Yemeklere aroma katmanın sağlıklı ve lezzetli yolları

Baharat ve çeşnilerin doğru kullanımı, lezzet için olduğu kadar sağlık için de önemlidir. Yağ ve sodyumu azaltmak isterken lezzetsiz yemeklerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden, aileniz için hazırladığınız sağlıklı ve sade yemeklere aroma ve lezzet katmanın bir yolunu bulmanız gerekecektir.   

Lezzet

Bir yemeğin tadını düzeltmeye başlamadan önce niçin güzel bir tadı olmadığını değerlendirmeniz gerekmektedir. Aşçılar ve gurmeler tarafından kabul edilen acı, tatlı, ekşi ve tuzlu olarak dörde ayrılan genel geçer tat duyuları bulunur. Umami adı verilen beşinci tat da son zamanlarda bu tatlar arasına girmiştir ve soya sosu ve domates gibi “etli” tatları tanımlamak için kullanılır. Tat bilimi bu beş tatla sınırlı olmasa da, evde yemek pişiren insanlar için bu konseptin farkında olmak iyi bir başlangıç olacaktır. 

Sağlık ve Lezzet

Tuz, sağlığınıza faydadan çok zarar getirir fakat asıl kullanım alanı, yemeklere katıldıktan sonra aromasının pek hissedilmediği mutfak değil sofradır. Değişiklik olarak deniz tuzu da kullanabileceğinizi bilmenizde fayda var. Mineral içeriği sayesinde düşük mikatrda kullanıldığında bile doyurucu bir tuz aroması verir. Taze karabiber de acı tadının yanında oldukça keskin bir aromaya sahiptir. Karabibere karşı hassasiyeti olan kimseler, bunun yerine kırmızı, beyaz ve yeşil biberleri deneyebilirler. Tatlı bir aroma gerektiren yemekler içinse beyaz şeker yerine pekmez ve agav nektarı kullanılabilir. 

Tuz

Sade yemeklere sofra tuzu kullanmadan tat vermenin çeşitli yolları bulunur. Bu yöntemler, mutfağınızda sıklıkla kullandığınız çeşitli baharatlar ve bitkilerin kullanım alanını da genişletir. Örneğin, tarçın sadece tatlılarda kullanılan bir baharat değildir. Fırınlanmış fasulyeye derin bir aroma katmak istediğinizde tarçın kullanabilirsiniz. Bir tutam hindistan cevizi, yeşil sebzelerin kullanıldığı yemeklere harika bir aroma katar ve doğru kullanıldığında beyaz sosların yerini büyük ölçüde alabilir. Hardal yaprağının biberimsi tadı ya da rokanın hafif acılığı gibi tatlar da yemeklerde kullanıldığında yeşillikleri ön plana çıkarır. Kırmızı biber de oldukça yoğun bir aroma içerir fakat sap ve tohumlarını ayıklayarak bu aromayı inceltmeniz gerekebilir. Yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri ve baharatların birlikte kullanımı da acı tatların bastırılması açısından oldukça kullanışlıdır. 

Tavsiyeler

Eğer tıbbi bir sebebe bağlı olarak çeşni, tuz vb. gibi besinlerden uzak durmanız gerekiyorsa yemeklerinize yeni bir malzeme eklemeden önce doktorunuza danışın. Tüketmenizin bir sakıncası olmayan besinleri bile az miktarlarda kullanmaya başlayın ve yeni malzemelerin sindirimini ve aromasını hafifletmek için et ve patates gibi yemeklerle birlikte tüketin. Yemeklere özellikle daha önce kullanmadığınız çeşnileri az miktarda ve dikkatli biçimde katın. Ayrıca, aileniz için bütün yemekleri siz hazırlıyorsanız, size güzel gelen tadın bütün aile bireyleri için güzel olamayabileceğini de unutmayın. Baharat ve çeşnileri farklı ve egzotik biçimde kullanmanın yollarını öğrenmek için Hint ve Asya mutfakları gibi dünya mutfaklarına bir göz atın.