayvan Barınakları: Buralar yeni bir köpek bakmak için güzel yerler olabilir. Barınaklardaki çoğu köpek karma cins olmasına rağmen, çoğu kez safkan bile bulabilirsiniz! Bazılarının sorunlu geçmişleri olsa da, barınak köpekleri genellikle önceden eğitimli ve sosyalleştirilmiştir. Kişiliği ve geçmişi hakkında bir fikir sahibi olmak için düşündüğünüz her bir köpekle ilgili barınak personeli ve gönüllülerine danışın. Ayrıca online sahiplendirme sitelerini aramayı deneyebilirsiniz.

2.Kurtarma Kuruluşları: Kurtarma grupları evsiz köpekler için en iyi aileleri bulmak için vardır, bazıları sadece özel köpek türleri için ayrılmıştır. Çoğu kurtarma organizasyonu, köpekler için sürekli bir ev bulana kadar onları koruyucu ailelerde tutmaktadır. Bu koruyucu aileler köpeklerle bir bağ kurmuş olurlar ve size kişilikleri ve geçmişleri ile ilgili çok şey anlatabilirler. Kurtarma organizasyonları tipik olarak çok seçicidir çünkü köpekleri doğru evlere verme durumunu çok önemserler, bu yüzden bolca soru cevaplamaya hazır olun.

3.İtibarlı Yetiştiriciler: Eğer safkan bir köpek almayı tercih ederseniz, itibarlı, deneyimli ve bilgi sahibi bir yetiştirici bulduğunuzdan emin olun, bir köpek yavrusu üreticisi ya da bir çiftlik üreticisi değil. Referans için diğer köpek sahiplerine ya da veterinere sorun, ya da AKC Yetiştirici Yönlendirme Rehberi gibi ulusal köpek merkezleri tarafından önerilen bir kurtarma kuruluşundan referans alın. Sorumlu bir yetiştirici, ailenin geçmişini anlatmalı ve tesislerini göstermeye istekli olmalıdır. Yetiştiricinin evi ya da kulübesinin temiz ve kokusuz olduğundan emin olun. Yetişkin köpekler ve yavrular sağlıklı ve canlı görünmelidir. Eğer yetiştirici ile rahat değilseniz, köpek yavrusu almayın.

Önlem Notlar

Köpeğinizi lütfen pet shoplardan satın almayın. Maalesef, bu köpekler genellikle köpek çiftliklerinden gelmektedir. Köpeğinizi kötü koşullardan “kurtarıyor” olsanız da, son bulması gereken korkunç bir endüstriyi destekliyorsunuz. Bazı online çiftlikler, gerçek birer köpek üreticisidir, bu yüzden online köpek üreticileri ile bir iş yapmadan önce, araştırmanızı yapın. İdeal olanı, ilk olarak köpek üreticisini ziyaret etmenizdir. “iyi bir ev için ücretsiz” gazete ilanları ve tabelalar konusunda dikkatli davranın. Ne yazık ki, bu köpekler sorumsuz köpek sahipleri ve kötü koşullardan gelmiş olabilirler. Sadece sizi sağlıksız bir köpekle baş başa bırakmaz,  ayrıca hayvanlarını kısırlaştırmayan düşüncesiz insanları teşvik etmiş olabilirsiniz.

Son Kararınızı Verme

Doğru köpeği bulduğunuzu düşündüğünüzde, sağlıklı göründüğünden emin olun. İştahlı, parlak tüylü, canlı ve parlak gözlü olmalıdır. Yavru köpek ya da yetişkin köpek bazı türlerde özel ihtiyaçlara sahiptir. Genelde fiziksel ya da davranışsal konularda, onlarla başa çıkabileceğinize emin olun. Ekstra eğitim ve ilgiye ihtiyaç duyacak saldırganlık, korku ya da diğer davranış problemleri olan köpekler olduğunu unutmayın. Bu durum köpeğin güzel bir ev için daha değersiz olduğu anlamına gelmez, fakat neyin içine girdiğinizi bilmeniz en iyisidir. Eğer yeni köpeği kurtarma grubu, barınak ya da yetiştiriciye geri vermeniz gerekirse, bu kimse için iyi olmaz.

Yeni köpeğinizi eve getirmeden önce, yeni köpeğinize bakmakla ilgili genel bilgi içeren kabül grubu ya da yetiştiriciden yeni köpek paketi edinmelisiniz. Evinizi yeni köpeğiniz için hazırladığınızdan emin olun. Ek olarak, hemen eve getirdiğiniz köpeğinizi genel bir muayene için bir veterinere götürün. Eğer köpeğinizi sahiplendiyseniz, ilk birkaç hafta ne beklemeniz gerektiğini bilin. Bir yavru köpek alıyorsanız, yavru bakımı ile ilgili her şeyi öğrenin.

Yeni köpeğiniz için tebrikler. Köpeğinizle beraber uzun ve mutlu bir yaşamın keyfini süreceğinize eminim!