Yeni Anne ve Babaların İlk Hataları Neler?

Uzun süre yolunu gözlediniz. Beklerken de boş durmadınız. Kitaplar okudunuz. İnternette araştırmalara daldınız. Kafanızda her şey hazır. Bebeğiniz doğar doğmaz onu en doğru şekilde büyütecek. İleride gurur duyacağınız bir evlat olarak yetiştireceksiniz. Plan hazır. Ancak şimdiden şunu söyleyebiliriz ki evdeki hesap çarşıya pek uymayacak. Hazırlıklı olun. Siz farkına varmadan bir çok hata yapacaksınız. İşte bu hatalardan bazıları:

Panik

Birçok anne ve baba özellikle yeni doğmuş çocuktaki her tersliğe aşırı tepki verir. Bu stresli ortam çocuğa zarar verir. Unutmayın bebekler çok hassastır. Kusabilir, hapşırabilir, nefes borusuna bir şeyler kaçabilir. Bu gibi durumlarda panik yapmamalısınız. Örneğin bebeğinizi beslerken soluk borusuna bir şey kaçtı. Hemen panik yapıp çığlık çığlığa bağırmadan müdahale edin. Bu hem durumu kolaylaştırır hem de bebeğin daha da korkmasına engel olur.

Unutmayın ki çocuklar anne ve babalarını taklit ederek hayata başlarlar. Bu yüzden ilk yıllarda onlara aşırı stresli örnekler sunarsanız çocuğunuzda gergin bir insan olabilir.

Uyuyan bebeği uyandırıp beslemeyin

Sadece anne sütü alan bebeklerin gece acıkacağına dair yanlış bir inanış var. Bu nedenle çoğu anne gece uyanıp bebeğini emziriyor. Bu doğru değil. Eğer bebeğinizin beslenme saatlerini doğru ayarlarsanız bebeğiniz gece acıkmaz. Bu nedenle uykusu bölünüp yemek yemek zorunda kalmaz. Unutmayın ki uyku da en az beslenme kadar önemli. Deliksiz güzel bir uyku bebeğinizin vücut ve beyin gelişimi için çok önemli.

Bebeğinizin önünde kavga etmeyin

Hayat zaten yorucu ancak bir de bebek gelince yatak yüzü görmek iyice zorlaşıyor. Bu durum da giderek stresli insanlar olmanıza neden oluyor. Sonunda da kavgalar başlıyor. Bu normal insanlar tartışabilir. Ancak burada önemli olan bu tartışmaları bebeğinizden uzakta yapmak. Çünkü uzmanlar 3 aydan itibaren bebeklerin çevrelerindeki gerginlikleri, heyecanları anlayabildiklerini ve bunlardan etkilendiklerini savunuyorlar. Eğer siz bebeğinizin yanında tartışırsanız bebeğiniz bundan etkilenir. İleride gergin ve sinirli bir insan olabilir. Hem unutmayın ki o dünyaya yeni geldi, sizi de yavaş yavaş tanımaya başladı. Ona böyle bir ortam mı sunmak istersiniz yoksa huzurlu ve mutlu bir ortam mı?

Ağlamak silah olmasın

Sokakta, yolda veya markette kendini yere atan, bağıra bağıra ağlayan, zıplayan çocukları mutlaka görmüşsünüzdür. İşte bu çocuklar silahlarını kuşanmış minik askerler. Çünkü ailelerinin en büyük zaaflarını çözmüş hatta bunu silah olarak kullanmaya başlamışlar. Bu noktadan sonra onlara müdahale zor. Ancak imkansız değil. Siz de aynı duruma düşmek istemiyorsanız ilk baştan kurallarınızı koyun.

Çocuklar elbette ki ağlar. Bu çok normal. Ancak ağladığında sizin istemediğiniz şeyleri yapmalarına izin verirseniz işin rengi değişir. Bunun için öncelikle çocuğunuza neden bunu yapmaması gerektiğini, ya da almaması gerektin anlayabileceği bir dille düzgünce anlatın. Onu ikna edin. Çocuklar sanılanın aksine söylediklerinizi çok iyi anlarlar. Bu nedenle doğru iletişim ağlama krizlerini durdurmada en etkili yoldur.