Yeni başlayanlar için burpee egzersizleri

Burpee egzersizleri her türlü çalışmayı içeren egzersizlerdir. Burpee egzersizleri size bir yandan kardiyo egzersizlerinin avantajlarını sunarken bir yandan da vücudunuzdaki her büyük kas grubunun çalışmasını sağlar. Eğer burpee egzersizlerinin yedi adımını birden yapmak gözünüzü korkutuyorsa ya da çeşitli fiziksel sınırlamalarınız bulunuyorsa burpee egzersizlerini yapmanın yeni başlayanlar için de yolları olduğunu unutmamalısınız.

Nasıl Yapılır?

Egzersizlere; sırtınız düz bir konumda, omuzlar geride, karın gergin ve ayaklar kalça genişliğinde açılmış olarak başlayın. Dizleriniz ayak parmaklarınıza değecek şekilde eğilin, kollarınızı öne doğru düz bir şekilde uzatın. Sırtınızı yere paralel olarak konumlandırın ve şınav pozisyonu alın. Göğsünüzle yere değecek kadar eğilin. Kafanız ileriye dönük olsun. Yukarı doğru kalkarken kollarınızı düzeltin ve ayaklarınızı ellerinize doğru çekerek zıplayın. Kalçanız, ayak parmaklarınızla aynı düzlemde konumlanan dizlerinizden aşağıda olmalıdır.  Daha sonra ellerinizi havaya doğru dikerek zıplayın. Bu hareketi baştan sona tekrarlayın.

Sağlığınıza Yararları

Burpee yapmak; vücudunuzun alt kısmını, kollarınızı, omuzlarınızı, göğsünüzü, sırtınızı ve kalbinizi kuvvetlendirir. Burpee egzersizleri sırasında yaktığınız kalori vücut ağırlığınıza göre değişir, ancak 1 saatlik yoğun burpee egzersizi sırasında, 60 kilogram ağırlığındaki bir birey 620, 70 kilogram ağırlığındaki bir birey 739 ve 80 kilogram ağırlığındaki bir birey 860 kalori yakar. 

Vücudunuzun Üst Kısmını Nasıl Geliştirirsiniz

Eğer vücut ağırlığınızı ellerinize ve bileklerinize yükleyen egzersizleri yapmakta zorluk çekiyorsanız burpee egzersizlerini farklı şekillerde de uygulayabilirsiniz. 90 santimetre uzunluğuna kadar çıkabilecek, masa, mutfak tezgahı ya da sağlam bir mobilyanın karşısına geçin. Ellerinizi köşelere koyun ve burpee egzersizlerinin yedi adımını uygulayın.

Yavaşlama Süreci

Eğer fiziksel egzersiz yapmaya yakın bir zamanda başladıysanız veya bulunduğunuz pozisyonu sık sık değiştiremiyorsanız; burpee egzersizlerini azaltmanız sizin yararınıza olacaktır.  Eğer burpee egzersizlerini yapmaya yakın bir zamanda başladıysanız, günde sadece bir burpee egzersizi yapmanız ve geçen her günde yaptığınız burpee sayısını bir arttırmanız, gelişim sürecini daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Burpee egzersizlerinizi kademeli olarak arttırırken burpee egzersizlerinden sonra belirli periyotlarla ara vermeyi unutmayın. 10 burpee egzersizi yaptıktan sonra, bir dakikalık bir yürüme arası verin. Ardından 10 burpee egzersizi daha yapın ve bu şekilde devam edin.