Yemek borusunda daralma ve zerdeçal

Yemek borusu daralması, yemek borusundaki yara dokularındaki genişlemeler sonucu kademeli olarak oluşan bir daralmadır. Yemek borusunun iltihaplanması ve yaralanmasının birçok sebebi vardır ve yemek borusundaki bu problemler ciddi yutma sorunlarına yol açabilir. Zerdeçal, Hindistan ve Asya dolaylarında yaygın olan, iltihapları azaltmak ve serbest radikallerle savaşan antioksidanları içermek gibi tıbbi özelliklere sahip olan bir baharat çeşididir. Zerdeçal, yemek borusundaki daralmalar için bir tedavi ya da çare değildir ancak, zerdeçal kullanımı yemek borusundaki daralmaların engellenmesine yardımcı olabilir. Fakat, herhangi bir karara varmadan önce zerdeçal ve yemek borusunda daralmalar ile ilgili daha fazla araştırma yapılmalıdır. Zerdeçalın olası yararları ve zararları konusunda, bir doğal tedavi uzmanına danışmanızda fayda vardır.

Yemek Borusunda Daralmalar

Yemek borusu, boğazınızdan midenize doğru uzanan, mide ve bağırsaklarınıza özümsenmek ve sindirilmek üzere yiyecek ve sıvı taşıyan bir organdır. Yemek borusu; asit reflüsü, kronik kumsa, Alkolizm, enfeksiyon, tıbbi operasyonlar veya kanser gibi birçok durumdan hasar görebilecek bir organdır. Yemek borusundaki hasarlar, yara dokularının büyümesine sebep olacak enfeksiyonlara yol açar. Bunun sonucunda, yemek borusunun içerisindeki boşluk daralır ve gerginleşir. Sonuç olarak, tekrarlanan enfeksiyonlar ve yaralanmalar, yeni üretilen dokuların da hasarlı olarak üretilmesine yol açar ve bu yeni üretilen dokular da bir yüzük halini alarak yemek borusunun girişinde şiddetli tıkanmalara sebep olur. Bu olaya, yemek borusunda daralma denir. 

Yemek Borusunda Daralmanın Belirtileri ve Tedavileri

Yemek borusunda oluşan  daralmanın en belirgin belirtisi, yemek borusunun içerisindeki boşlukların enfeksiyonlar sebebiyle daralması sonucu yiyecekleri ve hatta sıvıları bile yutarken zorluk ve rahatsızlık hissinin oluşmasıdır. Yemek borusu daralmasının bilinen diğer belirtileri; besinlerin yemek borusunda sıkışması,  yenilen yemeklerin geri çıkarılması, kilo kaybı ve beslenme yetersizliğidir. Yemek borusu daralmasının teşhisi, hastaya Baryum yutturularak X-ray aracılığı ile veya endoskopi aracılığı ile yapılır. Yemek borusunda oluşan daralmalar genellikle proton pompa inhibitörü adı verilen ilaçlarla,enfeksiyon gidericilerle ya da damar genişletici ilaçlarla tedavi edilir. Cerrahi tedaviler çok aşırı durumlarda uygulanır. Yemek borusu daralmasının özel olarak tavsiye edilen bitkisel bir devası yoktur ancak, zerdeçalın çeşitli özellikleri yemek borusu daralmasının tedavisinde olumlu bir etki yaratabilir.

Zerdeçal

Zerdeçal kökü, Hindistan’da yüzyıllardır boya, baharat ve bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Kurutulmuş ve öğütülmüş zerdeçal kökü, sarı-turuncu bir toz şeklindedir VE birçok Asya yemeğinde oldukça sıklıkla kullanılır. Zerdeçalın içeriğindeki ana bileşen; güçlü bir antioksidan, antibakteriyel ve enfeksiyon giderici olan kurkumindir. Zerdeçal tozu ve kurkumin; mide ekşimelerinin, mide rahatsızlıklarının ve mide ve bağırsak ile ilgili birçok  rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Asit reflüsü ya da kronik Mide ekşimesi, yemek borusu daralmasının en önemli sebeplerindendir. Dolayısıyla, zerdeçal tüketimi yemek borusu daralması riskinin de azaltılmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca, zerdeçal, enfeksiyonları engelleyen ve genel sağlığı düzelten oldukça etkili bir iltihap önleyicidir. Bu yüzden, zerdeçalın yemek borusu daralmalarının tedavisine pozitif bir etkide bulunması olasıdır. Eğer kronik yemek borusu daralması problemi yaşıyorsanız zerdeçal tüketmenizin herhangi bir problem yaratıp yaratmayacağını öğrenmek için doktorunuza başvurun. 

Tavsiyeler

Köri yemekleri, zerdeçal bakımından oldukça zengindir ayrıca, zerdeçalı besin takviyesi olarak da alabilirsiniz. Zerdeçal için önerilen günlük tüketim miktarı, bir besin takviyesi olarak tüketildiği takdirde, 250-500 miligram aralığındadır.  Bu yazıda, zerdeçalın yan etkilerinden söz edilmemiştir çünkü zerdeçal çok yüksek miktarda tüketildiğinde bile oldukça hafif yan etkilere yol açar. Zerdeçalın günlük yeterli kullanım miktarını öğrenmek için bir aktara danışabilirsiniz.