Yeni Başlayanlar İçin Pilates Egzersizi

Bir internet sitesine göre, pilates Joseph Pilates’in yürüme yeteneğini kaybetmiş olan savaş gazilerinin rehabilitelerine yardımcı olmak için yatak çerçevelerinde makineler için değişiklik yaptığı yıllardan, yani 1920’li yıllardan beri hayatımızda olmuştur. Zamanımızda ise pilatesin vücudu yeniden şekillendirme ve güçlendirme kabiliyetine inanan milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Buna ek olarak yapılan çalışmalar pilates egzersizinin bel ağrısı belirtilerinde düzelme sağladığını kanıtlamıştır. Pilates egzersizine yeni başlayan biri olarak eğer esneklik oluşturmak ve vücudunuzu güçlendirmek istiyorsanız, daha gelişmiş ve detaylı pilates egzersizleri yapmanız gerekir.

Pilates Egzersizi Uygulamayı Öğrenmek

Pilates egzersizi, 1. Dünya Savaşından hemen sonra, Joseph Pilates tarafından oluşturulan egzersiz metodudur. Bu egzersiz, vücudunuzu esnetirken aynı zamanda güçlenmesini de sağlar. Duruş şekli ve Denge kararlılığı, istikrarı egzersiz minderi üzerinde veya özel makineler üzerinde yapılabilen pilates egzersizlerinin çok önemli bir özelliğidir. Egzersiz sırasında, vücudun orta bölgesini saran bir korse şeklinde hayal edebileceğiniz enine karın kasları üzerine odaklanılır. Pilates uzmanı Ana Caban Joseph Pilates’in bu orta bölgeyi “güç merkezi” olarak adlandırdığını dile getirmiştir.

Yeni Başlayanlar İçin Pilates

Bu egzersize yeni başlayan biri olarak vücudunuzu daha zorlu bir egzersiz için hazırlamaya konsantre olmalısınız. Yaklaşık 100 defa yapılan bir egzersiz abdominal bir güç oluşturur, kan dolaşımını artırır ve iç organları uyarır. Ayrıca yapılan egzersiz hareketleri için güç sağlamak ve odaklanmayı sürdürmek için doğru nefes alıp verilmesi gerektiği de öğrenilmektedir. Diz arkasında ve dirsek arkasında bulunan kaslar uzar ve omurga esneklik kazanır. Bacak çevrelerinde kalça eklem hareketliliği artar. Pilates ayrıca bu egzersizi yapmaya yeni başlayan kişilerin hareketlerini kontrol etmelerine yardımcı olur ki bu da zarar verecek olumsuz alışkanlıkların ortaya çıkmasını engeller.

Pilates Minderi ve Reformer Makinesi

Reformer

Pilates alet ve makineleri görmüş ve makineler üzerinde ya da pilates minderi üzerinde bu egzersizi yapıp yapamayacağınızı merak etmiş olabilirsiniz. Bu makinelerin ve pilates minderlerinin her ikisi de kaslarınızı güçlendirmek için direnme ve karşı koyma prensibini kullanırlar. Pilates minderi ile yapılan egzersizler direnç oluşturmak için yerçekimini ve vücut ağırlığını kullanırken,  reformer egzersizi, karşı koyma ve direnç oluşturmak için makineyi kullanır. Bunların her ikisi de benzer bir etki sağlamaktadır. Her ikisi de yeni başlayanlar için uygundur. Bu aletli jimnastik sınıfları, küçük bir öğretmen- öğrenci oranı ile daha az öğrenciye sahiptirler.

Pilates Egzersizine Başlamanın Faydaları

Amerikan Egzersiz Konseyi tarafından 2006 yılında yapılan bir çalışma, pilates egzersizinin özellikle vücudun orta kısmını güçlendirip, vücudun ve omurganın esnekliğini artırdığını göstermiştir. Pilates egzersizleri, kasları güçlendirir ki bu da dolaylı yoldan kilo vermeye yardım eder. Vücutta daha fazla kas kitlesi bulunması, daha fazla kalori yakılmasını sağlamaktadır. Ayrıca 2006 yılında, Ontario Queen Üniversitesi, pilates egzersizlerinin bel ağrısı tedavisinde etkili olduğu sonucuna varan bir çalışma gerçekleştirmiştir.

Uyarılar ve Önlemler

Gretchen Reynolds isimli yazar, hedefin sadece bir kas grubu olması konusundaki eleştirileri incelemektedir. Yapılan pilates egzersizlerinin omurga üzerine çok ağırlık vermesi halinde, omurga zarar görür ve dengesizlik oluşur. Gretchen Reynolds, yazısında, Waterloo Üniversitesinde biyomekanik profesörü olan Stuart McGill’den de bahsetmektedir. Mcgill “Omurga egzersiz programında, omurgayı çevreleyen bütün kasların çalıştırılması gerektiğini” belirtmiştir. Açıklandığı gibi dengeli bir pilates egzersizi programı oluşturacak bir eğitmen ile çalışmanız gerekir.